Log in
    

Kronika TOPR 22.10.2012

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Za nami piękny jesienny tydzień, pełen słońca i ciepła w ciągu dnia. Do tego Tatry w pięknych jesiennych kolorach , doskonale widoczne wszystkie szczegóły oświetlonych szczytów. To był czas na nostalgiczne, powolne jesienne wycieczki by jeszcze nacieszyć jesiennymi kolorami oczy, przed zbliżającą  się nieuchronnie zimą. Mimo ,że zbliża się koniec października korzystając z pięknej pogody po Tatrach wędrowało jeszcze sporo turystów. W ciągu minionego tygodnia ratownicy interweniowali kilka razy . I tak:

Poniedziałek 15.10

Po godz. 14-tej z Dol. Strążyskiej do szpitala przewieziono 29-letnią turystkę z Poznania, która w wyniku upadku doznała ran głowy.

Wtorek. 16.10

Tuż przed 15-tą powiadomiono TOPR, że w schronisku w 5-ciu Stawach znajduje się 17-letnia Łowiczanka z urazem stawu skokowego, uniemożliwiającym samodzielne poruszanie się. Wystartował śmigłowiec, który ze względu na pogorszenie się warunków atmosferycznych nie dał rady dolecieć do Stawów by zabrać turystkę do szpitala. Z Centrali TOPR wyruszyła 5-cio osobowa ekipa ratowników, którzy klasycznym transportem znieśli kontuzjowaną turystkę pod Próg Stawiarski, stamtąd quadem zwieźli ją do Wodogrzmotów  i dalej samochodem do szpitala, gdzie cała ekipa dotarła o godz. 21-szej.

Czwartek 18.10.

Po godz. 13-tej poproszono o przylot TOPR-owskiego Sokoła w rejon Ostrowska, gdzie u stóp Gorców podczas prac leśnych, został przygnieciony ciągnikiem 55-letni mieszkaniec tej miejscowości. Ciężko rannego mężczyznę śmigłowcem przetransportowano do nowotarskiego szpitala.

Piątek 19.10.

Po godz. 13-tej z Dol. Kondratowej przetransportowano do szpitala 38-letniego mieszkańca Skierniewic, który tak osłabł, że nie był w stanie o własnych siłach powrócić do Kuźnic.

Sobota 20.10.

Po godz. 12-tej  z Wiktorówek do szpitala przetransportowano 54-letnią niepełnosprawną turystkę, która tak osłabła, że nie była w stanie poruszać się o własnych siłach.
W tym samym czasie do TOPR dotarła informacja, że na szlaku pomiędzy Polaną Waksmundzką a Halą Gąsienicową znajduje się 36-letni turysta z Kielc, który upadając złamał rękę. Z pomocą pospieszyła 3-osobowa ekipa ratowników. Dojechali oni samochodem na Psią Trawkę i dalej pieszo udali się na Polanę Waksmundzką. Tam napotkali  kontuzjowanego turystę sprowadzanego przez współtowarzyszy wycieczki. Po zaopatrzeniu ratownicy sprowadzili go na Psią Trawkę i dalej samochodem przewieźli do szpitala.

W chwilę po otrzymaniu informacji o w/w wypadku do TOPR zadzwonił leśniczy z Zazadniej z informacją, że w Dol. Filipki znajduje się72-letni Zakopiańczyk, który doznał w tamtym rejonie urazu nogi. Ratownicy, którzy zwozili turystkę z Wiktorówek, po przekazaniu jej do szpitala, ponownie pojechali w tamten rejon i spod Filipczańskiej Skałki znieśli w noszach rannego mieszkańca Zakopanego i dalej samochodem przewieźli go do szpitala.
W nocy z 20/21. 10. z Murowańca do szpitala przetransportowano 66-letniego mieszkańca Zakopanego z podejrzeniem udaru.
Niedziela 21.10. Po godz. 12-tej ze szlaku pomiędzy Kalatówkami a Kondratową przetransportowano do szpitala  16-letniego mieszkańca Szaflar, który w wyniku upadku doznał bolesnego urazu kolana.

Wszystko wskazuje na to, ze to już ostatnie ciepłe dni tej jesieni . We czwartek- piątek ma się popsuć pogoda. Niżej ma padać deszcz a w Tatrach śnieg. Zrobi się zimno. Po opadach pogoda ma się poprawić, ale o ciepłych dniach musimy już chyba zapomnieć.

Źródło: topr.pl