Log in
    

Obóz Grupy Młodzieżowej PZA w Morskim Oku 2020

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Tegoroczny obóz Grupy Młodzieżowej PZA w Morskim Oku przeszedł do historii jako jedno z najbardziej udanych jakościowo spotkań polskich wspinaczy zimowych. Świadczy o tym nie tylko bogata lista 70-ciu przejść, z których ponad ⅓ pokonanych dróg to propozycje spod znaku M7 i więcej. Świadczy o tym chęć do pokonywania własnych barier, sięgania po więcej i po to co niekoniecznie znane i chodzone. Uczestnicy robili swoje górskie życiówki, niektórzy po raz pierwszy stosowali w praktyce hakówkę, a ponad 20 osób zaliczyło zimowe biwaki.

Format obozu zakładał wymieszanie w zespołach osób doświadczonych i instruktorów z niekoniecznie mniej doświadczonymi członkami Grupy Młodzieżowej. Atmosfera po powrocie do schroniska nakręcała nas na kolejne cele i pozwalała dzielić się wiedzą i patentami.

Maciek Bukowski i Tomasz Klimczak na Szarym Zacięciu. Fot. Paweł Bańczyk

Na obecną chwilę Grupa Młodzieżowa liczy wielu świetnych, samodzielnych, górskich wspinaczy, którzy nieustannie trenują, aby podnosić swój ogólny poziom sportowy. To nie są już nieopierzeni zapaleńcy, ale ludzie którzy niejednokrotnie mają na koncie wymagające przejścia. To świadomi wspinacze gotowi na więcej. Jestem przekonany, że część z nich doskonale odnajdzie się na wyprawach w góry wysokie udowadniając, że cele w ostatnich latach uznawane w kraju za nieosiągalne, będą znów na wyciągnięcie ręki. A cele i marzenia górskie w Grupie Młodzieżowej obejmują trudne technicznie 6-cio i 7-mio tysięczniki, klasyczne przejścia skalne na dużej wysokości takie jak Trango czy Patagońskie iglice, eksplorację mniej znanych wierzchołków naszej planety, czy też po prostu przejścia klasowych i trudnych dróg w Alpach, Yosemitach, na Alasce. Góry najwyższe, ośmiotysięczne chodzą nam gdzieś z tyłu głowy, ale nie jest to dla większości z nas priorytet i najwyższa forma uprawiania wspinaczki, szczególnie jeśli odbywa się w stylu oblężniczym po drogach normalnych. Wydaje mi się jednak, że w naturalny sposób część z obecnej załogi GM w swoim czasie stanie na na tych szczytach wiedziona osobistym, niepokierowanym lajkami pragnieniem pokonywania granic. Tak jak to było 50 lat temu, kiedy ówcześni mistrzowie Zerwy powędrowali w Himalaje.

Biwak. Fot. S. Wędzel

Problemem, z którym mierzą się mniejsze wyprawy na niepopularne cele jest oczywiście finansowanie. Koszta sięgają dziesiątek tysięcy złotych a to, że cel jest bardzo wymagający, ale nie jest “najwyższy” zupełnie nie pomaga w znalezieniu sponsorów, bez których nasze wyprawy w większości nie mogą się odbyć. W tym miejscu chciałbym zaapelować w imieniu członków Grupy Młodzieżowej do:

1. Środowiska wspinaczkowego, aby uświadamiało całą resztę o tym, co we wspinaniu jest ważne, trudne i kim tak naprawdę są istotne postacie dla historii polskiego i światowego wspinania.

2, Ludzi spoza środowiska zainteresowanych wspinaniem i kulturą górską, aby zrozumieli, że wyżej wcale nie znaczy trudniej. To jest dla nas szczególnie ważne, bo przekłada się bezpośrednio na pozyskiwanie sponsorów na nasze cele. Zrozumcie, że himalaiści Złotej Ery lat 80-tych byli przede wszystkim wspinaczami i ich działalność na najwyższych szczytach globu była tylko fragmentem bogatego, wspinaczkowego portfolio.

3. Mediów wspinaczkowych o wyważone kreowanie wizerunku wspinania. Nie bądźcie mainstreamem zupełnie nastawionym na zasięgi, tylko głosem środowiska. Dbajcie o kompetentnych ekspertów w opiniotwórczych publikacjach.

Dziękuję kadrze obozu - Jaśkowi Kuczerze, Damianowi Granowskiemu i Łukaszowi Depcie. Dziękuję również wszystkim osobom zaproszonym w charakterze “doświadczonych” wspinaczy wspierających rozwój GM. No i dziękuję uczestnikom, dzięki którym miałem świetny tydzień dobrej zabawy i rewelacyjnego wspinania. Serdeczne podziękowania również dla fantastycznej załogi schroniska w Morskim Oku! No i na koniec podziękowania dla Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PZA, których środki umożliwiły zorganizowanie obozu. Obóz mógł odbyć się dzięki przepisom o organizacji wydarzeń sportowych w czasach COVID.

Wadim Jabłoński - organizator/GM

Michał Czech na pierwszym trudnym wyciągu drogi Chrobak-Heinrich. Fot. Wadim Jabłoński

Relacje innych uczestników

Jakub Radziejowski - gość obozu

Jako starszy kolega, który pamięta dinozaury wychodzące z Doliny Rybiego Potoku, kroczące po resztkach lodowców z okresu plejstoceńskich glacjałów, muszę napisać, że zgrupowanie nie spełniło moich oczekiwań.
Całe szczęście, bo rzeczywistość przekroczyła wszystko to, co do tej pory widziałem w Tatrach, zarówno jeśli chodzi o intensywność, jakość jak i o atmosferę górskiej działalności. Tak duża liczba zimowych wspinaczek, w tak krótkim czasie i o tak wysokiej średniej, jeśli chodzi o poziom, nie wydarzyła się z pewnością od czasu, kiedy stałem się świadomym obywatelem Tatr. Ponad dwudziestu wspinaczy na ścianach Kotła i Kazalnicy jednego dnia, a do tego tłumy innych wspinających się na Kazalnicy Cubryńskiej, to wspaniałe nawiązanie do złotego okresu taternictwa zimowego. Podobnie widzi to zresztą, jeszcze starszy ode mnie dinozaur, Janusz Gołąb, który przecież koniec lat 80-tych dobrze pamięta.

Dobre i bardzo dobre przejścia to jedno. Ale nie oszukujmy się - Morskie Oko widziało już wspinaczki i lepsze i trudniejsze, więc nie o samą jakość udanych wspinaczek chodzi. Organizatorom udało się pod auspicjami PZA zorganizować obóz, w którym starszych stażem i doświadczeniem kolegów, udało się połączyć z energią znakomitej technicznie młodzieży, tworząc mieszankę wysokiej jakości, super pozytywnego nastawienia do wspinania i niezwykle życzliwej, koleżeńskiej atmosfery. Jednocześnie, brak sztywnego formatu sprzyjał integracji i przekazywaniu doświadczeń.

Z tego ma szansę powstać wreszcie to, czego przez lata w polskim wspinaniu brakowało. Silna wspinaczkowo grupa alpinistów, których ambicja nie będzie ograniczać się do turystycznych wejść na wysokie góry, tylko skieruje się na eksplorację i trudne technicznie szczyty sześcio i siedmio tysięczne.

Nie ukrywam, że liczę na kontynuację tego typu inicjatyw i bardzo dziękuję za zaproszenie.

Damian Bielecki na pierwszym wyciągu Sprężyny. Fot. Paweł Hałdaś

Damian Granowski - kadra instruktorska

Wspinam się niemal 15 lat i zawsze interesowałem się historią wspinania i całą otoczką. Chyba mogę nazwać się "Wyznawcą" :). To co wydarzyło się w ostatnim tygodniu w Morskim Oku to był prawdziwy zjazd innych "Wyznawców" łojenia - ferajna z Grupy Młodzieżowej (głównie Sakwa), bardziej doświadczeni wspinacze zimowi i kuchnia w Morskim Oku. Całość zaowocowała ponad 70 zimowymi przejściami, a średnia tego łojenia była naprawdę niezła. Do tego magia Morskoocznych rozmów o wspinaniu.

Poniższy wykaz mówi sam za siebie. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w dwóch ostatnich zgrupowaniach i mam nadzieję, że jako jeden z przedstawicieli tych bardziej doświadczonych wspinaczy/instruktorów, coś dałem od siebie.

Paweł Bańczyk - GM

Wielu z nas, mając naście lat, będąc zainspirowani książkami Kurtyki, Zaplotnika czy Długosza, marzyło o wspinaczkach w górach całego świata. Wtedy pojawia się pytanie, jak stać się jak jeden z naszych idoli?
Nasze pokolenie, urodzonych w latach 90, otwarło przeglądarkę internetową i znalazło sieć kursów wspinaczkowych. Prosta droga: kurs skałkowy, taternicki letni, taternicki zimowy, może po drodzę spotkamy kogoś w podobnym wieku i z podobnym zapałem i będziemy mieć umiejętności i partnera, żeby zacząć napierać w górach. Aaaa! No jeszcze musimy kupić szpej. Szybka kalkulacja, brakuję nam ”jedynie” kilka tysięcy złotych. A przecież chcemy działać już, rozpiera nas ambicja, energia, fantazja!

Zmieniamy więc strategię, kupujemy najpierw najtańszy szpej lub go pożyczamy i szukamy partnera. Jest to kolega taty, który kurs skałkowy robił w ‘69 i średnio pamięta te wszystkie operacje sprzętowe, ale i tak wie więcej od nas więc się od niego uczymy. Załóżmy, że nie mieszkamy w Krakowie, Łodzi czy Warszawie i nie trafiliśmy do Sakwy, AKG czy UKA. Nagle okazuję się, że trudno dostać się do lokalnego KW, które wymaga wykazu przejść lub kursu skałkowego. Zresztą nawet nie chcemy tam przynależeć, bo ciężko jest się nam wkręcić w starsze (od nas samych) środowisko. Rezygnujemy więc z tego sportu lub wspinamy się po drogach “turystycznych”.

Myślę, że wielu z nas zna tą historię i wiele wybitnych karier wspinaczkowych w taki właśnie sposób się zakończyło, nim w ogóle się rozpoczęło.
Właśnie dlatego, jako młody wspinacz doceniam to jak działa Grupa Młodzieżowa. Mimo, że wiele osób ze środowiska nie zgadzała się z formą jaką zaproponowali Wadim, Michał i Kokos, ostatnie zgrupowanie pokazuję, że chłopaki dobrze wykonali swoją robotę.

Zebrali napalonych młodych ludzi, często samouków, których łączy jedno, chęć napierania. Michał, Wadim i Kuba nie dali nam nudnego systemu szkolenia, a możliwość poznania i nauki od naszych autorytetów, dając nam szansę wspinania się z nimi i zobaczenia jak wygląda ich życie i wspinaczkowy warsztat. No i najważniejsze, pozwolili się wspinać! Nakręcając nas na coraz trudniejsze cele, będąc naszymi mentorami i jednocześnie po prostu przyjaciółmi.

Czy można dwa lata od momentu użycia pierwszy raz cama, mieć w wykazie kilka dróg na Kazalnicy, przejścia w Alpach czy Kaukazie z górnego rejestru trudności? Nie wiem, sprawdźcie w wykazach wspinaczy z GM.
Zgrupowanie w Morskim Oku? - Wadim z Michałem, wymieszali nas z doświadczonymi kolegami i kazali się wspinać. Tylko tyle, albo aż tyle. Co z tego wyszło, sprawdźcie w wykazie.

Ekipa (nie wszyscy są na zdjęciu). Fot. M. Jurewicz

Wykaz przejść

Poniższy wykaz zawiera wszystkie przejścia zrealizowane z członkami obozu. 

GM - Grupa Młodzieżowa

INST - instruktor

EXP - doświadczony gość

PHZ - Polski Himalaizm Zimowy

LpLP

Data

Zespół #1

Zespół #2

Zespół #3

Droga

Rejon

Wycena

Czas

Komentarz

1

12-12-2020

Królas (GM)

Federowicz (EXP)

 

Smutnej Zabawy (wariant)

Próg Mnichowy

M5

   

2

12-12-2020

Wędzel (GM)

Kupś (GM)

Depta (INST)

W samo południe

Bula pod Bańdziochem

M5

   

3

12-12-2020

Hercog (EXP)

Gołąb (EXP)

Raczyk (GM)

Cień Wielkiej Góry

Kocioł Kazalnicy

M5+

   

4

12-12-2020

Kuczera (INST)

Gurba (GM)

Kołodziej (GM)

Jagiełło-Roj

Galeria Cubryńska

M5+

5:00

 

5

12-12-2020

Lange (EXP)

Chmielarski (EXP)

Stanek (GM)

Cień Wielkiej Góry

Kocioł Kazalnicy

M5+

   

6

12-12-2020

Ziemski (GM)

Małek (EXP)

Stempek (GM)

Filar Kopy Spadowiej

Kopa Spadowa

M5+

   

7

12-12-2020

Zazula (GM)

Hałdaś (EXP)

 

Orzeł z Epiru

Kocioł Kazalnicy

M6

   

8

12-12-2020

Czech Michał (GM)

Schwidergall (GM)

Korbiel (GM)

Parada Jedynek

Kocioł Kazalnicy

M6+

   

9

12-12-2020

Klimczak (EXP)

Bukowski (GM)

 

Prawy Dziadek

Czołówka Mięgusza

M6+

   

10

12-12-2020

Granowski (INST)

Nowicki (GM)

Cyran (GM)

Starek-Uchmański

Czołówka Mięgusza

M7

   

11

12-12-2020

Radziejowski (EXP)

Siwiński (GM)

 

Gran Torino

Galeria Wołowa

M7

4:40

 

12

12-12-2020

Kłoda (GM)

Bielecki Adam (PHZ)

 

Długosz-Popko

Kocioł Kazalnicy

M7-

   

13

12-12-2020

Jabłoński (GM)

Kokowski (GM)

Olszewski (GM)

Warianty Słoweński

Próg Mnichowy

M8

   

14

12-12-2020

Bielecki Damian (EXP)

Bańczyk (GM)

 

Ostatni Dzwonek

Próg Mnichowy

M8-

   

15

12-12-2020

Hatala M (PHZ)

Czech Jacek (GM)

 

Maszynka (lody)

Bańdzioch

WI3

   

16

12-12-2020

Fronia (PHZ)

Tomala (PHZ)

Gawrysiak (PHZ)

Rysy (turystycznie szlakiem)

Rysy

0+

   

17

12-12-2020

Karpiński (PHZ)

Pasuto (PHZ)

 

Maszynka (lody)

Bańdzioch

WI3

   

18

13-12-2020

Fronia (PHZ)

Tomala (PHZ)

Gawrysiak (PHZ)

Rysa Strzelskiego

Próg Mnichowy

M5+

 

Wycof

19

13-12-2020

Hatala M (PHZ)

Karpiński (PHZ)

Pasuto (PHZ)

Filar Kopy Spadowiej

Kopa Spadowa

M5+

7:00

 

20

13-12-2020

Królas (GM)

Czech Jacek (GM)

 

Filar Kopy Spadowiej

Kopa Spadowa

M5+

   

21

13-12-2020

Wędzel (GM)

Kupś (GM)

Depta (INST)

Rysa Strzelskiego

Próg Mnichowy

M5+

   

22

13-12-2020

Ziemski (GM)

Stempek (GM)

 

Cień Wielkiej Góry

Kocioł Kazalnicy

M5+

   

23

13-12-2020

Bielecki Adam (PHZ)

Kłoda (GM)

 

Prawy Dziadek

Czołówka Mięgusza

M6+

 

Wycof

24

13-12-2020

Kokowski (GM)

Radziejowski (EXP)

Siwiński (GM)

Climb Machine (wariant)

Kazalnica

M7

   

25

13-12-2020

Kuczera (INST)

Gurba (GM)

Kołodziej (GM)

Starek-Uchmański

Czołówka Mięgusza

M7

   

26

13-12-2020

Stanek (GM)

Chmielarski (EXP)

Lange (EXP)

Parada Jedynek

Kocioł Kazalnicy

M7-

   

27

13-12-2020

Raczyk (GM)

Bańczyk (GM)

Zazula (GM)

Szare Zacięcie

Czołówka Mięgusza

M7- 1xAF

   

28

13-12-2020

Czech Michał (GM)

Korbiel (GM)

 

Moma

Kazalnica Cubryńska

M7+

   

29

13-12-2020

Granowski (INST)

Nowicki (GM)

Cyran (GM)

Black Jack

Próg WCK

M7+

   

30

13-12-2020

Klimczak (EXP)

Bukowski (GM)

 

Szare Zacięcie + Greystone

Czołówka Mięgusza

M8

4:45

 

31

14-12-2020

Rodzynkiewicz

Schwidergall (GM)

Ziemski (GM)

Szare Zacięcie

Czołówka Mięgusza

A1

 

Hakowo, zjazd po zacięciu

32

14-12-2020

Hatala M (PHZ)

Karpiński (PHZ)

Pasuto (PHZ)

Wesołej Zabawy

Próg Mnichowy

M4+

   

33

14-12-2020

Granowski (INST)

Cyran (GM)

Nowicki (GM)

Talon na Balon

Turnia Zwornikowa

M5

   

34

14-12-2020

Stempek (GM)

Królas (GM)

 

Lewy Filar Cubryny

Cubryna

M5

   

35

14-12-2020

Kuczera (INST)

Gurba (GM)

 

Filar Kopy Spadowej

Kopa Spadowa

M5+

03:30

 

36

14-12-2020

Lange (EXP)

Stanek (GM)

 

Rysa Strzelskiego

Próg Mnichowy

M5+

   

37

14-12-2020

Wędzel (GM)

Depta (INST)

Grobel (PHZ)

Filar Kopy Spadowiej

Kopa Spadowa

M5+

5:00

 

38

14-12-2020

Bielecki Adam (PHZ)

Kłoda (GM)

Czech Jacek (GM)

Długosz

Kazalnica

M7 1xAF

 

Wycof z turnicy

39

14-12-2020

Klimczak (EXP)

Bukowski (GM)

 

Moma

Kazalnica Cubryńska

M7+

5:50

 

40

14-12-2020

Siwiński (GM)

Radziejowski (EXP)

 

Szare Zacięcie + Greystone

Czołówka Mięgusza

M8 1xAF

   

41

15-12-2020

Rodzynkiewicz

Ziemski (GM)

 

Polak w Kosmosie

Kocioł Kazalnicy

M5 A2

 

Wycof, 1-sza próba

42

15-12-2020

Hatala M (PHZ)

Karpiński (PHZ)

Pasuto (PHZ)

Rysa Strzelskiego

Próg Mnichowy

M5+

   

43

15-12-2020

Schwidergall (GM)

Bańczyk (GM)

 

Filar Kopy Spadowiej

Kopa Spadowa

M5+

5:40

 

44

15-12-2020

Kołodziej (GM)

Zazula (GM)

 

Długosz-Popko

Kocioł Kazalnicy

M7

   

45

15-12-2020

Lange (EXP)

Chmielarski (EXP)

Małek (EXP)

Sprężyna

Kocioł Kazalnicy

M7

   

46

15-12-2020

Kimel (GM)

Raczyk (GM)

 

Moma

Kazalnica Cubryńska

M7+

   

47

15-12-2020

Stanek (GM)

Grobel (PHZ)

Korbiel (GM)

Maszynka (lody)

Bańdzioch

WI3

   

48

16-12-2020

Kołodziej (GM)

Kłoda (GM)

 

Lewy żleb

Cubryna

M5

 

w. Na szczyt

49

16-12-2020

Olszewski (GM)

Depta (INST)

Gurba (GM)

Lewy Filar Cubryny

Cubryna

M5

 

Wypadek Depty, reszta zespołu do szczytu

50

16-12-2020

Hatala M (PHZ)

Karpiński (PHZ)

Pasuto (PHZ)

Jagiełło-Roj

Kazalnica Cubryńska

M5+

   

51

16-12-2020

Kimel (GM)

Zazula (GM)

 

Jagiełło-Roj (+ wyjście Urojeniem)

Kazalnica Cubryńska

M6

   

52

16-12-2020

Grobel (PHZ)

Stempek (GM)

 

Szare zacięcie

Czołówka Mięgusza

M6 A0

   

53

16-12-2020

Bielecki Damian (EXP)

Hałdaś (EXP)

Federowicz (EXP)

Sprężyna

Kocioł Kazalnicy

M7

   

54

16-12-2020

Kuczera (INST)

Klimczak (EXP)

Granowski (INST)

Superdiretissima

Kazalnica

M8

14:40

w. Na szczyt

55

16-12-2020

Lange (EXP)

Chmielarski (EXP)

Małek (EXP)

Maszynka (lody)

Bańdzioch

WI3

   

56

17-12-2020

Olszewski (GM)

Raczyk (GM)

Kołodziej (GM)

Szare zacięcie

Czołówka Mięgusza

A1

 

Hakówka, zjazd po trudnościach

57

17-12-2020

Hatala M (PHZ)

Karpiński (PHZ)

Pasuto (PHZ)

Cień Wielkiej Góry

Kocioł Kazalnicy

M5+

   

58

17-12-2020

Kimel (GM)

Zazula (GM)

 

Hobrzański-Sułowski

Kocioł Kazalnicy

M6

 

Wycof

59

17-12-2020

Bielecki Adam (PHZ)

Kłoda (GM)

 

Polskie Muppet Show

Ministrant

M6 A3

   

60

18-12-2020

Grobel (PHZ)

Więckowski

 

Grzęda Heinricha

Niżne Rysy

M6

 

Ominięcie headwalla

61

18-12-2020

Kuczera (INST)

Gurba (GM)

 

Czarne Zacięcie + Greystone

Czołówka Mięgusza

M8

   

62

18-12-2020

Federowicz (EXP)

Bielecki Damian (EXP)

Hałdaś (EXP)

Czarne Zacięcie

Czołówka Mięgusza

M8-

   

63

13-14.12.2020

Hałdaś (EXP)

Bielecki Damian (EXP)

Federowicz (EXP)

Ostatni Mohikanin

Kazalnica

A2/3

   

64

13-14.12.2020

Jabłoński (GM)

Olszewski (GM)

 

Długosz + Grań Pośr. Mięgusza

Kazalnica

M7 A1

   

65

16-17.12.2020

Kupś (GM)

Korbiel (GM)

 

Lewy Filar Cubryny

Kazalnica Cubryńska

M5

 

Biwak

66

16-17.12.2020

Schwidergall (GM)

Wędzel (GM)

Stanek (GM)

Talon na Balon

Turnia Zwornikowa

M5

 

Biwak + szczyt

67

16-17.12.2020

Królas (GM)

Cyran (GM)

Nowicki (GM)

Piknik

Kazalnica Cubyrńska

M5 A1

 

Biwak + szczyt

68

16-17.12.2020

Bańczyk (GM)

Rodzynkiewicz

Ziemski (GM)

Polak w Kosmosie

Kocioł Kazalnicy

M5 A2

 

2-ga próba z biwakiem, nieudana (5 wyciąg)

69

16-17.12.2020

Siwiński (GM)

Bukowski (GM)

 

Schody do Nieba

Kazalnica

M7/7+

 

w. Na szczyt, zimowoklasycznie

70

16-17.12.2020

Jabłoński (GM)

Radziejowski (EXP)

Czech Michał (GM)

Heinrich-Chrobak

Kazalnica

VIII- M7

 

Wycof po wypadku Michała spod "Y", do tego miejsca klasycznie