Log in
    

Dodo Kopold i piękne tatrzańskie ściany

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W listopadzie Dodo Kopold, znany słowacki wspinacz i himalaista postanowił powspinać się w najtrudniejszych ścianach tatrzańskich.
Zaczął od północno - wschodniej ściany Rumanowego Szczytu 2458m. Ściana ta należy do bardzo trudnych dróg w Tatrach, ma ok. 500m długości. Chciał ją pokonać solo w ciągu jednego dnia. Niestety z powodu niesprzyjających warunków musiał się poddać. Ale niezrażony tym powrócił jeszcze raz w te rejony. Na początek wytyczył nową drogę mixtową na  Małym Ganku 2149m. Była to rozgrzewka przed głównym celem, który zamierzał zdobyć dnia następnego. Dodo przeszedł tę drogę w ciągu 6 godzin i wycenił ją na 6/M5.

 

fot. Dodo Kopold

Po biwaku pod ścianą rankiem Dodo zaczął wspinać się na Rumanowy Szczyt. Początek drogi to płyta. Aby ja pokonać musiał włożyć buty wspinaczkowe przy temp bliskiej 0 st.C. Następnie przeszedł teren IV-V po śniegu i pionowej ścianie.  Lecz dopiero na trzeciej barierze zaczęły się największe trudności, które zajęły mu najwięcej czasu. Po przejściu ok. 400m osiągnął filar. niedługo po tym zaczął padać deszcz więc Dodo musiał asekurować się również w łatwiejszym terenie. Po 13 godzinach wspinaczki osiągnął szczyt Rumanowego Szczytu. Był bardzo zmęczony ale i szczęśliwy.

fot. Dodo Kopold

 

                        topo drogi Mały Ganek 2149m npm                                          topo drogi na Rumanowy Szczyt

 

drogi Dodo Kopolda

 

źródło: dodokopold.com, wspinanie.pl