Log in
    

Schronisko pod Rysami otwarte

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Najwyżej położone schronisko górskie w słowackiej części Tatr - Chata pod Rysami na wysokości 2250 m n.p.m. zostało w środę otwarte po trwającej trzy lata gruntownej przebudowie. Schronisko zyskało m.in. odpierający lawiny mur obity tytanowo-cynkową blachą.

Chata pod Rysami. Fot. wikipedia

Chata pod Rysami, ze względu na swoje położenie, była wielokrotnie niszczona przez lawiny. W 2000 roku potężna lawina śnieżna zniszczyła m.in. całe kamienne piętro schroniska. Prowizorycznie odbudowane schronisko zostało zniszczone rok później. Po tym planowano przeniesienie schroniska w inne, bezpieczniejsze miejsce, ale ostatecznie zdecydowano o jego przebudowie w dotychczasowym położeniu.

Inwestycja kosztowała 600 tys. euro. a prace budowlane trwały od czerwca 2010 r. Przebudowane schronisko zachowało swój pierwotny kształt. Dwukondygnacyjny budynek wieńczy dwuspadowy dach. Schronisko ma charakterystyczną, grafitową fasadę z czerwonymi okiennicami. Liczba miejsc noclegowych pozostała taka sama, czyli 14 łóżek na poddaszu. Powiększono natomiast jadalnię, gdzie turyści mogą spać na podłodze i ogrzać się przy wielkim kaflowym piecu. Chata jest zasilana energią słoneczną z kolektorów zainstalowanych na dachu.

Ze względu na usytuowanie schroniska w terenie trudno dostępnym pod wierzchołkiem Rysów, prace budowlane były bardzo trudne - odbywały się tylko w sezonie letnim. Większość materiałów budowlanych transportowano za pomocą śmigłowca - w ten sposób przewieziono w sumie ponad 500 ton budulca.

Chata pod Rysami czynna jest w sezonie letnim od 16 czerwca do 31 października. Zaopatrzenie do tego schroniska przynoszą tragarze pieszymi szlakami lub turyści, którzy za wniesienie ładunku otrzymują za darmo herbatę z sokiem malinowym. Schronisko jest w niewielkim stopniu zasilane elektrycznie poprzez zainstalowane na dachu baterie słoneczne. Woda pochodzi z roztopionego śniegu lub - pod koniec sezonu - ze strumyka położonego poniżej. Atrakcją Chaty pod Rysami jest zawieszona nad urwistą przepaścią sucha toaleta, z której roztaczają się piękne widoki.

Historia Chaty pod Rysami sięga 1931 roku, kiedy na osuwisku pod Przełęczą Waga zaczęto budowę pierwszego schroniska. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 16 lipca 1933 roku. Chata pod Rysami była wielokrotnie niszczona przez schodzące z gór lawiny skalne i śnieżne.

Źródło: PAP