Log in
    

Kronika TOPR 23.01.2011.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na Podhale wraca zima. Zdążyła na ostatni moment by trochę posypać tak by w Zakopanem było biało podczas najważniejszej imprezy sportowej czyli Pucharu Świata w skokach.

poniedziałek, 24 styczeń 2011

W Tatrach w ciągu ostatniej doby spadło ponad 10 cm śniegu. Poprawiło to warunki narciarskie w Kotle Gąsienicowym, ale popsuło warunki turystyczne.

,W ostatnim tygodniu ratownicy mieli trochę pracy a winne były zimowe warunki. I tak:
W środę 19.01.  o godz. 10.30

do TOPR zadzwoniło dwoje turystów z informacją, że ze względu na zalodzenie szlaku mają problemy z przejściem z Jaworzynki na Przeł. między Kopami. Na pomoc wyruszyli ratownicy, którzy sprowadzili turystów w bezpieczne miejsce.

O godz. 16.50 do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest na Kopie Kondrackiej Na Przeł pod Kopą Kondracką zostawił plecak a w nim raki, latarkę. Zrobiło się ciemno, zamgliło się a on nie może znaleźć szlaku zejściowego . Prosi o pomoc.  Na pomoc wyruszyło dwóch ratowników. O godz. 18.30 dotarli do turysty, któremu udało się zejść na Przelęcz i odnaleźć pozostawiony plecak. Ratownicy sprowadzili 42-letniego turystę z Bielska na Halę Kondratową.

W dniu 20.01. po godz. 13-tej do TOPR dotarła informacja, że w Dol. ku Dziurze kontuzji nogi doznała turystka z Lublina. Ranną po zaopatrzeniu zniesiono do wylotu doliny i dalej samochodem przewieziono do szpitala.
Przed godz. 20-tą do TOPR zadzwonili taternicy z informacją, że podczas wspinaczki drogą Potoczka na Kopie nad Karbem odpadł prowadzący wyciąg 30-letni taternik z Krakowa. W wyniku kilkunastometrowego upadku i uderzenia w ścianę doznał on chwilowej utraty przytomności i kontuzji twarzy. Asekurujący go kolega  opuścił rannego do podstawy ściany. Tam przed 23-cią dotarli ratownicy w raz z lekarzem TOPR. Po zaopatrzeniu ranny został sprowadzony przez ratowników nad Czarny Staw i dalej do Murowańca. Stamtąd został on samochodem przewieziony do szpitala. Wyprawę ratunkową zakończono o godz. 1-szej w nocy...

Adam Marasek
więcej czytaj na stronach topr.pl