Log in
    

12 książek górskich na gwiazdkę (nie tylko dla wspinaczy) - edycja 2015

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Już niedługo grudzień, a tam wiadomo... Zamiast kolejnej butelki wina może warto wybrać na prezent książkę, przewodnik z - szeroko pojętej - tematyki górskiej. Jak zwykle obrodziło w nowe książki i przewodniki, więc wybór może być ciekawy. W ramach inspiracji polecam zajrzeć do konkursu "Książka górska roku 2015". Ewentualnie do podobnych moich zestawień z 2013 i 2014 roku lub krótkiego zestawienie (w budowie): "Klasyki literatury górskiej".

ksiazki górskie na gwiazdke edycja 2015

Biała Góra

Książka Adama Skoczylasa to jego wspomnienia z wyprawy na Dhaulagiri, która zakończyła się pierwszym wejściem na ten ośmiotysięcznik. 6 jej uczestników stanęło na szczycie. Niestety dla naszej nacji, na szczycie nie stanął ani Adam Skoczylas ani Jerzy Hajdukiewicz. Książka jest świetnym reportażem i według mnie mogłaby być dobrym materiałem na film górski. Więcej o niej przeczytacie tutaj: Biała Góra - klasyki literatury górskiej.

Carolus Victor

Debiut książkowy Huberta Jarzębowskiego. Sam nie czytałem, więc co najwyżej mogę przesłać fragment od wydawcy i podlinkować recenzję Księżniczki na wspinanie.pl.

Tatry przełomu XIX i XX wieku. Ku wierzchołkowi niezdobytego Szpiczastego Szczytu zwrócone są oczy młodych adeptów wspinaczki, złączonych silniejszym niż kiedykolwiek wcześniej i później braterstwem Liny (nie da się przecenić znaczenia wdzięków młodej panny Liny Konopnickiej dla rozwoju taternictwa). W stronę wierzchołka z największą tęsknotą patrzy Karol, niezwykły wspinaczkowy talent swoich czasów, maminsynek i domniemany niemiecki szpieg. Spogląda również w stronę Liny, ale tylko, gdy nie widzi go matka...

Carolus Victor Hubert Jarzembowski

Czy walka o sławę i serce pięknej dziewczyny będzie uczciwa, czy konkurenci uciekną się do haniebnej Metody K? Jak nie dać się zmanipulować demonicznemu reporterowi „Przeglądu Kucharskiego”, zachować twarz, nie zawieść matki i rodaków? Czy góry wyzwalają w ludziach tylko to, co najlepsze? Czym jest zwycięstwo? No i wreszcie: kto stoi za tajemniczą śmiercią rzeźnika?

Debiutancka powieść Huberta Jarzębowskiego, która niebawem ukaże się nakładem naszego wydawnictwa, to wyjątkowa pozycja w światowej literaturze górskiej. Wartka akcja, przeszłość miesza się z teraźniejszością, prawda z fikcją, realizm z magią, a powaga z humorem rodem z Monty Pythona. Jeśli kochasz literaturę górską, koniecznie przeczytaj – „Carolus Victor” to pozycja obowiązkowa. Jeśli kochasz literaturę, której nie da się jednoznacznie zaklasyfikować, na pewno się nie zawiedziesz.

Góry z duszą

gory z dusza monika witkowska

Książka Moniki Witkowskiej to nie tylko przewodnik, ale też poradnik. Książka zawiera siedem różnorodnych opisów tras górskich na całym świecie. Kto i od kogo dostał Kilimandżaro w prezencie urodzinowym i na czym polega pole-pole? Skąd się wzięła w lodowcu Mont Blanc szkatułka z kamieniami szlachetnymi i dlaczego wspinacze boją się Rolling Stones? Kim są lodowi pokutnicy na stokach argentyńskiej Aconcagui i skąd wzięła się mumia w papuzich piórach pod szczytem? Gdzie na trasie do bazy pod Mt Everestem zobaczyć yeti, co oznaczają chorągiewki na Kala Pattar i jak zdobyć Lobuche East – jeden z najłatwiejszych himalajskich sześciotysięczników? Monika Witkowska odpowiada na te i wiele innych pytań. W książce nie zabrakło również użytecznych i praktycznych wskazówek, które pomogą każdemu podróżnikowi odpowiednio przygotować się do wyprawy w góry.

Jura Południowa i Północna

jura polnocn poludniowa

Jeśli twoja druga połowa przekłada łojenie sportowe w skałkach nad góry, to być może warto dać mu kilka propozycji. Świetne przewodniki Grześka Rettingera po Jurze Południowej i Północnej powinny być jak znalazł. Również w tym roku wyszła Jura 3 - Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Pawła Haciskiego.

magisterkowalski.blog HISTORIA PRZERWANEJ MIŁOŚCI

magisterkowalski blogspot

To nie jest kolejna zwykła historia o miłości. Nie jest to też opis tragedii, którą się ta miłość skończyła. Tomek Kowalski i Agnieszka Korpal - dwójka młodych, niezwykłych ludzi, nagradzanych sportowców i podróżników kochających życie ponad wszystko spotyka się i zakochuje. Szaleńczo, na zawsze i na sto procent. Wiedzą, że są dla siebie stworzeni od pierwszego przysłowiowego wejrzenia. I okazuje się, że wszystko, co do tego momentu robili, prowadziło ich spotkania, które byłoby niemożliwe, gdyby nie decyzje podjęte w czasie, gdy byli jeszcze nastolatkami... Tomasz Kowalski, zanim 6 marca 2013 roku zginął podczas zejścia z Broad Peak, przez kilka lat prowadził blog o nazwie Magisterkowalski. Ten właśnie blog oraz wspomnienia jego narzeczonej, Agnieszki Korpal, z tamtego okresu - zanim poznała Tomka i gdy już się pojawił w jej życiu - stanowią oś tej pięknej, napisanej przez życie opowieści, w której nie ma miejsca na łzy, smutek i rozgoryczenia. Radość życia, którą miał w sobie Tomasz, przenika niemal każdą stronę, dodaje energii i przywraca wiarę w to, że marzenia mogą się spełniać. „Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości” nie jest kolejną książką o Broad Peak. Jest historią o tym, jak piękne jest życie.

Mastertopo plakaty

Master Topo kiezmarski kopa spadowa zabi mnich

Było o Jurze to może coś o Tatrach. Występuje też jeszcze taki endemit jak "Wspinacz tatrzański". Dla nich doskonałą propozycją mogą być plakaty topograficzne Grześka Głazka. Znajdziecie na nich topa różnych ścian tatrzańskich. W sprzedaży są: południowa ściana Kieżmarskiego Szczytu, Kopa Spadowa, Żabi Mnich, Mnich, Zachodnia Kościelca, Czołówka MSW, Północna ściana Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego.

Na tle nieba

ksiazka na tle nieba

Na początku roku 2015 nakładem wydawnictwa Sklep Podróżnika ukazał się zbiór opowiadań polskich wspinaczy "Na tle nieba. Wspomnienia polskich wspinaczy z Tatr, Alp i Kaukazu". Swoje opowiadania zamieścili tam Maciej Bernatt, Stanisław Biel, Zbigniew Jurkowski i Janusz Kurczab co już jest wystarczającą rekomendacją do zakupu. Krótką recenzję znajdziecie tutaj: Na tle nieba.

Skalni wojownicy.Trening mentalny dla wspinaczy

skalni wojownicy

Kompendium wiedzy Arno Ilgnera z zakresu metod treningu mentalnego oraz przegląd osiągnięć psychologii sportu zaadaptowanych przez amerykańskiego wspinacza i instruktora z wieloletnim stażem Arno Ilgnera na potrzeby uprawiania wspinaczki. Trening mentalny wpływa na poprawę umiejętności skupiania uwagi na danej chwili. Najbardziej wymagającym a zarazem interesującym momentem podczas wspinania jest chwila, kiedy twój umysł rozważa możliwość kontynuowania lub przerwania wspinaczki. Wiedza o tym, kiedy sygnały te należy ignorować a kiedy bezwzględnie się do nich stosować jest podstawą racjonalnej oceny ryzyka.

Polskie Tatry Wysokie: Narciarstwo Wysokogórskie

polskie tatry wysokie zyczkowski wala

Wydanie II (uzupełnione) przewodnika Józefa Wali i Karola Życzkowskiego to prawdziwa gratka dla każdego tatrzańskiego skiturowca. W stosunku do wydania z 2004 roku przybyło nowych zjazdów, trochę nowych fotografii, ulepszono niektóre schematy i dodano sporo nowych informacji o sprzęcie. Poprawiono też kilka błędów i nieścisłości.

Tatry Wysokie WHP

Tatry Wysokie witold henryk paryski

Na przewodniku Witolda Henryka Paryskiego wychowało się całe pokolenie polskich wspinaczy. Dzięki wydawnictwu Sklep Podróżnika światło dzienne ujrzał przedruk WHP. Aktualnie dostępne jest 14 tomów.

Wracam z Epoki Kamienia


Wracam z epoki kamiennej

Fot. Damian Granowski

Książka Heinricha Harrera, to zapis niemal półrocznej wyprawy austriaka na Nową Gwineę. Udało się im zdobyć ponad 30 szczytów, w tym Piramidę Carstensza (Puncak Jaya), najwyższy szczyt Australii i Oceanii. Dodatkowo Harrer odkrywa źródło kamiennych siekier, kamieniołomu, gdzie Papuasi wyrabiali pierwotne narzędzia. Wyprawa zyskała szeroki rozgłos w prasie światowej. Więcej przeczytacie w recenzji książki: Wracam z epoki Kamiennej – krótka recenzja.

Zbrodnie na Evereście

zbrodnie na everescie wyd sklep podroznika

Książka Michaela Kodasa skupia się na Mount Evereście i wyprawach komercyjnych. Poniżej fragment opisu książki:

Od kiedy zaczęto organizować komercyjne wyprawy na Everest, jego zdobycie stało się dla wielu ludzi Świętym Graalem. Gotowi są ponieść najwyższe koszty – łącznie z utratą życia – byle tylko stanąć na wierzchołku świata. Co takiego ma w sobie Everest, że przyciąga jak magnes marzycieli i awanturników z całego świata? Dziennikarz Michael Kodas, poszukując odpowiedzi na to pytanie, opisuje, jak wobec perspektywy zdobycia szczytu ludzie tracą wszelkie hamulce moralne i z każdym krokiem w górę wyzbywają się swojego człowieczeństwa. Czasy romantycznych pionierów minęły – teraz na Evereście rządzą pieniądze i bezwzględna ambicja.

Zew Lodu

zew lodu simone mor

Książka Simone Moro powstała w ekstremalnych warunkach: podczas dramatycznej zimowej wyprawy na Nanga Parbat (8126 m .n.p.m.), jeden z najniebezpieczniejszych ośmiotysięczników. W czasie krótkich przerw we wspinaczce Simone Moro opowiada w niej o swoich wyczynach, które zelektryzowały himalaistyczny świat. W tym o wejściu na Mount Everest i zejściu z niego w 48 godzin oraz o trzech pierwszych zimowych wejściach na ośmiotysięczniki: Sziszapangmę (2005), Makalu (2009) i Gaszerbrum II (2011). Ten bibliotekarz, trener pływania i oficer włoskiej armii jest znany nie tylko z brawurowych wyczynów, ale też z bohaterstwa. Został laureatem nagrody Fair Play za to, że zrezygnował ze zdobycia Lhotse, by ratować brytyjskiego himalaistę Toma Mooresa. W książce wśród ludzi, którzy byli jego mistrzami, jednym tchem wymienia Jerzego Kukuczkę i polskich prekursorów zimowej wspinaczki: Krzysztofa Wielickiego, Macieja Berbekę Artura Hajzera oraz Andrzeja Zawadę. Opowiada również o wyprawie, na której zginął jego wspinaczkowy partner i przyjaciel Anatolij Bukriejew.

W ramach inspiracji warto również zajrzeć do konkursu "Książka górska roku 2015". Ewentualnie do podobnych moich zestawień z 2013 i 2014 roku lub od razu krótkie zestawienie (w budowie): "Klasyki literatury górskiej".

Damian Granowski