Log in
    

Przedwojenne Tatry, Zakopane i Podhale. Najpiękniejsze fotografie - recenzja

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Album fotograficzny Przedwojenne Tatry, Zakopane i Podhale – najpiękniejsze fotografie, to album zawierający dziesiątki archiwalnych fotografii udostępnionych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak wyglądało Podhale przed wojną zapraszamy do zapoznania się z recenzją tegoż albumu.

alt

Kontrola w rejonie Kasprowego Wierchu

Tym co od kilku stuleci przyciąga miliony turystów do Tatr i na Podhale, jest niezwykła magia tych miejsc, na którą składają się piękne krajobrazy, dzika przyroda, interesujący folklor, a także zdrowe powietrze i czysta woda…

Od początków XIX wieku Tatry są bowiem symbolem jednoczącym Polaków (…). Miłość do Tatr przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Są rodziny, które od kilkudziesięciu lat przyjeżdżają do tych samych gazdów, zaglądają w te same zakątki, zachwycają się tymi samymi chatami, nutami i strojami góralskimi.
Jednak Zakopane i Podhale zmieniają się w wielkim tempie i dziś, spoglądając na stare fotografie, widzimy krainę, której już nie ma. Zmieniły się stroje, obyczaje, technika. To, co pozostało niezmienne, to pasja i miłość do Tatr.

Wstęp do albumu

alt

Oto fragment wstępu do foto-albumu, który bardzo dobrze przedstawia klimat tego wydawnictwa:
Kiedy w góry chodzili pierwsi Polacy – XIX wieczni fotografowie(…) – każda wycieczka miała charakter wielkiej i trudnej przygody, a ważący wiele kilogramów sprzęt i skomplikowana technika wykonywania zdjęć w znacznym stopniu ograniczały możliwości zarówno dokumentacyjne, jak i artystyczne. Od wielu lat fotografia jest jednym z najpowszechniejszych hobby Polaków przyjeżdżających na Podhale i wyruszających w Tatry.

Opis wydawnictwa

Album fotograficzny to wydawnictwo zawierające sporo archiwalnych zdjęć Zakopanego i Podhala. Już na samym początku autor przedstawia nam zdjęcie z jednej ze scen filmu Zamarłe Echo kręconego w Tatrach z 1939 roku. Na zdjęciu widzimy dwójkę bohaterów gdzieś w Tatrach z liną wspinaczkową, która na pewno nie przypomina tych z czasów obecnych. Następnie jest przedmowa Burmistrza Miasta Zakopane Janusza Majchera. Po przedmowie mamy niedługi wstęp , a następnie historię Zakopanego i Podhala. Opisane są w niej początki Zakopanego za czasów Galicji i późniejszych.

O tym kiedy Zakopane stało się kurortem  i klimatyczną stacją przeciwgruźliczą. Dowiemy się też o Dr Tytusie Chałubińskim, o intelektualistach zwanych Młodą Polską Tatrzańską a także o pierwszej wycieczce narciarskiej w Tatry podjętej przez dwóch krakowian jak również o Organizacji Narodowej, dzięki której rejon Podhala był jednym z pierwszych, w którym po rozbiorach, Polacy objęli władzę. W dalszej części dowiemy się o rozwoju turystyki w Tatrach i Zakopanem oraz przekształceniach zachodzących na Podhalu.

Po części historycznej przechodzimy w świat archiwalnej fotografii Tatr, Podhala i Zakopanego. Na zdjęciach, które w większości są w kształcie znaczków. Znajdziemy fotografie przedstawiające Tatry, Zakopane z jego uliczkami i zabudową, wygląd Dworca Głównego, Krupówek, zdjęcia sportowe a dokładnie sporty narciarskie i wszystko co się z nimi wiąże, zabudowa Kościeliska oraz Suchej Hory, zdjęcia umundurowanego wojska, zdjęcia na Tatry i wiele wiele innych ciekawych fotografii z krótkimi opisami i autorem, który wykonał dane zdjęcie.

alt

Środkowa część zakopiańskiego deptaku

Subiektywna ocena

Wydawnictwo Przedwojenne Tatry, Zakopane, Podhale. Najpiękniejsze fotografie to pięknie wydany foto-album zawierający wiele bardzo ciekawych fotografii archiwalnych ukazujących życie oraz kulturę, które panowały w czasach przedwojennych w rejonie Podhala. Fotografie są naprawdę bardzo dobrej jakości, co pokazuję, że przedwojenni fotograficy tacy jak Avit Szubert, Stanisław Bizański, Henryk Schabenbeck, Tadeusz i Stefan Zwolińscy, Roman Serafin, Walery Rzewuski czy Meletiusz Dudtkiewicz znali swój fach bardzo dobrze. Dlatego też jeśli ktoś interesuję się historią i fotografią przedwojenną rejonu Podhala musi zakupić to wydawnictwo, gdyż dostarczy mu ono wiele ciekawej przedwojennej historii ukazanej za pomocą fotografii. Ci co kochają góry niestety nie zobaczą wielu fotografii naszych pięknych Tatr, choć kilka takich perełek znalazło miejsce w tym albumie.

Podsumowywując album ten to wydawnictwo dla koneserów i tych, którzy lubują się w czarnobiałej, archiwalnej fotografii. Tych, których interesuje historia Zakopanego i Podhala przedstawiona na fotografiach najlepszych specjalistów w tej dziedzinie z tamtego okresu.

Autor: Paweł Szlachta

Dane techniczne

Przedwojenne Tatry, Zakopane i Podhale. Najpiękniejsze fotografie
Autor: Maciej Pinkkwart
Stron: 103
Wydawnictwo: RM
Redaktor prowadzący: Justyna Mrowiec
Korekta: Justyna Mrowiec
Redakcja: AD VERBUM  Iwona Kresak
Nadzór Graficzny: Grażyna Jędrzejec
Projekt serii i okładki: Krzysztof Trusz
Opracowanie graficzne i skład: Łucjan A. Madziar
Redaktor techniczny: Anna Nieporęcka
Druk i oprawa: Oficyna Wydawnicza  READ ME – Drukarnia w Łodzi
Partner wydania: Urząd Miasta Zakopane
Wydanie I
Warszawa 2011