Log in
    

Zaginiony Conrada Ankera i Davida Robertsa - Recenzja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejną książką, którą bierzemy na tapetę jest Zaginiony, będący pracą wspólną Conrada Ankera i Davida Robertsa. Najkrócej podchodząc do tematu to, jest to rekonstrukcja wydarzeń z prób wejścia na Mount Everest w latach dwudziestych.

Opis wydawcy

„Zaginiony” przywołuje pytanie od lat krążące w kręgach himalaistów, a mianowicie: kto był pierwszy na Evereście? Powszechnie ceniony wspinacz Conrad Anker, który odnalazł ciało Mallory’ego  oraz David Roberts, nestor literatury górskiej i mentor Johna Krakauera, podjęli się rekonstrukcji wydarzeń skrywających największą zagadkę współczesnego himalaizmu – kto pierwszy postawił stopę na na szczycie słynnego ośmiotysięcznika: Hillary i Norgay w 1953 r. czy Mallory i Irvine prawie 30 lat wcześniej?

W 1999 r. Conrad Anker znalazł ciało Mallory’ego wraz z kompasem, wysokościomierzem i starannie zawiniętymi listami od ukochanej zony. Brakowało tylko jednego – zdjęcia Ruth Mallory, które himalaista obiecał zostawić na szczycie. Ani Anker, ani towarzyszący mu wspinacze nie odnaleźli też ciała Irvine’a, przy którym spodziewano się znaleźć aparat fotograficzny, a w nim być może zdjęcia ze szczytu najwyższej góry świata. Jakie były zatem dalsze losy dwójki himalaistów, gdy chmury skryły ich postaci na ostatnim ocalałym z wyprawy zdjęciu? Kto był pierwszy? Gdzie i jak zginął Irvine?

Przedmowę do książki napisał Leszek Cichy, który po raz pierwszy na świecie wszedł na Everest zimą. Wydaniu towarzyszy pełnometrażowy dokument w narracji Liama Neesona, Ralpha Fiennesa, Hugh Dancy’ego i Natashy Richardson pokazywany w kinach IMAX na całym świecie.

Kadr z filmu Zaginiony

Subiektywna recenzja

Postać George'a Mallory'ego dla nas Polaków nie jest zapewne tak ważna jak dla Anglików. Możemy na jego postać i próby wejścia na Everest patrzeć bardziej obiektynie. Poniekąd rozumiem to.

Gdyby jednak ktoś na zboczach Mount Everest znalazł aparat fotograficzny Mallory'ego, a w nim zdjęcie ze szczytu. Nie obyłoby się bez niesamowitej sensacji, a historię zdobycia najwyższej góry świata trzeba by napisać na nowo.

Jednakże  Anker i Roberts podchodzą bardzo skrupulatnie do tematu i odpowiedź na to czy Mallory zdobył Everest wydaje się jednoznaczna. Wszelkie hipotezy przemawiają za tym, że drugi uskok nie został pokonany... Do czasu aż nie znajdziemy np. aparatu :-)

Pozostawmy jednak na razie wątek historyczny za nami i skupmy się na książce. "Zaginiony" został wydany przez wydawnictwo Mayflay. Książki z tego wydawnictwa zazwyczaj wzbogacone są o różne gadżety.  Tym razem jest to kalendarz - ze zdjęciami archiwalnymi - na 2013 rok, oraz w opcji dodatkowej film "Zaginiony". Szczerze polecam przeczytać książkę i oglądnąć film, które tworzą spójną całość, o wiele bardziej kompletną niż sama książka.

Teraz trochę o autorach. David Roberts odpowiada za część historyczną (m. in. życie Mallory'ego, przebieg wypraw, rekonstrukcja wydarzeń), a Conrad Anker z kolei opowiada o przebiegu ekspedycji poszukiwawczej, oraz jego próbach rekonstrukcji wydarzeń (m. in. wspinaczka w ubraniach z epoki, przejście drugiego uskoku z dolną asekuracją).

Rozdziały Roberstwa w barwny sposób ukazują nam biografię George'a Mallory'ego, oraz jak w tamtych czasach się wspinano. Opisy sprzętu w jakim Brytyjczycy zamierzali wejść na Everest na każdym zrobią wrażenie, a jeśli to osoba która do tego zna się na rzeczy, to wrażenie jest tylko potęgowane.

Conrad Anker i Leo Houlding (kadr z filmu)

Z drugiej strony znajdziemy opisy Ankera z poszukiwań na zboczach Mount Everestu, które zakończyły się odnalezieniem ciała Mallory'ego. Amerykanin szczerze opisuję burzę medialną jaką wywołało odnalezienie ciała, oraz - mniej chlubną - otoczkę medialną wydarzenia, w którym jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę.

Podsumowując  - Zaginiony jest lekturą obowiązkową dla każdego zainteresowanego historią himalaizmu. Z jednej strony będziemy mieli okazję poczytać jak wspinano się w czasach pionierskich, z drugiej mamy wgląd w dzisiejszy himalaizm z jego plusami i minusami. Sam George Mallory zapewne na zawsze pozostanie dla mnie postacią która miała wizję i marzenie silniejsze niż wszystko inne. Książka na swój sposób ustami Mallory'ego daje nam odpowiedź dlaczego się wspinamy na szczyty? Bo istnieją...

Damian Granowski

Autorzy Conrad Anker, David Roberts
Wydawnictwo  Mayfly
Stron 257