Log in
    

Mój pionowy świat wznowiony

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Książka Jerzego Kukuczki "Mój pionowy świat" została po raz kolejny wznowiona.

Książką biograficzna autorstwa Jerzego Kukuczki, opisujące szczegółowo, jego drogę od początków wspinaczki i pierwszych niezbyt udanych kontaktów z górami wysokimi, po zdobycie przez niego jako drugiego człowieka na świecie wszystkich 14 ośmiotysięczników. Książka wiedzie nas poprzez kolejne wyprawy, od pierwszych himalajskich prób, pierwszych ośmiotysięczników, aż po ..... który zamknął jego drogę ku koronie himalajów.

Każda z wypraw została szczegółowo opisana, nie tylko z punktu wadzenia stricte technicznych trudności jakie przedstawiała dana wspinaczka, dana góra z która się Jerzy Kukuczka mierzył, ale całego emocjonalnego i środowiskowego ogromu zmagań jakie towarzyszyły organizowaniu wypraw w trudnych czasach PRL-u. W charakterystyczny dla niego sposób, prostym, nie wyszukanym językiem, świetnie oddającym nastrój tych irracjonalnych czasów, przestawia niuanse i paradoksy tychże przygotowań. Z tego punktu widzenia książka stanowi również cenne źródło informacji, szczególnie dla młodszego pokolenia na temat tych pełnych zaprzeczeń, cynizmu i paradoksów czasów, w którym przyszło jemu i innym gwiazdom złotej ery polskiego himalaizmu działać.

Książka jest również wspaniałym szkicem psychologicznym samego autora, ukazującym jego wnętrze, jego głębokie ja, niezłomną osobowość i inne cechy charakteru które determinowały jego sukcesy w najwyższych z gór świata. Pozycję tę polecam każdemu związanemu z górami, każdemu kto je kocha i do nich wraca, stanowi ona swoisty „Biały Kruk” wśród pozycji rodzimej literatury górskiej.

Ostatnie wydanie z 2008 roku, zostało wydane dzięki staraniom rodziny Jerzego Kukuczki i miało miejsce w 20 rocznicę śmierci jej autora. Książka ta została wzbogacona o dodatkowy rozdział, w którym zawarto opis zmagań J. Kukuczki z południową ścianą Lhotse – ścianą na której zginął podczas próby jej przejścia, nowa drogą w 24.10.1989. roku.

Pierwszy rozdział książki można sobie przeczytać za darmo tutaj. Kupić ją możecie pod kukuczka.net, dzięki czemu wspomożecie rodzinę Kukuczki, bezpośrednio.

Więcej o Jerzym Kukuczce znajdziecie pod tym linkiem: Jerzy Kukuczka

Źrodło: facebooks-nikiel-mojegory.pl