Logo

20 książek górskich na gwiazdkę dla wspinacza

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Któż nie lubi dostawać prezentów :-). Problem jest taki, że Nasi bliscy, często nie mają pojęcia co takiemu wspinaczowi, tudzież fanowi outdooru dać na gwiazdkę. Nie każdy ma takie szczęście, jak moja znajoma, która dostała od chłopaka friendy. Jeśli jednak nie chcecie po raz kolejny dostać żelu pod prysznic, lub innego badziewia, to podeślijcie ten artykuł zainteresowanym.

Jeśli to Wy, szukacie niebanalnego prezentu dla skałołaza, to poniżej lista pozycji, które mogą go zainteresować.

100 Porad Gór

Świetne dwa tomy, w których opisano właściwie wszystko na temat sportów outdoorowych. W każdym tomie znajdziecie 50 „Porad”, czyli rozdziałów o danym sporcie outdoorowym. Porady zostały napisane przez profesjonalistów i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Solidna dawka wiedzy i pewniak na prezent :).

100 Porad Gór

Atak Rozpaczy

Książka ś. p. Artura Hajzera. W 2012 doczekała się drugiego wydania. Atak rozpaczy to książka, która opisuje barwny światek polskiego himalaizmu w latach 80. XX wieku – okresie największej chwały, gdy nasi wspinacze stanowili ścisłą czołówkę światową, niejednokrotnie wyznaczając nowe trendy. Recenzję znajdziecie tutaj.

Atak Rozpaczy Artura Hajzera

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie

Czujesz, że twój partner prędzej, czy później będzie „klientem” TOPRu? Kup mu tą książke Pita Schuberta. Czyta się świetnie i człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę, że chyba jednak nie jest nieśmiertelny. Recenzja tutaj.

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie wydawnictwa Sklep Podróżnika

Biały Pająk

Klasyka gatunku. Idealna pozycja dla taternika, alpinisty (może być przyszłego).

Biec albo umrzeć

Kilian Jornet to ultra maratończyk i skiturowiec, skyrunner. Niesamowita wola walki, sprawiła, że osiągnął wszystko w biegach górskich. W wieku 24 lat napisał już autobiografię. Jeśli dana osoba biega, to dla niej lektura na pewno będzie przyjemna. Opis tutaj. Recenzja tutaj.

Chiński Maharadża

Pierwsza książka Wojtka Kurtyki – legendy polskiego wspinania. Żaden wspinacz, wobec tej książki nie przejdzie obojętnie. Na co jeszcze czekasz ;) Nakład się szybko wyczerpuje. Opis tutaj.

Cykl GórFanki

Wywiad rzeka z Anną Czerwińską opisującą jej górskie perypetie. Od Tatr, po Himalaje. Autorka nawija nieustannie. Czyta się świetnie! Recenzja jednej z książek.

GórFanka powraca w Karakorum

Dolomity. Dni w Pionie

To pozycja zdecydowanie dla wspinaczy o zacięciu górskim, którym marzy się zdobywanie absolutnie pionowych urwisk. Kilkanaście opowiadań o przełomowych przejściach górskich. Recenzja tutaj.

"Freedom Climbers" - "Ucieczka na szczyt"

Książka Bernadette MacDonald, opisująca złotą erę polskiego Himalaizmu. Świetnie napisana, czyta się ją przyjemnie, nawet laikowi, który o himalaizmie słyszał tylko w telewizji. Opis tutaj.

ucieczka na szczyt

Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów

Podobnie, jak książka Pita Schuberta, jest to poradnik dla zapalonych narciarzy i turystów, którzy zimą poruszają się w terenie zagrożonym lawinami. Opis tutaj.

Mój pionowy świat

Książka biograficzna Jerzego Kukuczki. Klasyka gatunku. Więcej tutaj.

Mroczna strona Gór

Wspinacze, to pewnego rodzaju narkomani. Sęk w tym, że ten stuff jest za darmo i do tego legalny, więc ciężki do wyleczenia. Książka jest w sam raz dla naszego niewspinającego się partnera, która pozwoli mu uświadomić, że ten związek raczej będzie należał do „skomplikowanych”. Wspinacze również powinni to przeczytać. Recenzja tutaj.

Poza Górą

Autobiograficzna książka Steve'a House'a, jednego z najlepszych alpinistów, swego czasu. Podobno świetnie napisana. Nie będzie to na pewno chybiony prezent dla wspinacza o zacięciu górskim (zwłaszcza zimowym). Opis tutaj.

Poza Górą Steve  House

Przewodnik skiturowy po Tatrach

Autorstwa Wojtka Szatkowskiego to propozycja dla narciarzy, którzy kochają Tatry i chcieliby eksplorować je na nartach.

Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka

Fascynująca osoba, która mogłaby obdarować swoimi przygodami kilka osób. Czyta się naprawdę dobrze. Każdy wspinacz będzie z niej zadowolony... no może oprócz Księżniczki. Recenzja tutaj.

Solo. Solista Ueli Steck

Kolejna biografia w naszym zestawieniu. Tym razem Ueli Steck, alpinista, który pobija rekordy czasowe. Swiss Machine, bo tak go nazywają, podobno jest człowiekiem.

Trening wspinaczkowy

Twój partner to wielbiciel żelaza i panelu. Myśli wyłącznie o cyfrze... bynajmniej nie plus. To znak, że książka Erica Horsta powinna mu przypasować. Recenzja tutaj.

alt

Trylogia Tatrzańska

Książka Wawrzyńca Żuławskiego od kilkudziesięciu lat jest w czołówce lektur Taterników. Jeśli tyko fascynuje go historia Taternictwa, to znak, że książka może być strzałem w dziesiątkę. Recenzję znajdziecie tutaj.

alt

Wybrany przewodnik wspinaczkowy

Czytanie beletrystki nudzi twojego partnera? Kup mu przewodnik wspinaczkowy po danym rejonie wspinaczkowym w pobliżu Waszego miasta. Ewentualnie rejonu do którego planuje pojechać. Sporo przewodników znajdziesz w sklepie goryonline.com i księgarni wspinanie.pl.

Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później

Drugie wydanie książki Alka Lwowa, wzbogacone o przypisy. Można powiedzieć, że klasyka literatury polskiej. Pozycja skupia się na Himalaizmie i jest napisana przystępnym językiem. Polecamy.

Więcej książek znajdziesz w naszym dziale poświęconym literaturze górskiej.

Większość z tych książek znajdziesz w sklepie goryonline.com, lub księgarni wspinanie.pl.

Możesz też zastanowić się nad sprezentowaniem prenumeraty GÓR :-)

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski