Log in
    

Dlaczego niektórym tak bardzo brakuje czasu?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Grafik naszych czynności to pojęcie bardzo szerokie i na pewno będzie dotyczyć niemal każdej naszej działalności zarówno w przestrzeni zawodowej jak też prywatnej. Nie bez powodu, więc w dzisiejszych czasach bardzo szanujemy czas, ale znamienne jest to, że niektórym z nas będzie go szczególnie brakować. Są osoby, które uważają, że czas szczególnie im ucieka niezależnie od tego, czy spieszą się do pracy albo odwiedzają bonus za rejestrację.

Dużo na pewno będzie zależeć tutaj od uwarunkowań środowiskowych. Są osoby, które zostały wychowane w poszanowaniu do czasu i doskonale wiedzą jak nim zarządzać. Inni z kolei działają chaotycznie, ponieważ tak samo zachowywali się ich rodzice. Możliwe też, że po prostu osoby takie nie miały szansy na to, aby zapoznać się z jakąś dobrą metodą dotyczącą organizacji.

Atmosfera w domu i uwarunkowania środowiskowe

Genezy tego, w jaki sposób traktujemy czas i czy potrafimy go szanować, należy upatrywać nie tyle w naszych predyspozycjach genetycznych, a raczej w pewnych uwarunkowaniach adaptacyjnych. Wszystko będzie właściwie zależało właśnie od tego, czy wyrośliśmy w atmosferze domowej, gdzie panuje porządek i każdy doskonale wie, że na przykład nie można się spóźniać na ważne spotkanie albo do szkoły, czy też do pracy. To w wielu sytuacjach świadomość szacunku, który wówczas okazujemy innym osobom. Na pewno też dużo będzie zależało od tego, do jakiego środowiska trafiliśmy w szkole albo na studiach. Warto tu zauważyć, że są osoby, które przez całe swoje życie działały raczej chaotycznie, ale w momencie gdy trafiły do jakiegoś ekskluzywnego środowiska zawodowego, to wszystko się u nich odmieniło i od tej pory działają o wiele bardziej racjonalnie. Wówczas też właśnie następuje adaptacja. Naśladujemy po prostu innych, aby lepiej odnaleźć się w grupie.

Współczesny człowiek nieustannie zabiegany

Zabieganie i nieustanny pośpiech to zresztą jest istota naszego współczesnego funkcjonowania. Trudno sobie wyobrazić inny model działania aniżeli ten, gdy musimy w krótkim czasie wykonać bardzo dużą ilość obowiązków. Tego przecież wymagają od nas pracodawcy, ale nie tylko. Ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani treściami szczególnie medialnymi płynącymi z internetu i z telewizji, które wyznaczają archetyp człowieka współczesnego. Jak wiadomo jest to człowiek zawsze zaradny, niezależnie od tego, czy jest to kobieta, czy mężczyzna i każdy z nas zawsze musi wszystko wiedzieć perfekcyjnie i reagować w krótkim czasie. Tacy zresztą rzeczywiście się stajemy, ale okazuje się, że będzie się to odbywać kosztem jakości na przykład wykonywanych czynności zawodowych. W myśl powiedzenia “jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”, taka błyskawiczna pozorna skuteczność nie zawsze jest osiągalna”. Trudno przecież oczekiwać, że wszyscy będziemy supermenami i ze wszystkimi zadaniami poradzimy sobie perfekcyjnie. Nawet najbardziej tęgi umysł nie może przecież nieustannie koncentrować się na jakiejś rzeczy i zawsze działać na pełnych obrotach.

Zrozumienie przychodzi z wiekiem

Oczywiście z wiekiem zawsze to tempo będziemy do pewnego stopnia wytracać. Wbrew pozorom wcale nie chodzi o to, że starsze osoby mają po prostu mniej energii. Raczej w grę wchodzi tutaj kwestia dojrzewania umysłowego. Osoby starsze są przecież o wiele bardziej doświadczone życiowo i wiedzą znacznie więcej na temat egzystencji oraz tego jak mówiąc kolokwialnie żyć lepiej. Po kilkudziesięciu latach życia wszyscy dowiadujemy się przecież, że nie warto tak naprawdę nieustannie się spieszyć. Czasem lepiej przystanąć nawet kosztem kariery i zarobienia dużej ilości pieniędzy, jeżeli miałoby to nam zagwarantować większy komfort psychiczny.