Log in
    

Przełomowe technologie w 2021 roku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Z roku na rok mamy do czynienia z coraz to ciekawszymi wynalazkami. Z pewnością dla niektórych mogą to być darmowe gry automaty, dla innych cienkie smartfony, a dla innych samochody elektryczne. W naszym artykule postanowiliśmy się przyjrzeć temu, jakie technologie można uznać za przełomowe w tym roku.

Baterie litowo-metalowe

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się samochody elektryczne czy też inne pojazdy korzystające z ogniw. Jednak ograniczenia technologiczne sprawiają, że mogą one na jednym ładowaniu przejechać do kilkuset kilometrów, co nie jest zbyt zachęcające dla osób sporo jeżdżących autami, zwłaszcza na dłuższych trasach. Obecne modele korzystają z akumulatorów litowo-jonowych. Tymczasem firma QuantumScape z USA pracuje dziś nad bateriami litowo-metalowymi. Według niej mogą one wydłużyć zasięg aktualnych elektryków nawet o 80%! Ponadto mają być o wiele szybsze w ładowaniu, jak i o wiele mniejszych rozmiarów. Wpłynie to zapewne nie tylko na osiągi, lecz i cenę przyszłych aut elektrycznych. Już teraz wiemy, że firma QuantumScape podpisała umowę z Volkswagenem na dostawę nowych ogniw do 2025 roku.

Zielony wodór

Wodór od dawna jest wskazywany jako najlepszy i najbardziej możliwy do stosowania zamiennik dla paliw kopalnych. Spala się bowiem czysto, nie emitując dwutlenku węgla, jest bardzo energetyczny, jak i za jego pomocą można wytwarzać płynne paliwa syntetyczne, które będą zamiennikami benzyny czy oleju napędowego. Do tej pory jednak większość wodoru wytwarzano z gazu ziemnego, gdzie sam proces był mało ekologiczny i energochłonny. Dziś możliwe jest jednak wytwarzanie tak zwanego zielonego wodoru, czyli z pomocą energii słonecznej czy wiatrowej. Kilka krajów UE zaczęło już teraz budować niezbędną infrastrukturę. W przyszłości mogą one wpłynąć na stworzenie globalnej sieci elektrowni elektrolitycznych.

GPT-3

Naukowcy coraz silniej pracują nad modelami komputerowymi, które same uczą się pisać i czytać. Właśnie GPT-3 może stanowić duży krok w kierunku sztucznej inteligencji. Model ten został wyszkolony na tysiącach książek i wielu zasobach internetu. Jest w stanie naśladować tekst pisany przez człowieka z całkiem dużym realizmem. Uważa się, że jest on obecnie najbardziej imponującym modelem językowym, jaki kiedykolwiek powstał przy użyciu uczenia maszynowego. Projekt ten jednak wymaga dużych nakładów finansowych, więc nie wiemy, jak do końca mogą się potoczyć jego losy.

Szczepionki typu Messenger RNA

Już od ponad 20 lat naukowcy pracują nad informacyjnym RNA, czyli technologii, która niezwykle przydała się podczas pandemii koronawirusa. Otóż dwie z oficjalnych szczepionek na Covid-19 powstało właśnie z użyciem RNA. Technologia ta nie była wcześniej stosowana w medycynie, jednak daje ogromne możliwości. Może bowiem pomóc w tworzeniu szczepionek przeciw innym chorobom zakaźnym, a w razie mutacji łatwo jest także zmodyfikować samą szczepionkę. RNA może być także wykorzystywane do walki z rakiem, naprawy genów, w tym podczas wirusa HIV.

Bardzo dokładne pozycjonowanie

Dziś praktycznie każdy z nas korzysta z GPS-a w swoim telefonie, nawigacji samochodowej. Dzisiejszy GPS ma dokładność w zakresie od 5 do 10 metrów. Już to jest bardzo pomocne, jednak najnowsze rozwiązania są w stanie wyznaczać pozycję w stosunku do kilku centymetrów czy nawet milimetrów! Otwiera to przed nami zupełnie nowe możliwości. Przede wszystkim może to sprawić, że systemy autonomicznej jazdy będą jeszcze bardziej dokładne i niezawodne. Ponadto za pomocą zbieranych danych można będzie tworzyć systemy ostrzeżeń o osuwiskach. W czerwcu 2020 roku w Chinach stworzony został globalny system nawigacji BeiDou. Już teraz zapewnia on dokładność pozycjonowania od 1,5 do 2 metrów na całym świecie. Korzystając z ulepszeń naziemnych, można go używać wręcz z dokładnością co do milimetra. Warto też dodać, że dzięki wprowadzaniu na orbitę nowych satelitów, zyskujemy o wiele bardziej nowoczesny system GPS niż ten z lat 90.