Log in
    

Tradycja i wartości, a nowoczesne podejście do biznesu na przykładzie włoskiego AKU

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W kolekcji obuwia outdoorowego AKU każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno na ambitne wspinaczki alpejskie, wycieczki w plener, jak i na spacery po mieście. Historia firmy to wiele lat doświadczeń czerpanych z prestiżowej tradycji ręcznej produkcji obuwia, a stawiany sobie cel to - oprócz zadowolenia klienta końcowego - promowanie górskiego środowiska oraz kultury.

AKU to obecnie jeden z najważniejszych producentów obuwia górskiego i butów przeznaczonych do aktywności outdoorowych. Aż trudno uwierzyć, że ta włoska firma wyrosła z małego warsztatu szewskiego, który założył po II wojnie światowej niejaki Galliano Bordin. Miało to miejsce w niewielkim miasteczku Montebelluna (rejon Treviso we Włoszech), gdzie Galliano zaczynał od wyrobu obuwia tradycyjnymi metodami, używając wyprawianej ręcznie skóry. Szybko rozwijał on swoją działalność, dzięki czemu na początku lat 60. był już właścicielem niewielkiej fabryki produkującej buty trekkingowe. W latach 70. stał się liderem w produkcji technicznego obuwia do wędrówek górskich. W kolejnych latach firma zaczęła zyskiwać renomę poza granicami Włoch, co zapoczątkowało ekspansję marki na rynki zagraniczne.

Firma znana jest z tego, że jako pierwsza na świecie wprowadziła innowacyjną metodę podklejania membrany Gore-Tex®, tworząc tym samym w pełni wodoodporne obuwie. AKU produkuje także obuwie dla innych znanych marek, a jej modele wygrywają testy porównawcze i cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników.

Obecnie firma wypuszcza na rynek ponad 200 tys. par butów rocznie. Atutem AKU jest to, że posiada własne zakłady zlokalizowane w Europie: jeden tam, gdzie wszystko się zaczęło, czyli we włoskiej Montebellunie (30 % produkcji), drugi w rumuńskim mieście Cluj Napoca. Obecnie AKU (dawniej Dinsport) to ponad 30 lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości butów dla najbardziej wymagających klientów.

Właściciele firmy nigdy nie zapomnieli o swoich korzeniach. Starają się pokazać, iż tradycja, góry i zamieszkujący w nich ludzie to główny motyw ich działań: „Lubimy myśleć, że ci, którzy kupują nasze produkty, są świadomymi użytkownikami autentycznych i funkcjonalnych wyrobów gotowych, a nie tylko zwykłymi konsumentami rzeczy. To dla nich tworzymy produkty z poszanowaniem środowiska naturalnego i wartości kulturowych otoczenia górskiego, z którego się wywodzimy. Ważne są dla nas miejscowe tradycje rzemiosła rękodzielniczego, dlatego wykańczamy je ręcznie. Dzięki temu są solidnie, trwałe i wytrzymają niejedną wymagającą wyprawę” – podkreślają twórcy marki.

aku-wloski-producent-butow-rozpiska.jpg

Dlatego właśnie w fabryce AKU, oprócz pomysłowych projektantów i odważnych wizjonerów wymyślających nowe modele na kolejne sezony, spotkamy pochylonych nad stołem doświadczonych mistrzów szewskich, traktujących swoją pracę jak misję. Wykańczają oni ręcznie poszczególne pary butów, a kupujący jest w stanie zidentyfikować szewca, który pracował nad jego parą obuwia poprzez przypisany im indywidualny kod.

Warte podkreślenia jest, iż firma aktywnie tworzy grono „przyjaciół AKU”, złożone z przewodników, różnego rodzaju alpejskich specjalistów, członków stowarzyszeń turystycznych, fotografów i górskich entuzjastów. Współpraca z nimi ma na celu promowanie górskiego środowiska oraz autentycznej górskiej kultury.

AKU dostarcza produkty najwyższej jakości. Jest to obuwie wysoce zaawansowane pod względem zastosowanych rozwiązań, jednocześnie użytkownicy podkreślają wygodę noszenia i trwałość oferowanych przez AKU produktów. Dzieje się tak ponieważ w fabrykach AKU dobre buty powstają z połączenia nowoczesnej wiedzy technologicznej z tradycyjnym rzemiosłem. Za każdym modelem leży, budowane na wieloletniej tradycji, prawdziwe umiłowanie dla ręcznej roboty. AKU dedykuje swoje buty tym, dla których - oprócz jakości - ważne są wspólne wartości kulturowe. Firma promuje tok rozumowanie oparty na Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) i stara się, aby klient, dokonując zakupu, również miał na względzie wartości takie, jak poszanowanie tradycji czy dbałość o środowisko naturalne.

--

O producencie

AKU -  czołowy włoski producent wysokiej jakości butów wspinaczkowych i turystycznych. Historia firmy to wiele lat doświadczeń czerpanych z prestiżowej tradycji ręcznej produkcji obuwia. Firma znana jest z tego, że jako pierwsza na świecie wprowadziła innowacyjną metodę podklejania membrany Gore-Tex®, tworząc tym samym w pełni wodoodporne obuwie. Mimo czerpania z tradycji i lokalnych inspiracji, AKU stawia na czynny rozwój i dąży do umacniania pozycji na kolejnych rynkach zbytu, również w Polsce. Aktualnie firma posiada 2 duże fabryki we Włoszech i w Rumunii, z których wypuszcza na ogólnoświatowy rynek ponad 200 tys. par butów rocznie.

Więcej informacji na http://www.aku.it/