Log in
    

Polisa dla poszukiwaczy przygód

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dlaczego odpowiednie ubezpieczenie jest tak ważne dla miłośników zagranicznych wypraw wspinaczkowych i freeride’owych?

W Polsce, w razie wypadku lub zagubienia w górach, każdy może liczyć na bezpłatną pomoc ratowników i opiekę służby zdrowia. Akcja poszukiwawcza poza granicami kraju, leczenie, czy transport do Polski wiążą się jednak z dużymi kosztami, za które poszkodowany otrzymuje już rachunek. Właśnie dlatego, w czasie planowania zagranicznej wyprawy wspinaczkowej czy freeride’owej wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej jest nie tyle dobrym pomysłem, co koniecznością.

Warto przy tym zaznaczyć, że typowe ubezpieczenia turystyczne i narciarskie nie obejmują zazwyczaj jazdy poza trasami, a jeszcze mniej wspinaczkę.

Specjalną polisę „Bezpieczny powrót” dla tych, którzy docierają w górach dalej i wyżej niż inni, opracowało PZU wraz z Polskim Związkiem Alpinizmu. Obejmuje ona szeroki katalog sportów górskich od narciarskiego i snowboardowego freeride’u, poprzez wspinaczkę skalną, skałkową i wysokogórską, speleologię aż po kolarstwo górskie, łącznie z najbardziej wyczynowymi formami jak downhill. Co więcej przeznaczone jest ono zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów startujących w zawodach.

Ubezpieczenie obowiązuje na całym świecie poza Arktyką, Antarktydą i Grenlandią, do wysokości 7600 m n.p.m., a podstawowy zakres obejmuje:

- Koszty leczenia – 250 000 zł (limit dla kosztów ambulatoryjnych od 2000 euro)

- Akcję ratunkową (w tym z użyciem helikoptera) – 100 000 zł

- Koszty transportu – bez limitu!

- OC za szkody na osobie (np. gdy ubezpieczony na trasie wpadnie na innego zawodnika) – 500 000 zł

- OC za szkody na mieniu (np. uszkodzenie roweru innego zawodnika, uszkodzenie

sprzętu drugiego uczestnika wyprawy) – 100 000 zł

- Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł

- Pomoc prawną – 20 000 zł

Polisę można rozszerzyć o wyższe sumy gwarancyjne (koszty akcji ratunkowej do 250 000 zł; limit kosztów ambulatoryjnych do 5000 eur; pomoc prawną do 35 000 zł; bagaż podróżny do 3000 zł), koszty leczenia związane z zaostrzeniem lub powikłaniami choroby przewlekłej, ryzyko wynikające z aktów terroryzmu, działań wojennych lub stanu wyjątkowego, czy o przedłużenie wyprawy nawet do 16 tygodni.

Polisa wydawana jest na okres 12 miesięcy, a wniosek złożyć można przez Internet na stronie www.pza.org.pl lub www.sport.iexpert.pl. Co ważne, ochrona rozpoczyna się od momentu złożenia wniosku.

Roczna składka za podstawowy pakiet wynosi 253 zł. a członkowie Polskiego związku Alpinizmu mogą skorzystać z 15% zniżki. W wersji rodzinnej polisa może objąć do 5 osób. Po opłaceniu składki ubezpieczony otrzymuje spersonalizowaną kartę z zakodowanymi w języku angielskim danymi osób ubezpieczonych i numerem polisy.

„Wbrew pozorom nie jest to propozycja tylko dla tych, którzy wyjeżdżają gdzieś daleko poza granice kraju. Już wybierając się w Tatry, kiedy nasz cel znajduje się przy granicy ze Słowacją, warto pomyśleć o ubezpieczeniu, bo za ewentualną akcję prowadzoną przez naszych południowych sąsiadów trzeba zapłacić. Wystarczy wspomnieć zeszły sezon, kiedy snowboardziści przy kiepskich warunkach zjechali z Kasprowego Wierchu nie w tę stronę co trzeba. Teoretycznie nie planowali tej zagranicznej wycieczki, ani tego że ktoś będzie ich szukał.” – dodaje Andrzej Lesiewski, organizator akcji kursylawinowe.pl, której partnerem strategicznym jest PZU.

Polisa „Bezpieczny Powrót” zdecydowanie wyróżnia się na rynku. Przewyższa konkurencyjne produkty niską ceną, zakresem, sumami gwarancyjnymi, atrakcyjnymi opcjami rozszerzenia, obsługą online w języku polskim. Rekomendowana przez Polski Związek Alpinizmu jest elementem podstawowego wyposażenia każdego miłośnika sportów górskich, eksplorującego różne zakątki świata.

www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.

Partner strategiczny: PZU

Akcję wspierają: The North Face, Uvex, Odlo, Armada Skis

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSF