Log in
    

Tkanina Primaloft - uniwersalna ocieplina

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dla potrzeb armii amerykańskiej stworzono w latach 80. Primaloft – dziś powszechnie używaną tkaninę, służącą do wypełniania odzieży.

Primaloft to włókno, które zachowuje komfort podobny do naturalnego puchu gęsiego czyli izolacji cieplnej oraz niską wagę i kompresję. Jednocześnie przewyższa puch swoją uniwersalnością używania w różnych warunkach zawilgocenia powietrza. Uniwersalność tej ociepliny spowodowała, iż stosuje się ją nie tylko w odzieży wierzchnej, ale również jako wypełnienie śpiworów, izolację wewnętrzną w butach czy też wplątając włókna Primaloft we włókna produkowanych skarpet.

Z pewnością niebywałą zaletą Primaloft jest jego odporność na wilgoć panującą w powietrzu; nie traci on swoich właściwości izolacyjnych (puch nie tylko „przybiera na wadze” ale również poprzez zawilgocenie traci na swojej izolacyjności), a czas schnięcia jest nieporównywalnie krótszy w stosunku do naturalnego puchu.

alt
Millet, Lady Belay composite jacket-noirPrimaloft występuje w kilku postaciach:

  • Primaloft One: oceniany jako posiadający najlepszy stosunek masy do izolacji i kompresji
  • Promaloft Sport: oceniany jako podobny w swych właściwościach do One, ale o nieco gorszej kompresji
  • Primaloft Eco: oceniany w swoich właściwościach jak Sport, z tą różnicą, że do jego produkcji użyto w 50% poliestru odtworzonego.

Dalszą część artykułu znajdziecie na ceneria.pl