Log in
    

Które filmy zarobiły najwięcej?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Każdy z nas chciałby zarobić jak najwięcej, czego przykładem jest oferowany nam w kasynach bonus bez depozytu. Dziś to jednak wielkie korporacje są w stanie zarobić najwięcej, często notując zyski za pojedynczy produkt w miliardach. Świetnym tego przykładem może być branża filmowa. Największe hity mogą często liczyć nie tylko na wiele nagród, lecz przede wszystkim wysokie zyski. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, które filmy zarobiły najwięcej w historii. Nasza lista podana będzie jednak z uwzględnieniem inflacji.

Przeminęło z wiatrem - 3 728 000 000
Dla wielu osób z pewnością niespodzianką będzie to, że właśnie film z 1939 roku znajduje się na pierwszym miejscu. W okresie przed wojną w USA zarobił on jednak dokładnie 400 176 459 dolarów, co na tamte czasy było kwotą zawrotną, do której żaden inny film nawet się nie zbliżył. Wielki hit według inflacji dziś zyskałby ponad 3,7 miliarda dolarów. Kultowa ekranizacja Margaret Mitchell na tamte czasy kosztowała 4 miliony, co aż stokrotnie zwróciło się twórcom. Nie można też zapominać, że film zgarnął 9 Oscarów, w tym po raz pierwszy dla czarnoskórej aktorki. Niedawno HBO wywołało skandal, usuwając, a następnie przywracając film na platformie, co spotkało się z negatywnym odbiorem środowiska i widzów.

Titanic - 3 272 000 000
Na drugim obecnie miejscu znajduje się Titanic Jamesa Camerona. Film z 1997 roku do dziś zarobił w kinach 2 187 463 944 dolarów, co przekłada się na ponad 3,2 miliarda według inflacji. To również dziś dzieło kultowe, które nie tylko sprawiło, że Leonardo DiCaprio czy Kate Winslet stali się gwiazdami światowego formatu, lecz także wyrównało rekord nagród Akademii Filmowej. 11 Oscarów to tyle samo, co wcześniej Ben Hur i później Władca Pierścieni: Powrót Króla. Titanic stał się pierwszym filmem na świecie, który przekroczył barierę ówczesnego miliarda dolarów. Dziś również znajduje się w czołówce najdroższych produkcji w historii kina.

Avatar - 3 230 000 000
Na trzecim miejscu znalazł się kolejny film Jamesa Camerona, tym razem z 2009 roku. Wielkie widowisko science-fiction przyciągnęło ogrom widzów do kin zwłaszcza za sprawą wskrzeszonej i odmienionej technologii 3D. Mnóstwo osób chciało bowiem zobaczyć, jak będzie prezentował się w okularach 3D, a przecież bilety na takie seanse są o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent droższe. Bez uwzględniania inflacji z wynikiem 2 789 679 794 dolarów Avatar plasuje się na 2. miejscu wszech czasów. Wiemy, że w najbliższych latach mają pojawić się kolejne filmy. Ciekawe, czy osiągną podobny sukces.

Gwiezdne wojny: część IV Nowa nadzieja - 3 061 000 000
Poza podium znajduje się chyba najbardziej znany i kultowy film science-fiction. W 1977 roku okazał się on prawdziwą rewolucją dla całego kina i zapoczątkował niekończącą się sagę filmów oraz seriali. Nowa nadzieja George'a Lucasa zarobiła w owym czasie 775 398 007 dolarów, co dziś przekłada się na ponad 3 miliardy. Trudno dziś pewnie o kogoś, kto nigdy nie słyszał chociaż o Gwiezdnych Wojnach. To ogromny fenomen, dzięki któremu cała seria bez uwzględnienia inflacji zarobiła ponad 7 miliardów dolarów.

Avengers: Koniec gry - 2 798 000 000
Nadszedł czas na najbardziej dochodowy film bez inflacji. Prawie 2,8 miliarda dolarów robi ogromne wrażenie, jak i finałowa scena walki, dzięki której na ekranie mogliśmy zobaczyć wszystkich bohaterów. Koniec gry to jeden z dwóch najdroższych filmów w historii, z budżetem 356 milionów. Jak jednak można zobaczyć, nawet tak wielkie nakłady w zupełności nie tylko się zwróciły, lecz film zarobił o wiele większą sumę.