Log in
    

Drony królami przestworzy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Komunikacja oraz transport to niezwykle ważne pytanie związane z innowacyjnymi technologiami, które od początku rewolucji technicznej miały kluczowe znaczenie w postępie cywilizacyjnym. Szczególnie dużą uwagę przywiązuje się do lotnictwa, a w ostatnich latach kluczowe znaczenie ma rozwój dronów, a więc statków powietrznych, które są bezzałogowe.

Okazuje się, że odgrywają one coraz większą rolę nie tylko i wyłącznie w sferze rozrywkowej. Oczywiście obok gier komputerowych i takich rozrywek cyfrowych jak darmowe gry hot spot kupowanie dronów przez indywidualnych konsumentów jest tendencją zakupową. Pamiętajmy jednak o tym, że drony stały się bardzo dużym wsparciem w działaniach zbrojnych realizowanych w różnych częściach świata i mogą w znacznym stopniu wpłynąć na ich przebieg. Coraz częściej będą one skutecznie zastępować śmigłowce oraz samoloty.

Bezzałogowe statki latające znane od dawna

Zwróćmy też uwagę, że bezzałogowe statki latające nie są znowu aż taką bardzo dużą nowością. Jak wiadomo, były one wykorzystywane już w latach 30-tych ubiegłego wieku i na terenie Wielkiej Brytanii były takie technologie z powodzeniem rozwijane. Konstrukcje te były, chociażby sterowane radiowo. Oczywiście teraz drony są niezwykle zaawansowane i od kilkunastu lat będą brać bardzo czynny udział w starciach na polu bitew. Bardzo duże zadanie, które też mają w wielu sytuacjach do wykonania, to chociażby dostarczanie danych wywiadowczych, gdy chodzi o rozpoznanie. Do tego jeszcze dochodzą celne ataki na różne obiekty. Drony sprawdziły się na tyle, że będą coraz częściej zastępować nawet klasyczne uzbrojenie. Istotne również jest to, że stosowane są coraz częściej nie tylko duże bezzałogowce. O wiele praktyczniejsze okazują się w życiu małe. Są po prostu o wiele trudniejsze do zwalczenia.

Dlaczego drony są tak bardzo cenione?

Zasadnicze pytanie będzie dotyczyć popularności tych bezzałogowych statków powietrznych. Dlaczego więc będą one w takim stopniu upowszechniane? Najważniejszą kwestią będą oczywiście pieniądze. Tego rodzaju technologie wykorzystywane przez wojsko są znacznie tańsze. Dlatego nawet biedne państwa mogą sobie pozwolić na tego rodzaju inwestycje. Inną kwestią są koszty społeczne. Wiadomo przecież, że zniszczenie samolotu bezzałogowego nie jest tak dużym problemem jak moment, gdy będzie ginąć człowiek. Mógłby też trafić do niewoli. Maszyny przecież nikt nie będzie przesłuchiwać. Poza tym coraz częściej konstruuje się i wprowadza do użycia maszyny, które mogą operować na niezwykle niskim pułapie. Dzięki temu są bardzo trudne do wykrycia przez radary. Te ostatnie są konstruowane w ten sposób, aby miały wykrywać obiekty duże oraz szybko się przemieszczające latające wysoko. Drony mają w końcu bardzo niską powierzchnię odbicia radarowego i dlatego efektywną. Mają też niewielką sygnaturę termiczną i dźwiękową.

Kwestia moralna przy wykorzystaniu dronów

Innym tematem jest oczywiście kwestia moralności, jeśli chodzi o operatorów dronów wojskowych. Gdy za sterami samolotu, który strzela do obiektu siedzi człowiek, odpowiedzialność jest tutaj oczywista, bo dystans jest bardzo skrócony. Jeżeli jednak za spust ciąga operator drona, który znajduje się wiele kilometrów dalej od obiektu, to kwestia odpowiedzialności staje się bardzo dyskusyjna. Ostatecznie ktoś oczywiście przyciska konkretny klawisz, ale badania psychologiczne pokazują, że poczucie winy jest tu znacznie mniejsze.

Drony nie tylko wojskowe

Oczywiście drony są wykorzystywane nie tylko i wyłącznie w celach militarnych. Warto też zauważyć, że dane statystyczne pokazują, iż w zakupie takich bezzałogowych statków powietrznych dominuje nasz kraj. Drony są wykorzystywane przez architektów, geodetów, czy też po prostu zwykłych pasjonatów, którzy lubią śledzić wędrówki ptaków. Stosowane są też powszechnie do monitorowania zmian pogodowych i klimatycznych.