Log in
    

Aku Mio Surround GTX – kilka wrażeń z użytkowania

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dziś zamieszczam test butów Aku Mio Surround GTX, które miałem okazję używać od wiosny 2017 roku. Jest to but przeznaczony do lekkich wędrówek i miejskich spacerów. Lecz nie byłbym sobą, gdyby go nie przetestować w Tatrach :-). 

Aku Mio Surround GTX to lekkie i bardzo wygodne buty zaprojektowane z myślą o lekkich wędrówkach i miejskich spacerach. Buty te charakteryzują się przede wszystkim systemem Vibram s864 Megagrip, który odpowiada za maksymalną przyczepność podczas przemieszczania się pod górę, oraz maksymalna przyczepność podczas schodzenia w dół. Buty wykonane są z zamszu oraz siatki tekstylnej charakteryzującej się solidnością oraz ładnym wyglądem. Buty zaprojektowane w technologii Gore-Tex® Surround® oferują pełen komfort 360 stopni dookoła Twoich stóp. Zapewniają wysoką oddychalność przy jednoczesnej trwałej ochronie przed wodą. Twoje stopy pozostają suche, nawet gdy panuje wysoka temperatura. Przednia część buta wykonana zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chroni palce przed urazami.

 

buty-aku-surround-mio.jpg

Aku to ponad 30 lat doświadczenia i najwyższa jakość. Jako pierwsza wprowadziła innowacyjną metodę podklejania membrany Gore-Tex®, tworząc tym samym w pełni wodoodporne obuwie. Buty produkowane są wyłącznie w Europie i wykańczane ręcznie przez najlepszych specjalistów. Każdej parze przypisany jest indywidualny kod, pozwalający zidentyfikować szewca.

buty-aku-surround-mio-3.jpg

Szczegóły:

Poliuretanowy nosek

Relaxed Fit

Materiał zewnętrzny: Siatka + Mikro zamsz + AIR8000® 

Materiał wewnętrzny: Gore-Tex® Surround

Podeszwa zewnętrzna: Vibram® s864 Megagrip

Podeszwa Wewnętrzna: Formowana Pianka Eva

Twardość: Miękka 1.5 mm Nylon 

Wkładka: Wyjmowana, Coco/ Latex/ Micro

Waga: 400 g

Cena: ok. 500 zł

Relaxed Fit to system budowy buta w taki sposób, aby dostarczyć wygodę dzięki swojej miękkości. Buty tego typu zaprojektowane są do lekkich sportów, spacerów na świeżym powietrzu w warunkach niewymagających.

AIR8000® stanowi pierwszy z dwóch systemów stosowanych przez AKU w celu zapewnienia obuwiu wysokiego poziomu oddychalności. System opiera się na specjalnie skonstruowanej tkaninie, której poziom oddychalności zwiększa się przez okres 24 h, przewyższając konwencjonalne materiały nawet o 11 razy.

Gore-Tex Surround to membrana oferująca pełen komfort 360 stopni dookoła Twoich stóp. Zapewnia wysoką oddychalność przy jednoczesnej trwałej ochronie przed wodą. Twoje stopy pozostają suche, nawet gdy panuje wysoka temperatura.

Vibram® Aku Megagrip to nowa, udoskonalona, podeszwa zaprojektowana we współpracy z firmą Vibram, wykonana z mieszanki gumy i materiału EVA. Bieżnik pozostaje w stałym kontakcie z podłożem, dzięki czemu oferuje maximum komfortu oraz bezpieczeństwo i stabilność na mokrych powierzchniach.

buty-aku-surround-mio2.jpg

Pianka EVA to lekki, trwały, elastyczny, amortyzujący i wodoodporny materiał, pochodzący z połączenia polietylenu i winylu, stosowany do produkcji wkładek.

Coco/Latex/Micro - wkładka wykonana z połączenia wiór kokosowych i latexu, z wierzchu pokryta mikrofibrą. 

Ostateczny kształt buta AKU zostaje uzyskany dzięki specjalnym ruchomym kopytom szewskim, które stosuje nie tylko przez cały czas trwania procesu formowania wtryskowego, ale także podczas sznurowania, schładzania i zabiegów wykończeniowych. Żaden inny producent obuwia nie utrzymuje kopyta szewskiego wewnątrz buta przez kompletny proces produkcyjny, a zwłaszcza jego dwie ostatnie fazy, które są kluczowe dla uzyskania zamierzonych efektów.To właśnie w fazie schładzania po formowaniu wtryskowym poliuretanowa podeszwa przybiera swój ostateczny kształt. Poliuretan ma na tym etapie skłonność do kurczenia się, przez co cały but traci swój zamierzony kształt, jeśli kopyto szewskie zostanie usunięte za wcześnie.

Moje wrażenia

Butów Aku używałem dość często. Właściwie na co dzień w mieście + wielokrotnie udawałem się z nimi w skały (również szkoleniowo). Zdarzyło mi się również brać je w góry na wspinanie. 

Jest to but trekkingowy z niską podeszwą, którego przeznaczeniem są lekkie szlaki o niezbyt wielkich przewyższeniach. Podeszwa Megagrip z Vibramu ma wielokierunkowy bieżnik (niezbyt agresywny), który dobrze sprawuje się na błotnistym/ziemistym czy piaszczystym terenie. Jeszcze lepiej sprawuje się na skale i asfalcie.

buty-aku-surround-mio-4.jpg

Podeszwa ma dodatkowo dobrą amortyzację (formowana Pianka Eva).

Za oddychalność odpowiada membrana Gore-Tex Surround, która w tych butach jest naprawdę dobra. Dodatkowo wewnętrzna membrana współpracuje z zewnętrznym materiałem (siatka, skóra i zamsz). 

Tak jak wcześniej wspominałem, nie są one najlepsze do poruszania się w górskim terenie (producent też nie zaleca, ale chciałem sprawdzić). Używałem ich parę razy w Tatrach jako butów podejściowych i są za miękkie. O ile podeszwa dość się wygina w śródstopiu (co nie przeszkadza za bardzo) i przód jest nieco usztywniony gumowym otokiem. Tak gorzej jest podczas zejścia gdy stopa dość mocno „lata” w bucie. Różne sposoby na sznurowanie nie bardzo pomagały.

test-butow-aku-mio-surround-gtx.jpg

Fot. Damian Granowski

Tych wad nie zauważyłem w terenie mniej nachylonym, gdzie nie mamy dużych podejść/zejść w piarżystym terenie. Także nadadzą się na większość szlaków beskidzkich, Tatrzańskich (tych mniej ambitnych) i właściwie w każdy inny niezbyt wymagający teren.

Za to amortyzacja i oddychalność, zasługują na dużą pochwałę. Po kilku godzinach stopa pozostawała względnie „sucha” i co najważniejsze nie była tak obolała jak w innych – sztywniejszych – butach. Para butów waży 400 gram (dla rozmiaru 42).

System sznurowania jest dość prosty, ale wystarczający. Używałem ich często w skałach podczas szkolenia i niejednokrotnie robiłem w nich drogi III, IV i V. Jako but podejściowy w skały sprawdzi się doskonale.

Podsumowując Buty Aku Mio Surround GTX to miejsko-turystyczne buty, które będą idealne na mniej wymagające szlaki i wypady w skały. Dobra amortyzacja, oddychalność i wygoda to ich plusy. Zielono-szara kolorystyka mi osobiście odpowiada. Mam nadzieję, że posłużą długo, zważywszy na ich cenę, która jest dość wysoka.

Damian Granowski