Log in
    

Test skarpet SmartWool PhD Outdoor Medium Crew

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na pod koniec kwietnia otrzymałem do testów skarpetki - renomowanej amerykańskiej firmy Smartwool - PhD Outdoor Medium Crew. Jeśli zastanawiacie się jakie skarpety wybrać na górskie wędrówki, to ten tekst oprócz przedstawienia zalet ww. skarpet, da Wam trochę wiedzy na temat dzisiejszych trendów w tworzeniu produktów z wełny merino.

Skalne zabawy podczas wejścia na Żłobisty Szczyt. Fot. Andrzej Marcisz

Opis Producenta

Najpopularniejsza skarpeta trekkingowa w kolekcji SmartWool. Idealna na wielodniowe trekkingi z plecakiem podczas wszystkich pór roku.

 

 • System dopasowania 4-Degree

 • Technologia WOW w kluczowych miejscach

 • Wzmocnienia z Duroyarn

 • Siatka wentylacyjna w strefach o dużej potliwości

 • Doskonała termokontrola i ochrona przed brzydkim zapachem

 • Skład: 79% wełna merino, 20% nylon, 1% elastan

Główny składnik produktów SmartWool– wełna merino – stanowi skuteczną warstwę izolacyjną ogrzewającą skórę podczas mroźnych zim i ochładzającą ją w upalne lato. Każde z włókien wełny zawiera w sobie tysiące mikro-kieszonek z powietrzem, dzięki czemu wełna działa jako naturalny bufor izolujący i regulujący temperaturę bez względu na rodzaj aktywności fizycznej. Pozwala na zachowanie ciepła w mrozy i chłodu w upały, a równocześnie usuwa wilgoć z powierzchni skóry szybciej niż jakikolwiek inny materiał. Oznacza to, że wełna dłużej pozostaje sucha.

 • Włókno SmartWool w 90% składa się z keratyny, bardzo sprężystego białka, które jest odporne na ataki chemiczne i bakteryjne, posiada właściwości niepalne oraz potrafi sprostać wyzwaniom intensywnego użytkowania odzieży.

 • Włókna SmartWool posiadają bardzo drobną średnicę – pomiędzy 1/3 a 1/10 grubości włosa ludzkiego. Dzięki temu włókno SmartWool jest wyjątkowo miękkie i wygodne a do tego wyjątkowo przyjemne w dotyku dzięki specjalnej obróbce, która całkowicie usuwa szorstkość wełny.

 • Każde włókno SmartWool posiada woskową powłokę, która zwiększa wodoodporność dzianiny, a równocześnie pozwala wilgoci na przemieszczanie się w stanie lotnym i odparowanie na zewnątrz.

 • Dwa rodzaje komórek znajdujące się w zewnętrznych warstwach włókna wełny merino są odpowiedzialne za skrętną strukturę włókien. To właśnie ta falistość włókien SmartWool powoduje naturalną rozciągliwość i elastyczność dzianiny, a równocześnie tworzy tysiące miniaturowych kieszonek z powietrzem, którym zawdzięczamy mikro-klimat pomiędzy dzianiną a skórą.

 • Włókna SmartWool są w stanie przetrwać nawet bardzo intensywne noszenie.

Fot. dg

Kolekcja PhD to najbardziej wyspecjalizowane i zaawansowane technologicznie produkty w gamie skarpet SmartWool. Każdy model z serii PhD zaprojektowano z myślą o konkretnej dyscyplinie i formie wysiłku fizycznego, poczynając od narciarstwa biegowego, poprzez trekking aż po rajdy i biegi terenowe. Wszystkie skarpety PhD wykorzystują system bezuciskowego dopasowania 4-D (4-Degree Fit System) a konstrukcja ich opiera się na łączeniu stref wentylacji siatkowej ze wzmocnieniami zwiekszającymi amortyzację i ochronę stopy. Przy projektowaniu poszczególnych modeli SmartWool wykorzystuje mapy nacisku w celu identyfikacji stref wymagających gęstszego splotu (na schemacie: kolor czerwony) oraz tych gdzie dodatkowy materiał jest zupełnie zbędny.

Skarpety dostępne są w 4 kolorach. Cena to ok. 80-90 zł.

Wrażenia

Można by powiedzieć, że skarpety, jak skarpety. Jednakże specjaliści z Smartwoola znają się na swojej robocie. Pierwszą rzeczą o której warto wspomnieć, to wełna merino, która nadaje odpowiednią  naturalną izolację. Więcej o jej właściwościach macie wymienione w opisie producenta (dla pogłębienia wiedzy polecam ten artykuł). Osobiście w góry na podejścia latem i zimą preferuję skarpety wełniane z domieszką włókien syntetycznych. Są trwalsze, cieplejsze i zazwyczaj służą lata.

Na Niżniej Pośredniej Żłobistej Przełączce. Fot. Andrzej Marcisz

PhD Outdoor Medium Crew na pięcie i wokół palców mają grubszy materiał, na którego brzegach jest "ściągacz" (żółty pasek). Śródstopie to delikatniejszy materiał z opinką, w niektórych miejscach jest siatka wentylacyjna. Powyżej kostki mamy żebrowany ścieg. Wszystkie te patenty sprawiają, że skarpety leżą wzorcowo na stopie.

W tym roku używałem ich podczas paru wypadów trekkingowych po Tatrach, na podejście pod ściany wspinaczkowe i czasem po mieście.

Fot. dg

Podsumowując sprawują się rewelacyjnie i nie można nic im zarzucić. Po zimie postaram się jeszcze dopisać parę uwag, jeśli takowe będą. Jeśli nie posiadacie jeszcze w swojej szafie produktów skarpet wełnianych to polecam nadrobić zaległości. Być może najbardziej spasują wam skarpety Smartwool :-). Polecam!

Damian Granowski