Log in
    

Wrażenia z używania plecaka Torre firmy Montano

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiosną 2014 roku otrzymałem do testów plecak Torre firmy Montano i po prawie roku użytkowania przychodzi czas na podsumowanie tego 25 litrowego „LMW”, ważącego 470 gramów. Nie jest to typowy test/recenzja produktu, raczej bliżej mu kategorii „reklama”, ponieważ wspólnie z Tadkiem Grzegorzewskim działamy w górach i Montano wspiera mnie sprzętowo. Zapraszam do lektury i być może zakupu tego cacka ;).

Autor na pierwszym wyciągu (od rampy) Wielkiego Zacięcia. Fot. Kacper Tekieli

Plecak Torre dedykowany jest na jednodniowe wspinaczki letnie i zimowe. Ma pojemność 25 litrów i takie elementy jak:

 • Mocowanie na czekany, linę i narty.
 • Wewnętrzna kieszeń.
 • Siatki po bokach plecaka na dodatkowe rzeczy.
 • Możliwość wyciągnięcia pianki usztywniającej .
Plecak Torre Montano-4
 
Plecak Torre z wyjętą pianką usztywniającą

W miarę spokojnie można się do niego spakować na jednodniowy wypad w góry. Na dwa dni z biwakiem, to będzie już wyzwanie ;). Osobiście pakowałem swoją część szpeju do plecaka w poniższy sposób:

Na zewnątrz lądowała lina, dziabki, kask, drobiazgi do bocznych kieszeni i ew. Softshell podczas podejścia pod ścianę. Do wewnątrz wszystko inne. Wyglądamy trochę jak choinka, ale jest przynajmniej lekko i po wypakowaniu mamy całkiem zgrabny plecak w ścianę.

Wspinanie w Dolomitach. Fot. Damian Granowski

Plecak posiada pętelki do troczenia czekanów i dwie klamry do których dopinamy linę. Dodatkowo istnieje możliwość podpięcia nart na sposób zawodniczy (na krzyż. W zestawie jest podgumowana taśma z karabinkiem). Aczkolwiek dolna pętla jest dość mała, więc jeśli mamy szerokie deski to może być problem z przytroczeniem.

Plecak Torre Montano
 
Dwie pętle do troczenia dziabek. Z prawej strony pętla na narty. Fot. Damian Granowski

Boczne kieszenie wykonane są z elastycznego siatkowego materiału. Możemy tam upchać kilka drobiazgów włącznie z butelkami około 1 litra.

Plecak Torre Montano

Powierzchnia plecaka jest zrobiona z wytrzymałego materiału i zapewniającego trochę wodoodporności. Jest jeden zamek firmy YKK, który zapewnia dostęp do wnętrza. Posiada dwa suwaki, więc możemy sobie ustawić je np. na dole, tak aby mieć łatwy dostęp do tej części plecaka.

Plecak Torre Montano-3
 
Plecak Torre Montano-1

Wszystkie klamerki również są produkcji YKK. Są dość małe lecz można nimi manipulować w grubszych rękawicach.

Plecak Torre Montano

Trekking

Biorąc pod uwagę, że plecak dedykowany jest do wspinaczki, to noszenie go w ciągu jednodniowych wycieczek jest całkiem wygodne. System nośny, jest dość minimalistyczny. Szelki z wyściółką pianką i siatką (regulowany pas piersiowy). Minimalistyczny pas biodrowy. Torre nie posiada stelaża, zamiast tego mamy małą „karimatkę”, która nieco usztywnia plecy.

W przypadku przymusowego „kibla”, może służyć jako siedzienie (nogi do plecaka). Dodatkowo koło karimaty możemy włożyć mapę, dokumenty, dzięki czemu nie są tak narażone na gniecenie, jak w głównej komorze.

Być może nie jest tak wygodny jak plecaki deutera, ale rekompensuje to na pewno jego waga, która wynosi 370 gram. Bez problemów dopniemy czekan i kask

Jednodniowa akcja na Stanisławskim na Małym Kieżmarskim Szczycie. Fot. Mikołaj Pudo

Wspinanie

Aktualnie jest moim plecakiem nr 1, jeśli chodzi o jednodniowe wypady w góry. Lekki i da się zapakować wszystko co konieczne.

Jak wcześniej wspomniałem, plecak nie ma stelaża. Ma to głębszy sens. Torre jest dzięki temu bardziej elastyczny i wygodniej się w nim wspina. Szelki równomiernie obciążają ramiona.

Plecak Torre Montano

Wytrzymały zewnętrzny materiał zapewnia mi spokój sumienia w różnorakich kominach, gdzie delikatniejsze konstrukcje mogłyby zostać uszkodzone.

Skituring

Uwagi podobne jak w trekkingu. Narty da się dopiąć „na krzyż”. Świetny patent, aczkolwiek ucho na narty mogłoby być nieco większe i być może nieco dalej od pleców (wiązanie lubi się nieco wżynać w plecy).

Po roku intensywnego użytkowania ma kilka zacięć (od ostrego szpeju) i w jednym miejscu szew delikatnie się odpruł (chyba zbyt ciężki plecak?). Co tu dużo gadać – sprzęt na lata. Podoba mi się takie podejście do projektowania sprzętu outdoorowego (patrz Worn Wear).

Plecak Torre Montano-2
 
Kieszeń na drobiazgi. Fot. Damian Granowski

Dostępny jest również model plecaka Terro z lżejszego materiału (z membraną).


Podsumowując, plecak Torre firmy Montano to udany produkt. Lekki, kompaktowy, nada się wszędzie tam gdzie waga ma znaczenie. Dedykowany jest wspinaczom, lecz sprawdzi się w innych sportach (trekking, skitury), czy choćby na mieście.

Bartek Szeliga na Constantini-Apollonio VII+ w Dolomitach. Fot. Damian Granowski

Damian Granowski

Sklep Montano

Galeria zdjęć

 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski