Test spodni Marmot Scree Short

Test spodni Marmot Scree Short

Softshellowe spodnie Scree Short Marmota to “wielozadaniowa” propozycja dla amatorów górskich wędrówek i wspinania. Jak zapewnia producent sprawią się od skiturów po letnie wspinanie.

Opis producenta

Niezwykle wszechstronna tkanina Softshell Double Weave zapewnia spodniom Scree wyjątkowe właściwości. Doskonałe o każdej porze roku, niezwykle trwałe, wytrzymają niejedno górskie wyzwanie.

Spodnie o krótszym kroju. Sprawdzą się we wszelkich aktywnościach outdoorowych od wiosennych wypadów narciarskich po jesienne górskie wędrówki.

marmot-scree_black.jpg

Charakterystyka:

Marmot M3 softshell
kieszenie na ręce zapinane na suwaki
kieszeń na udzie
elastyczny pas, zapięcie na zatrzaski, rozporek z suwakiem
Funkcjonalność:

wodoodporna i oddychająca konstrukcja – idealna dla długotrwałych wysiłków tlenowych
suwaki na kostkach ułatwiające nakładanie i zdejmowanie butów
tylna kieszeń na suwak
szlufki na pasek
Materiał: Softshell Double Weave (90% Nylon 10%; Elastane Stretch 6.3 oz/yd)
Waga: 490 gram.

Własne wrażenia

test-spodni-scree-pants-marmot.jpg

Podczas wspinania w Alpach (Mer de Glace blisko Chamonix). Fot. Tomasz Reinfuss

Spodnie Marmota mogłem testować od kwietnia tego roku (Myślę, że tak (30-40 dni użytkowania) i przedstawiam kilka moich wrażeń z ich użytkowania.

Dla mnie spodnie to ważna część ekwipunku. Źle dopasowane będą mi przeszkadzać podczas wspinania i innych aktywności. Dlatego zwracam szczególną uwagę na różne detale.
Numer jeden to właśnie wygoda. Taki “brak czucia” odzieży na sobie charakteryzuje dobre konstrukcje, gdzie żaden z detali nie przeszkadza. Spodnie Scree Short są przeznaczone dla szerokiego grona użytkowników i jako takie również dobrze spisują się we wspinaniu. Nie są super techniczne, ale typowy użytkownik nie będzie miał z tym problemów.

Softshell (materiał M3 jest dość rozciągliwy, więc dość łatwo wysoko wstawić stopę podczas wspinania. Kolana i inne newralgiczne miejsca są wyprofilowane, tak aby nie krępować ruchów.

damian-granowski-ailefroide.jpg

Wspinanie w La Gorge (Ailefroide, Francja). Fot. Marcin Szymkowski

Na wygodę wpływa również termika, czyli odprowadzanie ciepła i wilgoci. Spodni używałem głównie w miesiącach letnich i wielokrotnie miałem wrażenie, że są dla mnie nieco za ciepłe. Wydaje mi się, że lepiej się będę w nich czuł jesienią, wiosną i być może zimą. Ostatnie dni szkoleniowe (gdy było nieco zimniej) zdają się potwierdzać moje spostrzeżenia.

Materiał ma dość ciasny splot i jest dość gruby, przez co oddychalność jest nieco gorsza niż w innych modelach (adidas i Montano), które używam - chociaż ciężko to porównać i trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów. Myślę, że producent poszedł na kompromis w sprawie wiatroszczelności.uktem, który sklasyfikowałbym jako coś pomiędzy technicznymi i prostymi spodniami turystycznymi. Nie są super techniczne bo nie mają wewnętrznych getrów, czy zróżnicowanej materiałowo budowy w zależności od okolicy. Nie uświadczymy w nich wywietrzników ani wzmocnień. Jednak są nieco bardziej dopracowane niż zwykłe portki.
W ramach dodatkowej termoregulacji można rozszerzyć nogawki (zamki) lub je podwinąć do góry.

spodnie-marmot-scree-pant-ne-slate-grey_7.jpg

Spodnie Scree Short posiadają cztery kieszenie dwie na ręce, jedna na udzie (prawym) i jedną z tyłu. Wszystkie są zapinane na suwaki (markowe YKK??).

W pasie zainstalowane są solidne szlufki na pasek (nie ma go w zestawie).

Podsumowując spodnie Marmot Scree short to propozycja dla osób, które chcą posiadać wszechstronny sprzęt na lato i zimę (jeszcze sprawdzę jak będą spisywać się o tej porze roku). Rozsądna cena, uniwersalny krój, brak zbędnych gadżetów to mocne strony.  Spodnie są dostępne w kolorze czarnym, szarym.

Damian Granowski

Powiązane artykuły