Log in
    

Prokletije 2010 - eksploracyjna wyprawa alpinistyczna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

albania 20101 sierpnia 2010 roku ruszyła w Alpy Albańskie eksploracyjna  wyprawa alpinistyczna.

 

 Członkowie wyprawy dotrą w Prokletije od strony Czarnogóry, eliminując w ten sposób utrudniony transport od strony albańskiej. Planowana trasa dojazdu jest zarazem najszybszą z możliwych (ok. 1600km) .

Pierwsza faza wyprawy obejmować będzie działania zespołu wspinaczkowego Zabłocki – Latusek. W tym okresie przygotowywana będzie szczegółowa topografia ścian stanowiących cele wyprawy oraz otwierane będą nowe drogi.


Druga faza związana będzie z działaniem w dwóch dwuosobowych zespołach na poważniejszych ścianach w celu poprowadzenia trudniejszych dróg. Założona taktyka ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ewentualnego udzielenia pomocy przez zespół bazowy. Planowane jest utworzenie dwóch obozów, których lokalizacja związana będzie z miejscem działania. Zapewni to możliwość dotarcia pod ściany w czasie około dwóch godzin.


charaketr-mapa

Alpy Albańskie (Prokletije). Czerwonymi ramkami zaznaczono region działań.
Na czarno zaznaczono granicę czarnogórsko-albańską.

 

Działalność wyprawy Albania 2010 będzie koncentrować się na eksploracji praktycznie nieznanych od strony wspinaczkowej rejonów Maja Scokistes i wschodniej ściany Maji Vukoces znajdujących się w dolinie Ropojana. Ponadto eksploracja obejmie także okolice przełęczy Qaf Peje i znajdujące się w jej pobliżu szczyty Maja Stogut oraz Maja Harapit. Wszystkie wymienione szczyty leżą po albańskiej stronie Alp Albańskich (Prokletije), na 3 południe od granicy albańsko-czarnogórskiej. W górach tych, w sąsiadującej dolinie Grbaja w latach ‘70 działali m.in. członkowie UKA.W roku 1971 J. Jurkiewicz i J. Wolf pod kierownictwem Marka Fijałkowskiego pokonali miedzy innymi północną ścianę Karanfila i południowo-wschodni filar Wielkiego Karanfila od strony doliny Ropojana. W roku 1972 T. Słupski w towarzystwie alpinistów ze Słowenii przeszedł “Drogę Przez Kotły” (V) na Karanfilu.

 

Strona domowa wyprawy: http://www.abc.canvas.pl