El Capitan 2010 - Projekt Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty
- Zizi

Członkowie wyprawy, pod opieką Maćka Ciesielskiego, Wawrzyńca Zakrzewskiego i Tadeusza Grzegorzewskiego, będą chcieli przejść jeden z wielkich klasyków El Capitana - Zodiac lub The Nose. Fotografem wyprawy będzie Weronika Gurdek.
Warto dodać, że wyprawa El Capitan 2010 jest częścią obchodów Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Więcej o projekcie na stronie: www.pozahoryzonty.org.
Uczestnicy wyprawy El Capitan 2010
Jasiek Mela
W 2002 r. uległ ciężkiemu wypadkowi porażenia prądem. Stracił rękę i nogę. Dwa lata później wspólnie z Markiem Kamińskim zdobył oba Bieguny Polarne (w 2004 r.). Jest najmłodszym i jak dotąd jedynym niepełnosprawnym na świecie, który tego dokonał. W roku 2008 zdobył afrykańskie Kilimandżaro (5896 m n.p.m.), w 2009 r. – Elbrus (5642 m n.p.m.). W tym samym roku wystartował i ukończył największy na świecie maraton w Nowym Yorku. W 2008 r. założył Fundację Poza Horyzonty, która niesie pomoc poszkodowanym w wypadkach oraz realizuje projekty integracyjne. Najnowszym projektem fundacji jest wyprawa wspinaczkowa „El Capitan 2010”.
Andrzej Szczęsny
W wieku dziewięciu lat wykryto u niego raka kości. Po długim i nieskutecznym leczeniu oraz chemioterapii, lekarze amputowali mu prawą nogę. Andrzej jednak nie poddał się i będąc już w szkole średniej zainteresował się sportem. Dziś jest wielkim pasjonatem nart. Jeździ na jednej narcie i specjalnych kijkach, tzw. kulonartach. Reprezentuje Polskę w wielu zawodach na całym świecie, także jako zawodnik kadry paraolimpijskiej. W 2006 r. startował podczas igrzysk paraolimpijskich w Turynie, a w 2010 r. – w kanadyjskim Vancouver. Wspinanie jest dla Andrzeja nowym, niezwykłym odkryciem. Wierzy, że z pomocą doświadczonych wspinaczy, uda mu się pokonać wielką ścianę El Capitan...
Maciej Ciesielski
Kierownik wyprawy „El Capitan 2010”. Wspina się od 13 lat. Autor licznych przejść, a także nowych dróg w górach Alaski, Azji, na Grenlandii, w Patagonii, w Kanadzie i USA (zwłaszcza w Dolinie Yosemite), w Alpach Francuskich, Karkonoszach, a także w Tatrach latem i zimą. Zawodowo związany z wspinaniem i górami. Pracuje jako redaktor w magazynie „Góry” oraz w portalu goryonline.com. Instruktor wspinaczki sportowej i wysokogórskiej, a także Instruktor Taternictwa PZA. Aspirant przewodnictwa IVBV. Ratownik TOPR. Wyprawa w tym składzie na ścianę El Capitan, jest spełnieniem jego pięcioletnich marzeń i starań. Prywatnie szczęśliwy mąż Kasi i tata Helenki.
Wawrzyniec Zakrzewski
Dziennikarz, od 3 lat pracuje w Radiu TOK FM. Nagrywa wywiady, relacjonuje bieżące wydarzenia. Od kilkunastu lat wspina się – prawie zawsze z Maćkiem Ciesielskim. Na wspólnych wyprawach byli w Patagonii, Karakorum, na Grenlandii czy w Kanadzie. Najwięcej czasu spędzili jednak w Yosemite, w Kalifornii, gdzie kilkukrotnie przechodzili już ścianę El Capitan.
Tadeusz Grzegorzewski
Kocha wszystko co związane z górami – alpinista, podróżnik, fotograf. Wspina się od 20 lat. Autor nowych dróg w Tatrach latem i zimą. Wspinał się m.in. w Himalajach, Gharwalu, Alpach, Dolomitach, Górach Ameryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz wielu rejonach skalnych. Założyciel studia fotograficznego montano. Współpracuje z magazynem „Góry”.
Weronika Gurdek
Fotograf, na co dzień pracuje dla Fundacji Poza Horyzonty, jako koordynator projektów. Prowadzi także stronę fundacji i dokumentację fotograficzną. W czasie wyprawy będzie odpowiadać za bieżące relacjonowanie wyprawy, zdjęcia i kontakt na linii USA – Polska :) Pasjonatka gór i podróży, a od roku również wspinania! Prowadzi fotoblog www.ikah.net.
Plan wyprawy
TERMIN WYPRAWY – 28 września – 9 października
PLAN WYPRAWY
- Dzień 1: Przylot do San Francisco, transport do Doliny Yosemite, zakwaterowanie na Camp 4.
- Dzień 2: Zapoznanie się z terenem, wycieczki aklimatyzacyjne, spakowanie sprzętu i dopięcie szczegółów związanych z techniką podchodzenia po linie.
- Dzień 3: Pokonanie pierwszych 4 wyciągów drogi (120 metrów), wciągniecie naszego sprzętu na 4 stanowisko, transport dobytku pod ścianę.
- Dzień 4: Rozpoczęcie naszej wspinaczki, pokonanie kolejnych 3 wyciągów (80 metrów) i dotarcie do 7 stanowiska – tam pierwszy biwak w ścianie.
- Dzień 5: Drugi dzień w ścianie, pokonanie 3 wyciągów (100 metrów), dojście do stanowiska 10 i drugi biwak.
- Dzień 6: Trzeci dzień w ścianie, pokonanie 3 wyciągów (110 metrów), dojście do stanowiska 13 i trzeci biwak.
- Dzień 7: Czwarty dzień w ścianie, dojście do krawędzi ściany (80 metrów), biwak na wierzchołku.
- Dzień 8: Powrót do Doliny drogą trekingową.
- Dzień 9, 10, 11: Dni rezerwowe.
- Dzień 12: Powrót do San Francisco i wylot do Polski.
UWAGA: Plan może zostać zmodyfikowany, jeśli wybierzemy inną drogę wspinaczkową - The Nose. Decyzja zostanie podjęta na miejscu.
KONFERENCJA PRASOWA – 11 października, Warszawa
źródło: wspinanie.pl, pozahoryzonty.org