Logo

El Capitan 2010 - Projekt Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
28 września rusza wyprawa El Capitan 2010 (28 wrzesień - 10 październik), organizowana
przez Fundację Jaśka Meli "Poza Horyzonty". Jej uczestnikami będą osoby niepełnosprawne,
na czele z Jaśkiem Melą i Andrzejem Szczęsnym*, a celem wspinaczka na słynnej ścianie El Capitan w Yosemite.

Członkowie wyprawy, pod opieką Maćka Ciesielskiego, Wawrzyńca Zakrzewskiego i Tadeusza Grzegorzewskiego, będą chcieli przejść jeden z wielkich klasyków El Capitana - Zodiac lub The Nose. Fotografem wyprawy będzie Weronika Gurdek.

Warto dodać, że wyprawa El Capitan 2010 jest częścią obchodów  Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Więcej o projekcie na stronie: www.pozahoryzonty.org.

Uczestnicy wyprawy El Capitan 2010

Jasiek Mela

Jasiek Mela, fot. Sz. Szcześniak

W 2002 r. uległ ciężkiemu wypadkowi porażenia prądem. Stracił rękę i nogę. Dwa lata później wspólnie z Markiem Kamińskim zdobył oba Bieguny Polarne (w 2004 r.). Jest najmłodszym i jak dotąd jedynym niepełnosprawnym na świecie, który tego dokonał. W roku 2008 zdobył afrykańskie Kilimandżaro (5896 m n.p.m.), w 2009 r. – Elbrus (5642 m n.p.m.). W tym samym roku wystartował i ukończył największy na świecie maraton w Nowym Yorku. W 2008 r. założył Fundację Poza Horyzonty, która niesie pomoc poszkodowanym w wypadkach oraz realizuje projekty integracyjne. Najnowszym projektem fundacji jest wyprawa wspinaczkowa „El Capitan 2010”.

Andrzej Szczęsny

Andrzej Szczęsny, fot. W. Gurdek

W wieku dziewięciu lat wykryto u niego raka kości. Po długim i nieskutecznym leczeniu oraz chemioterapii, lekarze amputowali mu prawą nogę. Andrzej jednak nie poddał się i będąc już w szkole średniej zainteresował się sportem. Dziś jest wielkim pasjonatem nart. Jeździ na jednej narcie i specjalnych kijkach, tzw. kulonartach. Reprezentuje Polskę w wielu zawodach na całym świecie, także jako zawodnik kadry paraolimpijskiej. W 2006 r. startował podczas igrzysk paraolimpijskich w Turynie, a w 2010 r. – w kanadyjskim Vancouver. Wspinanie jest dla Andrzeja nowym, niezwykłym odkryciem. Wierzy, że z pomocą doświadczonych wspinaczy, uda mu się pokonać wielką ścianę El Capitan...

Maciej Ciesielski

Maciek Ciesielski, fot. W. Gurdek

Kierownik wyprawy „El Capitan 2010”. Wspina się od 13 lat. Autor licznych przejść, a także nowych dróg w górach Alaski, Azji, na Grenlandii, w Patagonii, w Kanadzie i USA (zwłaszcza w Dolinie Yosemite), w Alpach Francuskich, Karkonoszach, a także w Tatrach latem i zimą. Zawodowo związany z wspinaniem i górami. Pracuje jako redaktor w magazynie „Góry” oraz w portalu goryonline.com. Instruktor wspinaczki sportowej i wysokogórskiej, a także Instruktor Taternictwa PZA. Aspirant przewodnictwa IVBV. Ratownik TOPR. Wyprawa w tym składzie na ścianę El Capitan, jest spełnieniem jego pięcioletnich marzeń i starań. Prywatnie szczęśliwy mąż Kasi i tata Helenki.

Wawrzyniec Zakrzewski

Wawrzyniec Zakrzewski

Dziennikarz, od 3 lat pracuje w Radiu TOK FM. Nagrywa wywiady, relacjonuje bieżące wydarzenia. Od kilkunastu lat wspina się – prawie zawsze z Maćkiem Ciesielskim. Na wspólnych wyprawach byli w Patagonii, Karakorum, na Grenlandii czy w Kanadzie. Najwięcej czasu spędzili jednak w Yosemite, w Kalifornii, gdzie kilkukrotnie przechodzili już ścianę El Capitan.

Tadeusz Grzegorzewski

Tadek Grzegorzewski

Kocha wszystko co związane z górami – alpinista, podróżnik, fotograf. Wspina się od 20 lat. Autor nowych dróg w Tatrach latem i zimą. Wspinał się m.in. w Himalajach, Gharwalu, Alpach, Dolomitach, Górach Ameryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz wielu rejonach skalnych. Założyciel studia fotograficznego montano. Współpracuje z magazynem „Góry”.

Weronika Gurdek

Weronika Gurdek, fot. W. Gurdek

Fotograf, na co dzień pracuje dla Fundacji Poza Horyzonty, jako koordynator projektów. Prowadzi także stronę fundacji i dokumentację fotograficzną. W czasie wyprawy będzie odpowiadać za bieżące relacjonowanie wyprawy, zdjęcia i kontakt na linii USA – Polska :) Pasjonatka gór i podróży, a od roku również wspinania! Prowadzi fotoblog www.ikah.net.

Plan wyprawy

 TERMIN WYPRAWY – 28 września – 9 października

PLAN WYPRAWY

  • Dzień 1: Przylot do San Francisco, transport do Doliny Yosemite, zakwaterowanie na Camp 4.
  • Dzień 2: Zapoznanie się z terenem, wycieczki aklimatyzacyjne, spakowanie sprzętu i dopięcie szczegółów związanych z techniką podchodzenia po linie.
  • Dzień 3: Pokonanie pierwszych 4 wyciągów drogi (120 metrów), wciągniecie naszego sprzętu na 4 stanowisko, transport dobytku pod ścianę.
  • Dzień 4: Rozpoczęcie naszej wspinaczki, pokonanie kolejnych 3 wyciągów (80 metrów) i dotarcie do 7 stanowiska – tam pierwszy biwak w ścianie.
  • Dzień 5: Drugi dzień w ścianie, pokonanie 3 wyciągów (100 metrów), dojście do stanowiska 10 i drugi biwak.
  • Dzień 6: Trzeci dzień w ścianie, pokonanie 3 wyciągów (110 metrów), dojście do stanowiska 13 i trzeci biwak.
  • Dzień 7: Czwarty dzień w ścianie, dojście do krawędzi ściany (80 metrów), biwak na wierzchołku.
  • Dzień 8: Powrót do Doliny drogą trekingową.
  • Dzień 9, 10, 11: Dni rezerwowe.
  • Dzień 12: Powrót do San Francisco i wylot do Polski.

UWAGA: Plan może zostać zmodyfikowany, jeśli wybierzemy inną drogę wspinaczkową - The Nose. Decyzja zostanie podjęta na miejscu.

KONFERENCJA PRASOWA – 11 października, Warszawa

 

źródło: wspinanie.pl, pozahoryzonty.org

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski