Logo

Cho-Oyu Expedition 2011

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

alt

Cho-Oyu Expedition 2011

Celem wyprawy jest masyw wchodzący w skład grupy górskiej Khumbu Himal, liczący 8201 m Cho Oyu. Termin to 6 kwietnia do 24 maja 2011r.

alt

Po zeszłorocznym sukcesie Polish Pamir Expedition 2010 , celem której były najwyższe szczyty Pamiru – Pik Korżeniewskiej 7104 m. i Pik Somoni 7495 m (dawniej Pik Kommunizma), część uczestników tamtej wyprawy skierowała swoje plany na Himalaje i postawiła sobie za cel jedną z najwyższych gór na Ziemi – Cho Oyu.

Cho Oyu jest potężnym masywem wchodzącym w skład grupy górskiej Khumbu Himal. Liczący 8201 m Cho Oyu jest szóstym pod względem wysokości szczytem świata. Nie należy do najtrudniejszych ośmiotysięczników, ale jego potężna sylwetka, ozdobiona pióropuszem śniegu, wyrywanym z grani przez silne wiatry, robi duże wrażenie. Doskonale widoczne z wyżyny tybetańskiej Cho Oyu jest najbliższym znaczącym sąsiadem Everestu i Lhotse. Góra słynie z bardzo niskich temperatur sięgających nawet 40 stopni poniżej zera co przy silnym wietrze przekłada się na odczuwanie – 80 stopni. Góra nazywana jest Turkusową Boginią. Do dnia dzisiejszego na szczycie stanęło 37 Polaków, w tym tylko cztery kobiety.(źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Czo_Oju)
Wyprawa w składzie: Robert Cholewa, Ela Cholewa, Agnieszka Moskała, Maciej Stańczak, Piotr Tomala i Kamil Grudzień wyrusza na początku kwietnia by zdobyć Turkusową Boginię.

alt

CZŁONKOWIE WYPRAWY:

Cholewa Robert
członek Klubu Wysokogórskiego Gliwice i Klubu Wysokogórskiego Katowice.
Taternik, alpinista, kilkaset letnich i zimowych dróg wspinaczkowych w Tatrach i Alpach.
Kaukaz – Elbrus 5642 m n.p.m., Kazbek 5047 m n.p.m., Andy –Aconcagua 6962 m n.p.m.,
altHimalaje – Island Peak 6189 m n.p.m., samotnie zdobył Ama Dablam 6856 m n.p.m., Pamir – Pik Somoni (dawniej Pik Kommunizma) 7495 m.n.p.m. oraz Pik Eugenii Korżeniewskiej 7105 m.n.p.m.

Cholewa Elżbieta
członek Klubu Wysokogórskiego Gliwice i Klubu Wysokogórskiego Katowice.
Wspinaczki tatrzańskie i alpejskie, letnie i zimowe. Doświadczenie wysokogórskie zdobywała w wielu rejonach świata, od Alp, poprzez Kaukaz, Pamir, aż po Himalaje. Kaukaz – Elbrus 5642 m n.p.m., Kazbek 5047 m n.p.m., Andy –Aconcagua 6962 m n.p.m.,
Himalaje – Island Peak 6189 m n.p.m., Pamir – Pik Eugenii Korżeniewskiej 7105 m.n.p.m.

Agnieszka Moskała
Na co dzień pracuje w sklepie górskim Ellis Brigham Mountain Sport w Londynie. Jest również instruktorem wspinaczki lodowej. Wspinanie poza granicami Polski zaczęła od Alp, gdzie zdobyła Mont Blanc 4810 m n.p.m. Od paru lat wspina się zarówno w lodzie jak i w skale w różnych górach świata m.in. Góry Atlasu Wysokiego, Góry Skaliste oraz Alpy.
W 2009 roku brała udział w wyprawie na Ama Dablam 6812 m n.p.m., która zakończyła się zdobyciem tego pięknego szczytu.

altStańczak Maciej
Alpinista, w wieku 25 lat udało mu się zdobyć prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery za wejście na pięć najwyższych siedmiotysięczników byłego ZSRR. Zdobywca Chan Tengri 7010 m n.p.m., Pik Pobiedy 7439 m n.p.m., Pik Korżeniewskiej 7105 m n.p.m., Pik Somoni (dawniej Pik Kommunizma) 7495 m n.p.m., szczyt Awicenny (dawniej Pik Lenina) 7134 m n.p.m. Strażak, ratownik medyczny z doświadczeniem w medycynie wysokogórskiej. Na wyprawie będzie zajmował się zabezpieczeniem zdrowotnym uczestników wyprawy.
Reprezentuje projekt Strażaków na ośmiotysięczniku.

altTomala Piotr
Wspinaczki tatrzańskie i alpejskie, letnie i zimowe. Ponad 40 trudnych dróg w Dolomitach. Doświadczenie wysokogórskie zdobywał w wielu rejonach świata. Zdobywca: Ama Dablam 6856 m n.p.m, McKinley 6194 m n.p.m., 9 wypraw w Andy peruwiańskie i boliwijskie – Aconcagua 6969 m n.p.m., trudne drogi na Nevado Alpamayo 5947 m n.p.m. i Nevado Huascarán 6800 m n.p.m.,

 

altGrudzień Kamil
Sportowiec wyczynowy, podróżnik, turysta wysokogórski. Doktorant, naukowiec, na wyprawie będzie prowadził badania dotyczące zapadalności na chorobę wysokościową, wysokościowy obrzęk płuc i mózgu.

 

 

alt

Trasa:

Cho-Oyu (8210 m, 28° 06° N, 86° 39° E) jest szóstą najwyższą górą na świecie, zlokalizowaną w niedalekiej odległości na zachód od Mount Everest i Lhotse w regionie Khumbu w wschodnim Nepalu wzdłuż tybetańskiej granicy.
 
Oprócz głównego szczytu, w grani północno-wschodniej schodzącej do przełęczy 7755 m n.p.m., znajduje się nieznaczne wzniesienie o wysokości 8010 metrów. Pozostałe granie, północna i południowo-zachodnia, schodzą odpowiednio do przełęczy osiągających 6517 m n.p.m. (Palang La) i 7173 m n.p.m.

Planowana trasa wejścia


Zboczami masywu spływają potężne cztery lodowce. I tak od strony północnej Palung Glacier, od północno-wschodniej Gyachung Glacier, od południowego wschodu Ngozumba Glacier i wreszcie od północnego zachodu Lungsamba Glacier, z którego wznosi się najpopularniejsza wśród alpinistów ściana.

Pierwszymi zdobywcami Cho Oyu byli Austriacy Herbert Tichy i Sepp Joechler oraz Pasang Dawa Lama z Nepalu, którzy weszli na szczyt 19 października 1954. Pierwsze wejście kobiece miało miejsce 13 maja 1984, a dokonały go Vera Komárkova i Dina Stěrbova.

PATRONAT HONOROWY:

alt

PATRONAT MEDIALNY:

altaltaltaltaltaltalt

SPONSORZY:

altaltaltalt

Źródło:  elacholewa.pl, wyprawy.onet.pl

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski