Log in
    

Kinga Baranowska rusza na Makalu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W połowie kwietnia nasza młoda i zdolna himalaistka Kinga Baranowska wyrusza na podbój Makalu. Nasz portal jest patronem tej wyprawy.

alt

Makalu 8481 m n.p.m. to piąty co do wysokości szczyt świata, położony w Himalajach Wysokich. Dawna nazwa to Khamba Lung. Wznosi się w odległym, trudno dostępnym rejonie Nepalu, na granicy Chin i Nepalu, 20 km od Everestu. Makalu zaliczane jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników i jest silnie zlodowacone - granica wiecznego śniegu znajduje się na ok. 5700 m. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1955 roku przez ekspedycję francuską. Pierwszego wejścia zimowego dokonali Simone Moro i Denis Urubko w 2009 roku. Pierwsze polskie wejście miało miejsce w 1981 roku, dokonane przez Jerzego Kukuczkę. Do końca XX w. na wierzchołku Makalu stanęło 180 wspinaczy. Do tej pory górę zdobyło 7 Polaków, w tym jedna Polka.

Plan wyprawy: wyprawa międzynarodowa, która ma w planach zdobycie Makalu północno-zachodnią ścianą. Byłby to dla Kingi 8 ośmiotysięcznik. Jak mówi himalaistka: Makalu oprócz tego, że jest wysokim szczytem, jest górą gdzie wieją silne wiatry. Znajduje się w zasięgu prądów strumieniowych (tzw. „jet stream”- wiatr wiejący z zachodu z prędkością ok. 100 km/h), które omijają od północy Everest i „dopadają” Makalu ze zdwojoną siłą. Dlatego też pogoda będzie miała wielki wpływ na przebieg wyprawy”.

altKinga Baranowska - himalaistka młodego pokolenia. Mimo, iż mieszka od paru lat w Warszawie, mentalnie jest związana z Kaszubami. Na koncie swoich osiągnięć ma m.in. siedem ośmiotysięczników, na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka (Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzonga). Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska), a także członikini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

Swoją przygodę z gótami wysokimi zaczęła od Alp min. Matterhornu. Potem zdobyła Mt Kenia (Batian 519m), a także Chan Tengri (6995 m) w górach Tien Shan. Pierwsza wyprawa w Himalaje w 2003 roku zakończyła się sukcesem dzięki zdobyciu Cho Oyu (8201 m) - została tym samym 9 Polką w historii, której udało się wejść na wierzchołek ośmiotysięczny. W 2006 roku zdobyła Broad Peak'a. W 2007 roku zdobyła Mount McKinley (6194 m) na Alasce - najwyższy szczyt Ameryki Północnej oraz ośmiotysięcznika Nanga Parbat (8125 m) słynną, prawie 4 km ścianą Diamir. Jest pierwszą Polką, która zdobyła ośmiotysięczniki Dhaulagiri (8167 m) i Manaslu (8163 m). W 2009 roku Kinga stanęła na wierzchołku trzeciej Góry świata - Kanczendzondze (8598 m) również jako pierwsza Polka. W kwietniu 2010 roku stanęła na ośmiotysięczniku Annapurna.

alt

Źródło: kingabaranowska.com, facebook.pl,  pl.wikipedia.org