Log in
    

Ternua Female Team - Gaszerbrumy 2011

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Początkiem czerwca wyrusza do Pakistanu Ternua Female Team – dwuosobowy zespół kobiecy w składzie Aleksandra Dzik (Polska) i Maria Khitrikova (Ukraina) z planem zmierzenia się z dwoma leżącymi w Karakorum szczytami ośmiotysięcznymi: Gaszerbrumem II (8035m n.p.m.) a następnie w stylu alpejskim Gaszerbrumem I (8068m n.p.m.)

Ternua Female Expedition

Ternua.pl, Ternua.com

Grupa Gaszerbrum znajduje się w Karakorum, pomiędzy lodowcem Baltoro na zachodzie, lodowcem Gaszerbrum na północy i lodowcem Urdok na wschodzie. Nazwa wszystkich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę".

Gasherbrum I (8068 m n.p.m.), Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym z grupy siedmiu Gasherbrumów. Jest drugim co do wysokości szczytem Karakorum, po K2. Pierwszymi zdobywcami byli w 1958 r Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli w 1983 r. Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą. Szczyt nie został do tej pory zdobyty zimą.
Najpopularniejsza droga klasyczna wiedzie od strony zachodniej. W górnych partiach prowadzi przez tzw. „Kuluar Japoński”, położony w najwyższej części ściany północno-zachodniej.

Gasherbrum I

Gasherbrum I. Fot. Adam Ciućka

Gasherbrum II (8035 m n.p.m), K4 – najniższy ośmiotysięcznik Karakorum. Leży na północ od Gaszherbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gasherbrum. Po raz pierwszy zdobyty został w 1956 r. przez Austriaków Josepha Larcha, Fritza Moravca i Hansa Willenparta. Pierwszymi Polakami na GII byli w 1975 r. Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz oraz Krzysztof Zdzitowiecki. W 2011 roku szczyt został zdobyty zimą przez zespół w składzie: Denis Urubko, Simone Moro i Cory Richards.
Najpopularniejsza droga klasyczna prowadzi granią od południowego zachodu.

Uczestniczki wyprawy

Aleksandra Dzik

(Ternua Team, Camp, Lifesystems, Marabut)

Aleksandra (Ola) Dzik

Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się przewodnictwem górskim; obecnie współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Posiada uprawnienia międzynarodowego przewodnika górskiego UIMLA oraz przewodnika beskidzkiego. Specjalizuje się w wyjazdach w góry Azji. Uczestniczka narodowego programu Polski Himalaizm Zimowy. Laureatka wyróżnienia podczas spotkań „Kolosy 2010”, nominacji do nagrody środowisk wspinaczkowych "Jedynka" oraz nominacji do nagrody "Travelery".
Na swoim koncie ma m.in. pierwsze polskie kobiece wejście na jedną z najniebezpieczniejszych gór świata - Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.). Ponadto jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery.
W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na szczyt Elbrusa - 5 h 04 min.
Od szeregu lat zawodniczo uprawia narciarstwo wysokogórskie, w którym jej największe osiągnięcia to mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Startuje także w rajdach przygodowych (Adventure Racing), maratonach rowerowych oraz zawodach biegowych.

Maria Khytrykova

Maria Khytrykova

Wschodząca gwiazda ukraińskiego oraz światowego himalaizmu kobiecego. W wieku zaledwie 19 lat miała już na swym koncie wejścia na trzy szczyty siedmiotysięczne: Chan Tengri (7010 m n.p.m.), Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.), Szczyt Awicenny (d. Pik Lenina, 7136 m n.p.m.) oraz trudny technicznie himalajski sześciotysięcznik Ama Dablam (6812 m n.p.m.). Kilkukrotnie startowała w zawodach biegowych Elbrus Race. W 2009 roku zwyciężyła wśród kobiet, ustanawiając zarazem kobiecy rekord, na krótszej trasie Classic. W roku 2010 wystartowała na najdłuższej trasie Extreme i ukończyla rywalizację jako druga kobieta w historii.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Oli Dzik www.ola-dzik.pl oraz na profilu Ternua Female Team na Facebooku.

Ternua Female Expedition Gaszerbrumy 2011
www.um.dp.uawww.garvis.com.uawww.shambala.com.ua
alt

alt