Logo

Darek Załuski zdobywa K2

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polski himalaista i autor wielu górskich filmów Darek Załuski wyruszył w środę na wyprawę. Tym razem celem jest K2, drugi co do wysokości - i najtrudniejszy z 14 ośmiotysięczników.

alt

Będzie on uczestnikiem wyprawy austriackiej himalaistki Gerlinde Kaltenbrunner, którą szczyt K2 dzieli od zdobycia Korony Himalajów. Godne podkreślenia jest to, że kompletuje ona koronę Himalajów bez pomocy tlenu z butli. Baskijka Edurne Passaban, która jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki globu, wchodziła na Everest z pomocą tlenu. Skład ekspedycji K2 2011 jest  mocny. Kaltenbrunner  z racji umiejętności i charyzmy można nazwać następczynią Rutkiewicz, wspierać ma mąż Ralf Dujmovits, pierwszy Niemiec, który skompletował Koronę Himalajów. K2 atakować będą też dwaj Kazachowie Maxut Żumajew i Wasilij Piwcow. Obaj mają po 13 ośmiotysięczników na liście. W ekipie jest też argentyński fotograf z "National Geographic" Tommy Heinrich, który prócz Darka będzie zajmował się dokumentowaniem wyprawy.

"- Choć to nie padło podczas rozmów, wiem, że zaproszono i w dużej części sfinansowano mój wyjazd, po to, bym jako operator nakręci to historyczne wejście. Dlatego mój bagaż prócz sprzętu wspinaczkowego pełen jest równie ciężkiego sprzętu filmowego - powiedział w rozmowie z off.sport.pl Darek Załuski.

- Czy to oznacza, że nie nastawiasz się, by wejść na szczyt? - zapytaliśmy.

- Ależ skąd, przygotowywałem się solidnie do wyjazdu, wchodząc m.in. na Ama Dablan (znany sześciotysięcznik - red.) i łapiąc aklimatyzację w bazie pod Mt. Everestem. A poza tym, czy mogą być lesze zdjęcia, niż te z wierzchołka
- powiedział off.sport.pl Darek chwilę przed odlotem.

altGerlinde będzie zdobywała szczyt K2 tym razem północnym filarem od chińskiej strony. Jest bardziej pogodna, mniej narażona na lawiny śnieżne i kamienne niż wejście pakistańskie. Poza tym wybierając tę linię Austriaczka ominie słynną butelkę - wąski kuluar, wymagający umiejętności wspinaczkowych o skali trudności na V+, co na wysokości ponad 8200 metrów brzmi naprawdę ekstremalnie.

Gerlinde Kaltenbrunner - urodzona 13 grudnia 1970 roku w Kirchdorf, austriacka alpinistka i himalaistka. Jej mąż jest niemieckim himalaistą, który skompletował wszystkie 14 ośmiotysięczników jako pierwszy Niemiec. Wszystkie wejścia na 8 tysięczniki zrobiła w bez butli tlenowej. Głównymi konkurentkami Kaltenbrunner są Koreanka Oh Eun-sun, która 27 kwietnia 2010 r. skompletowała wszystkie 14 szczytów (jej wejście na Kanczendzongę nie zostało jednak dotychczas wystarczająco dobrze potwierdzone, nie jest więc dotąd oficjalnie uznane) i Baskijka Edurne Pasaban (jako druga weszła na wszystkie ośmiotysięczniki) oraz Włoszka Nives Meroi (11 ośmiotysięczników).

Spis wejść Gerlinde na ośmiotysięczniki:

6 maja 1998 - Czo Oju
14 maja 2001 - Makalu
10 maja 2002 - Manaslu
20 czerwca 2003 - Nanga Parbat (ściana Diamir)
28 maja 2004 - Annapurna (droga francuska)
25 lipca 2004 - Gaszerbrum I (Kuluar japoński)
7 maja 2005 - Sziszapangma (ściana południowa)
21 lipca 2005 - Gaszerbrum II (grań południowo-zachodnia)
14 maja 2006 - Kangczendzonaga (ściana południowa, drugie kobiece wejście na szczyt)
12 lipca 2007 - Broad Peak
1 maja 2008 - Dhaulagiri
20 maja 2009 - Lhotse
23 maja 2010 - Mt. Everest (od strony Tybetu).
K2 próbowała zdobyć w roku 2007 drogą Cesena i 2010 drogą klasyczną.

Źródło: off.sport.pl, pl.wikipedia.org

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski