Log in
    

Moro, Richards i Urubko uderzają zimą na Nanga Parbat

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po pierwszym w historii zimowym wejściu na Gasherbrum II w lutym tego roku, team The North Face nie spoczywa na laurach. Tej zimy trzej himalaiści powrócą do Pakistanu by spróbować swoich sił na Nanga Parbat.

Tegoroczny sukces na mierzącym 8035 metrów Gasherbrumie II (GII) Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards zawdzięczają przede wszystkim lekkiemu alpejskiemu stylowi wspinaczki, który pozwolił im wykorzystać pierwszą nadarzającą się okazję do ataku szczytowego.

Himalaiści chcą zastosować tę samą strategię na Nanga Parbat położonej w prowincji Gilgit-Baltisan w Pakistanie. Dziewiąta co do wysokości góra świata (8126 m n.p.m.) została zdobyta po raz pierwszy przez Austriaka Hermana Buhla w 1953 roku. Uważana za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających szczytów, przez lata zdobyła mało zaszczytne miano „zabójczej góry”. Podobnie jak w lutym tego roku sukces wyprawy The North Face zależał będzie od okna pogodowego w okresie między styczniem a marcem 2012 roku.
 

Nanga

Nanga Parbat z wyrysowaną linią wejścia. Fot. climb.pl

Lider wyprawy Simone Moro ma na koncie ponad 40 wypraw w góry najwyższe, z czego 11 odbyło się w ciężkich warunkach zimowych. Wraz ze słynnym Denisem Urubko stanowią zgrany zespół – wspólnie wspinali się na Gasherbrum II, Makalu, Shisha Pangma oraz Marble Wall. W zespole nie mogło zabraknąć Cory’ego Richardsa, który udowodnił swoją siłę jako wspinacz na GII i po raz kolejny zajmie się dokumentacją foto i video wyprawy.

Relacje z kolejnych etapów ekspedycji znaleźć będzie można na stronie www.thenorthfacejournal.com

Tymczasem już na początku grudnia Simone Moro i Denis Urubko odwiedzą Polskę, gdzie będą gośćmi Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Źródło: climb.pl