Log in
    

Polacy ruszają na Gasherbrum I zimą!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

19 grudnia odbyła się konferencja prasowa Polskiego Himalaizmu Zimowego na której Uczestnicy wyprawy odpowiadali na wszelkie pytania związane z zimową wyprawą na Gasherbrum I. Tegoroczna zimowa wyprawa odbędzie się w minimalnym składzie: Artur Hajzer, Agnieszka Bielecka, Adam Bielecki, Janusz Gołąb.

uczestnicy wyprawy odpowiadają na pytania dziennikarzy

Uczestnicy wyprawy odpowiadają na pytania dziennikarzy. Fot. polskihimalaizmzimowy.pl

Do tej pory w rejon Karakorum odbyło się około 16 wypraw zimowych i tylko raz udało się zdobyć szczyt ośmiotysięczny. Sukces należy do Simone Moro, Denisa Urubko i Cory'ego Richardsa, którzy 2 lutego br. stanęli na wierzchołku Gasherbrum II.

Zimową porą nie dokonano jeszcze wejść na cztery szczyty. Nietknięte pozostały Nanga Parbat w zachodniej części Himalajów oraz trzy ośmiotysięczniki Karakorum - K2, Broad Peak i właśnie Gasherbrum I, któremu stawią czoła Polacy.

- Marzeniem każdego alpinisty jest zdobycie niepokonanych dotąd zimą ośmiotysięczników osadzonych na terytorium Pakistanu. Wśród nich znajduje się właśnie Gasherbrum I, z którym będziemy mogli się zmierzyć  - mówił Artur Hajzer.

Gasherbrum I, zdobyć Świecącą Ścianę

Mierzący 8068 m. n.p.m. Gasherbrum I jest jednym z czterech ośmiotysięczników leżących w Karakorum w rejonie K-2 przy lodowcu Baltoro. Szczyt ten, inaczej zwany Hidden Peak lub K5, jest najwyższym spośród siedmiu Gasherbrumów, a po K2 drugim co do wysokości szczytem Karakorum. Nazwa szczytów należących do grupy Gasherbrum pochodzi od słów rgasha brum, co w języku tamtejszych górali Balti oznacza "Piękną Górę"  lub "Świecącą Ścianę".

Gasherbrum I

Gasherbrum I. Fot. Artur Hajzer

Pierwszymi zdobywcami góry byli w 1958 roku Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Pierwsi Polacy na szczycie Gasherbruma I to Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w 1983 roku, w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą.

W drodze na szczyt, czyli o wyprawie

Wyprawa na Gasherbrum I odbędzie się między 28 grudnia 2011 a 26 marca 2012 roku.  Ekspedycja organizowana jest w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Artur Hajzer. Główne założenia projektu to m.in. wykształcenie młodego pokolenia himalaistów, którzy byliby w stanie wejść na pozostałe cztery niezdobyte dotąd zimą ośmiotysięczniki.

Celem wyprawy jest pierwsze w historii zimowe wejście na Gasjerbrum I, jedenastą pod względem wysokości górę świata, położoną w Karakorum, w Pakistanie. Najpopularniejsza droga na wierzchołek wiedzie od strony zachodniej, a w górnych partiach prowadzi przez tzw. "Kuluar Japoński", położony w najwyższej części ściany północno-zachodniej. Tą drogą polska wyprawa będzie zdobywała szczyt. Start do bazy planowany jest na ok. 14 stycznia z miejscowości Skardu.

- Nasza wyprawa nie zamierza w żadnym razie korzystać z butli z tlenem. Mały skład uczestników narzuca wyprawie konieczność stosowania lekkiej i szybkiej taktyki wspinaczkowej, która ma być kluczem do sukcesu. Wyprawa będzie wspomagana tylko przez dwóch tragarzy wysokościowych - mówił Artur Hajzer.

Warunki pogodowe

Najzimniejszy okres w rejonie Gasherbrumów przypada właśnie od grudnia do marca. Jak podkreślał Artur Hajzer, w Karakorum panują dużo trudniejsze warunki pogodowe niż w Himalajach, gdyż ten łańcuch górski jest znacznie bardziej wysunięty na północ. Temperatury powietrza na wysokości powyżej 7000 oscylują średnio w granicach -45 stopni Celsjusza. Odczucie zimna potęgują często nawiedzające ten rejon silne huragany, które wieją ze średnią prędkością 120km/h. Daje to odczuwalną temperaturę na poziomie -70 stopni Celsjusza. Osobie nieodpowiednio zabezpieczonej odmrożenie grozi w czasie krótszym niż 5 minut.

- To oznacza, że z obozu szturmowego trzeba wejść, a raczej wbiec na szczyt i wrócić w ciągu kilku godzin - zaznaczał Hajzer.

Zimowy tłok w Karakorum

W nadchodzącym sezonie zimowym, w rejonie Karakorum będzie działać niespotykana dotąd liczba wypraw walczących o pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki. Zespół w składzie Simone Moro, Denis Urubko i Matteo Zang zaatakuje Nanga Parbat. Rosyjski, szesnastoosobowy team pod kierownictwem Viktora Kozlova, będą zdobywać K2. Natomiast międzynarodowa wyprawa pod wodzą Austriaka Gerfrieda Gaschelma, za cel wybrała Gasherbrum I, ale nową drogą od strony południowo-zachodniej. W wyprawie, jako operator udział weźmie Darek Załuski.

Cel wyprawy

Grupa Gaszerbrum znajduje się w Karakorum, pomiędzy lodowcem Baltoro na zachodzie, lodowcem Gaszerbrum na północy i lodowcem Urdok na wschodzie. Nazwa pięciu szczytów wchodzących w jej skłąd pochodzi od słów rgasha brum, co w języku balti oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę". Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym z grupy siedmiu Gaszerbrumów. Jest po K2 drugim co do wysokości szczytem Karakorum.

Gasherbrum

Gasherbrum I, z planowaną linią wejścia. Fot. Artur Hajzer

Pierwszymi zdobywcami góry byli w 1958 r Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli w 1983 r. Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą. Szczyt należy do grupy czterech spośród czternastu ośmiotysięczników wciąż nie zdobytych zimą Najpopularniejsza droga klasyczna wiedzie od strony zachodniej. a górnych partiach prowadzi przez tzw. „Kuluar Japoński”, położony w najwyższej części ściany północno-zachodniej. To właśnie ta droga jest celem wyprawy, której najważniejszym zadaniem jest dokonanie pierwszego w historii wejścia zimą na tą jedenastą pod względem wysokości górę na świecie.

Uczestnicy

A. Bielecki

Adam Bielecki – 28 lat. Klub Wysokogórski Kraków. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 13 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego na świecie, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu.

Agnieszka Bielecka

Agnieszka Bielecka - 33 lata. Klub Wysokogórski Wrocław. Kierownik bazy, odpowiedzialna za funkcjonowanie bazy, zarządzanie pracownikami i zapasami a przede wszystkim /siostra Adama/ za PR, relacje satelitarne i kontakt z krajem. Przewodnik turystyczny. Ma na swoim koncie wspinaczki letnie i zimowe w Tatrach i Alpach. Wchodziła na pięciotysięczniki o charakterze trekkingowym. Swój rekord wysokości pobiła na stokach szczytu Lenina, wchodząc na Pik Radzielna 6100 m. Jest fotografem i autorką artykułów podróżniczych. Jej druga pasja to żeglarstwo - 8 metrowym jachtem przepłynęła Atlantyk. Porozumiewa się w języku hindi.

J. Gołąb

Janusz Gołąb - 43 lata. Klub Wysokogórski Gliwice. Wspina się od 1986 roku. Członek legendarnego tzw. "Wunder team", który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Były to między innym zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Nie brakowało ekstremalnych wspinaczek na Alasce, Grenlandii. Uczestnik głośnej wyprawy w góry Patagonii "Pepsi na Max". Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Janusz Gołąb jest laureatem prestiżowej nagrody Kolosy; odznaczony został Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

A. Hajzer

Artur Hajzer - 49 lat. Klub Wysokogórski Katowice. Kierownik wyprawy. Zamieszkały w Mikołowie. Przedsiębiorca. Zdobywca 6 ośmiotysięczników w tym 3 nowymi drogami. Uczestnik 5 wypraw zimowych w Himalaje i Karakorum. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę 8091 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu.

Zespół wspomagający w Polsce:

  1. Izabela Hajzer - koordynacja - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  2. dr Robert Szymczak - zdalna opieka medyczna, logistyka ratunkowa
  3. Witold Bąk, Sebastian Kabała - odbiór transmisji fot. i filmowych, obróbka materiałów
  4. Grzegorz Chwoła, Joanna Kudelska - PR
  5. Patrycja Konopka - obsługa profilu Facebook
  6. Marek Karnecki - administrator www

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl, offsport.pl