Log in
    

Spotkanie Prezydenta ze zdobywcami szczytu Gasherbrum I

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

30 marca 2012 r. (piątek) o godz. 10.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski spotkał się z pierwszymi zimowymi zdobywcami szczytu Gasherbrum I oraz z władzami PZA.

Prezydent B. Komorowski gratuluje Januszowi Gołębiowi i Adamowi Bieleckiemu

Prezydent Komorowski gratuluje zdobywcom Gasherbruma I. Od lewej stoją: Artur Hajzer, Agnieszka Bielecka (za prezydentem), Prezydent Bronisław Komorowski, Adam Bielecki, Janusz Gołąb. Fot. Piotr Molecki

Odczuwam ogromną satysfakcję z tego sukcesu, który jest sukcesem dzielnych ludzi, a dzielnych ludzi zawsze w Polsce będzie potrzeba - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z pierwszymi zimowymi zdobywcami szczytu Gasherbrum I.

- Sukcesy alpinistyczne, himalaistyczne tworzą i umacniają takie postawy u innych. Dziękuje także za to, że w tym szczególnym momencie- zgodnie z piękną tradycją - myśleliście państwo o tym, aby polska flaga załopotała na szczycie, jako symbol wspólnoty, symbol także dumy. I bez względu na to, czy fizycznie udało się to zrobić - zostawić tę flagę, to ta flaga tam była - powiedział prezydent.

- 9 marca godzina 8.30 rano Adam Bielecki i Janusz Gołąb  stają na szczycie - relacjonował Artur Hajzer, kierownik wyprawy.  - Koledzy atak zaczęli nocą, zdążyli w zaledwie 8 godzin wejść na ten szczyt i to, co mogli robić, to tylko iść i niestety nie dali rady wyciągnąć flagi polskiej na wierzchołku - opowiadał. Pokazano też filmowa relację z wyprawy.

- Udało się nawiązać do tradycji polskiego himalaizmu - podkreślił na zakończenie prezentacji Artur Hajzer. - Udało się dzięki prezydentowi, który objął nasz program  honorowym patronatem, to nam otworzyło wiele drzwi, zyskaliśmy wielu sojuszników, którzy byli z nami na tym szczycie - zaznaczył.

W prezencie prezydent otrzymał czekan w pamiątkowej gablocie, ze zdjęciem szczytu oraz fotografiami uczestników wyprawy. Dziękując za czekan Bronisław Komorowski wręczył himalaistom polską flagę, bo - jak powiedział - pozostało jeszcze kilka szczytów do zdobycia w warunkach zimowych. - Jeszcze jest szansa na konkurencję, na sukces, który zwróci uwagę całego alpinistycznego, himalaistycznego świata, ale też jest szansa na demonstrowanie dzielności, odwagi i chęci zdobywania tych niezdobytych miejsc na ziemi - powiedział Bronisław Komorowski.Wyprawa czteroosobowej narodowej ekspedycji (Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Agnieszka Bielecka i Artur Hajzer) pod honorowym patronatem Prezydenta RP zakończyła się 9 marca 2012 r. w Karakorum historycznym sukcesem.

A. Hajzer wręcza pamiątkowy czekan Bronisławowi Komorowskiemu

Uczestnicy wyprawy wręczają Prezydentowi pamiątkowy czekan. Fot. Piotr Molecki

W spotkaniu uczestniczyli również prezes Polskiego Związku Alpinizmu Janusz Onyszkiewicz,  Sekretarz generalny PZA Marek Wierzbowski, a także Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki oraz doradcy prezydenta: Jan Lityński i Roman Kuźniar.

Źródło: prezydent.pl