Log in
    

Minister Joanna Mucha spotkała sie z himalaistami

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu 2 kwietnia br., Joanna Mucha minister sportu i turystyki spotkała sie z uczestnikami pierwszego zimowego wejscia na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum: Arturem Hajzerem - kierownikiem wyprawy, Agnieszka Bielecka, Adamem Bieleckim i Januszem Gołebiem.

J. Gołąb spotyka się z Joanną Muchą

Janusz Gołąb przyjmuje gratulację ze strony Minister Joanny Muchy. Fot. PAP / Radek Pietruszka

Przypomnijmy, że 9 marca br., ok. godz. 8.30 czasu lokalnego Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali - bez użycia aparatury tlenowej - pierwszego zimowego wejscia na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie. Wyprawa, której patronował prezydent RP Bronisław Komorowski, współfinansowana była m.in. ze środków

Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

Minister Joanna Mucha pytała o kwestie organizacyjne zwiazane z wejsciem na szczyt, które odbyło sie tzw. droga japonską od strony północno-zachodniej. Gasherbrum I został zdobyty 49 dnia od rozpoczecia akcji górskiej.

Z kolei uczestnicy wyprawy zdradzili ciche marzenie, którym jest zdobycie najwyższego szczytu Karakorum, drugiego co do wysokosci (po Mount Everest) szczytu Ziemi oraz najwyższego z trzech osmiotysięczników niezdobytych zima (pozostałe to Nanga Parbat i Broad Peak) - K2.

Jednoczesnie złożyli podziękowania na ręce minister Joanny Muchy za dofinansowanie wyprawy z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które wynosiło 147 tysięcy złotych (w tym na sprzęt sportowy 25 tysiecy złotych).

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl