Log in
    

Zespół Herve Barmassea zmierzy się z pakistańskim Ogrem.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Herve Barmasse z teamu The North Face poprowadzi ekspedycję na północnej ścianie Baintha Brakk w Pakistanie. Mierzący 7285 m n.p.m. szczyt, nazywany przez wielu Ogrem, jest uważany za jeden z najtrudniejszych celów wspinaczkowych na świecie.

Ogre Route na Baintha  Brakk

Ogre Route na Baintha Brakk. Fot. Pierre Neyret

Zespół, w skład którego wejdą Włosi Daniele Bernasconi i Martin Peterlongo, wyruszy już 22 czerwca. Do bazy na polu lodowcowym Snow Lake wspinacze dotrą na początku lipca. Część dystansu pokonają samochodami, potem czeka ich podejście wzdłuż lodowców Biafo i Sin, a przewidywany czas wyprawy to 55 dni.

„Prawdziwa eksploracja wiąże się dla mnie z działaniem w miejscu, które nie pozwala czuć się zbyt pewnym siebie i wymaga konfrontacji z siłą natury. Trzeba być gotowym na trudności logistyczne, trzeba zaakceptować niegościnne, lodowe otoczenie i ryzyko związane z działaniem w takim miejscu. Ta wyprawa jest dla mnie kwintesencją wspinaczki - z dala od tradycyjnych dróg, tłumów, w poszukiwaniu granic własnych możliwości.” - tłumaczy wybór nowego celu Herve Barmasse.

Baintha Brakk (zwany też Ogre, czyli Ludożerca) to najwyższy szczyt w rejonie Pammah Muztagh. Dotychczas poprowadzone zostały na niego jedynie dwie drogi wspinaczkowe od południowej strony. Po raz pierwszy udało się to zespołowi brytyjskiemu w 1977 roku (Chris Bonington i Doug Scott). Powrót  z wierzchołka miał wyjątkowo dramatyczny przebieg. Na skutek upadków Doug Scott złamał obie nogi w kostkach, a Chris Bonington dwa żebra. Na dodatek nastąpiło długotrwałe załamanie pogody. Powrót do bazy zajął osiem dni, z powodu wyczerpania się zapasów żywności wspinacze ostatnie pięć dni spędzili bez posiłku. Na następny wejście na szczyt trzeba było poczekać blisko 30 lat!

Więcej informacji znaleźć można na stronach:

www.thenorthfacejournal.com

facebook: http://facebook.com/thenorthface.europe

twitter: http://twitter.com/TheNorthFaceEU