Wyprawa Gauri Sankar 2010

Gaurisankar9 października 2010 rusza wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu na południową ścianę szczytu Gaurisankar South 7010 m.

 

Termin wyprawy: październik i listopad 2010 rok.

Pierwsze wejście na Gaurisankar miało miejsce 8 maja 1979 roku południowo-zachodnią granią (John Roskelley i Dorje Sherpa).

W tym samym roku został zdobyty południowy wierzchołek długą południowo-zachodnią granią. Szczyt leży na wschód ok.100 km od Kathmandu na granicy Tybetu z Nepalem w rejonie Rolwaling Himal i jest drugim co do wysokości szczytem tego rejonu. Głównym celem wyprawy będzie wspinaczka jeszcze niezdobytą południową ścianą Gaurisankar South.

Gaurisankar

www.mountainsoftravelphotos.com

 

Południowa ściana stanowi ambitny cel do poprowadzenia nowej drogi. Duży skalno-lodowy mur jest wysoki na ok 1,5 km i szeroki na ok. 3 km  - dane wg dostępnych map oraz Google Earth.

Plan wyjazdu:
Najpierw lecimy do Kathmandu. W stolicy Nepalu dopniemy formalności związane z pozwoleniem itp., następnie wynajętym samochodem terenowym udamy się do miejscowości Sigathi. Skąd już pieszo z pomocą tragarzy w ciągu 4-5 dni planujemy podejść pod naszą górę. Od szlaku, który ciągnie się w głąb doliny będziemy mieli jeszcze 1 km podejścia w pionie pod samą ścianę:) Od tego etapu zacznie się prawdziwa akcja górska, tj. aklimatyzacja, rekonesans i dokładne obranie - w zależności od warunków - linii, którą będziemy chcieli się wspiąć.

Podczas wyprawy na bieżąco będą zamieszczane na stronie informacje dotyczące działalności i postępach naszej wyprawy: www.gaurisankar2010.pl.

 

Skład wyprawy
Członkowie wyprawy należą do kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu. Stanowią doświadczony zespół alpinistów, którzy w przeszłości brali udział w kilku wyprawach alpinistycznych, zakończonych sportowymi sukcesami w różnych masywach górskich świata: Alpy, Yosemite ( USA), Qonglai (Chiny), Kaukaz, Miyar Valley (Indie), Himalaje (Nepal).

Poprzednia wyprawa z roku 2008 zakończyła się otwarciem nowej drogi w rejonie doliny Khumbu na szczycie Pharilapcha 6017 m n.p.m, która została nagrodzona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Andrzej Sokołowski, lat 29, Sudecki KW

Andrzej_Sokolowski

 

Wspina się od 10 lat, począwszy od przydomowego bulderingu, poprzez Karkonosze, Tatry, Alpy, Norwegię, USA (m.in. Yosemite, Indian Creek, Moab) aż po Himalaje. Autor kilkudziesięciu nowych dróg skałkowych w rejonie Dolnego Śląska do trudności VI.5 oraz kilku nowych dróg w górach wysokich. Współautor nowej drogi o nazwie Droga Szkocka VIII-, 4xA0, ok. 1000 m w Tybecie Wschodnim na szczycie Niuxin Shan (4950 m). W 2008 roku współautor nowej mikstowej drogi o nazwie Dzień Niepodległości M7, W5+ 1200 m, na szczycie Pharilapcha (6017 m) w Nepalu. W roku 2009 nieukończona (z powodu kontuzji partnera) droga w Tien Shan w Kirgistanie na szczycie Peak Minsk (5200 m). Uprawia ski-alpinizm. Aspirant na przewodnika IVBV, członek PSPW. Zawodowo związany z Pogotowiem Górskim Grupą Karkonoską.

Michał Król, lat 29, KW Warszawa

Michał Król

 

Wspina się od 14 lat. Na koncie ma szereg trudnych dróg sportowych do VI.6 i w mikście do M11. Wspinał się w Alpach Norwegii, USA, Himalajach nepalskich i indyjskich. Współautor nowej drogi na szczyt Pharilapcha 6017 m (M7, WI5+, ok. 1200 m, 3 i pół dnia wspinaczki) w listopadzie 2009 roku, w Khumbu Himal (Himalaje Nepalu). Współautor wraz z Przemkiem Wójcikiem dwóch nowych dróg w Dolinie Miyar w Himalajach Indyjskich, które powstały w sierpniu 2006 roku. Pierwsza droga poprowadzona została na szczyt Tama Donog ok. 5245 m (Skazani na Miyar VIII- OS, ok. 1000  m, półtora dnia), a druga na dziewiczy szczyt, który nazwano Garuda Peak ok. 5640 m (Polska Droga VII+, 1xA0, lód 50-60 st., ok. 900 m, 12 h wspinaczki). Kończy kurs na przewodnika IVBV.

Przemysław Wójcik, lat 26, KW Zakopane

P_Wojcik-zdj14

 

Wspina się od 2000 roku w skałach, od 2002 roku w górach. Absolwent Instytutu Geografii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, ratownik TOPR, przewodnik tatrzański III klasy. Kończy kurs na przewodnika IVBV. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Górach Sino-Tybetańskich oraz w Himalajach Indii i Nepalu. W skałach prowadzi drogi do stopnia VI.6. Współautor wraz z Michałem Królem dwóch nowych dróg w Dolinie Miyar w Himalajach Indyjskich, które powstały w sierpniu 2006 roku. Pierwsza droga poprowadzona była na szczyt Tama Donog ok. 5245 m n.p.m, a druga na dziewiczy szczyt, który nazwano Geruda Peak ok. 5640 m n.p.m (Polska Droga VII+, 1xAO, lód 50-60 st. ok. 900 m). Współautor wraz z Marcinem Kacperkiem i Andrzejem Sokołowskim nowej drogi na Niuxin Shan 4981m n.p.m ( VIII-, 4xAO, ok.1000m, 2 dni), która została zrobiona w stylu alpejskim w sierpniu 2007 roku, w Górach Qonglai (pasmo górskie w łańcuchu Gór Sino-Tybetańskich). Współautor wraz z Michałem Królem i Andrzejem Sokołowskim nowej drogi na Pharilapcha 6017 m n.p.m (M7, WI5+, ok. 1200 m, 3 dni) w listopadzie 2008 roku, w Khumbu Himal (Himalaje Nepalu).

 

Więcej informacji o wyprawie: http://www.gaurisankar2010.pl

 

Źródło: www.goryonline.com

Powiązane artykuły

Nanga Parbat Snowboard Expedition 2010

5 x 8000