Log in
    

Sekretne Szczyty: Kaszmir 2013

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W drugiej połowie sierpnia 2013 wyrusza kobieca, międzynarodowa wyprawa mająca na celu dotarcie do rejonu lodowca Siaczen od strony indyjskiego regionu Dżammu i Kaszmir. Sześciotygodniowa ekspedycja planuje zdobyć dziewiczy i nienazwany szczyt w paśmie górskim Rimo o wysokości 6400 m n.p.m. Etos wyprawy skupia się na promowaniu “Parku Pokoju Siaczen” jako możliwego rozwiązania nie tylko dla trwającego już od kilku dziesięcioleci konfliktu w Kaszmirze, ale także jako sposób konserwacji ekosystemu lodowca Siaczen.

Fot. Małgorzata Skowrońska

70 kilometrowy lodowiec Siaczen jest uważany za drugi co do wielkości lodowiec świata znajdujący się poza strefa biegunową. Lodowiec ten jest także postrzegany jako najwyżej położony pole wojenne na świecie gdzie armia indyjska i pakistańska już od wielu dekad toczą ze sobą bitwy o ten rejon. Konflikt przyczynił się nie tylko do wysokiej liczby ofiar po obu stronach, ale także do degradacji ekosystemu lodowca. Pozostałości po amunicji, żywności i różnego rodzaju odpadki powodują zanieczyszczenie strumieni lodowca. Skażona woda, która jest jedynym źródłem wody pitnej dla ludność mieszkającej w niższych partiach gór, niesie ze sobą ryzyko różnego rodzaju chorób.

Idea trans granicznych „Parków Pokoju” została zapoczątkowana w 1923 roku poprzez utworzenie Międzynarodowego Parku Pokoju Waterton Glacier pomiędzy Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Od tego czasu powstało 169 parków, które mieszczą się w 113 krajach. Celem tego typu przedsięwzięć jest pokojowe rozwiązywanie konfliktów i odbudowa unikatowych ekosystemów, które zostały zaburzone przez działania wojenne. Tego rodzaju idea wydaje się idealnym rozwiązaniem dla ciągle niszczonego i degenerującego rejonu górskiego wokół lodowca Siachen. Idea Parku Pokoju Siachen jest podtrzymywana przez miłośników górskich zarówno z Indii jak i Pakistanu. W 2002 roku alpiniści z obu krajów wspólnie wspięli się na „Mnicha” w szwajcarskich Alpach, tym samym pokazując jedność i wsparcie dla utworzenia rezerwatu przyrody na terenie tego lodowca. Ekipa naszej wyprawy wspiera tę ideę i pragnie przyczynić się do jej promowania poprzez współpracę z Global Transboundary Conservation Network, która należy do International Union for Conservation of Nature, najstarszej i największej ogólnoświatowej organizacji skupiającej się na ochronie środowiska (http://www.tbpa.net).

Fot. Małgorzata Skowrońska

Wyprawa składa się z alpinistek pochodzących z Polski, Małgorzaty Skowrońskiej, która jest pomysłodawcą projektu i jego organizatorem, Sary Sheridan z Australii, która wraz z M. Skowrońską brała udział we zeszłorocznej wyprawie do Afganistanu i Mollie Hughes, jednej z najmłodszych brytyjskich alpinistek, która w 2012 r. zdobyła najwyższy szczyt swiata Mt. Everest. Wyprawa ta jest drugą z serii wypraw z cyklu Sekretne Szczyty (Secret Peaks), niezależnego przedsięwzięcia, którego celem jest zbadanie i poznanie najbardziej nieprzystępnych, górzystych regionów świata.

Cel każdej ekspedycji skupia się na podniesieniu świadomości zachodnich cywilizacji w tematyce problemów napotykanych w tych rejonach. Przede wszystkim mowa tu o wewnętrznych konfliktach, degradacji środowiska naturalnego, jak również sytuacji życiowej i materialnej lokalnych społeczności.

Pomysł tego projektu zrodził się w 2011 roku podczas badawczej ekspedycji do północno-wschodniej części Afganistanu, tak zwanego Korytarza Wachańskiego. Miesięczna wędrówka nad jezioro Kole Chaqmaqtin w kotlinie Małego Pamiru (Little Pamir) a nastepnie poprzez góry Kohe Wakhan w kotlinie z jeziorem Zor Kol nazywanej Wielkim Pamirem (Great Pamir), z pomocą dwóch nieocenionych przewodników pozwoliła nam zrozumieć jak wiele maja do zaoferowania potencjalnemu podróżnikowi takie przepiękne i dziewicze tereny górskie.

Zainspirowani pierwszą wyprawą postanowiliśmy wrócić do Afganistanu w 2012r. tym razem nasz wyjazd miał nieco inny charakter. Postanowiliśmy wspiąć się na dziewiczy, niezdobyty do tej pory przez obcokrajowców szczyt. Wyprawa odbyła sie na przełomie lipca i sierpnia. Ekspedycja zakończyła się sukcesem i zdobyciem szczytu Kohe Elgha Eli IV o wysokości 5725m w górach Kohe Ak Su . Ta wyprawa miała również na celu promowanie pozytywnego wizerunku Afganistanu jako kraju pięknego i bogatego kulturowo o unikalnym środowisku naturalnym.

Ekipa wyprawy w dalszym ciagu poszukuje wsparcia finansowego. Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu poprzez stronę internetową www.secretpeaks.com

Jesteśmy także obecni na Facebooku.