Log in
    

Wyprawa na Makalu - zespół wyrusza do góry

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzisiaj, 20 maja br., zespół w składzie Kinga Baranowska i Rafał Fronia opuszcza Bazę i, korzystając z okna wiatrowego, przystępuje do akcji górskiej na Makalu. Celem na dziś jest dotarcie do Obozu II na wysokości 6600 m, a założeniem ogólnym wyjścia – zdobycie szczytu.

Nieustanny wiatr nad Makalu. Fot. Kinga Baranowska

Dziś startujemy do góry, do Obozu II na 6600 m, a potem coraz wyżej, już w stronę szczytu. Trzymajcie kciuki za nas i za dobrą pogodę :-) – napisała o 03:30 w nocy czasu polskiego w wiadomości tekstowej Kinga Baranowska – „Na 23 maja planujemy atak szczytowy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na zmianę ze względu na lepsze prognozy w tym dniu. Wczoraj byliśmy już sami w bazie, pozostałe osoby wyszły już w niedzielę bądź opuściły bazę. Będziemy starali się Was na bieżąco informować z kolejnych etapów, pozdrowienia!"

Zespół musiał podjąć trudną decyzję – w górnych partiach od kilku tygodni występują spore opady,
w związku z czym nie zapowiada się typowe okno pogodowe z pięknym słońcem i flautą. Są jednak szanse, że pomiędzy 22-24 maja wiatr utrzyma się na niskim poziomie ok. 30km/h. W bazie nie było możliwości połączenia sił z innym zespołem, gdyż do niedzieli były tam jedynie pojedyncze niezdecydowane osoby lub grupy wchodzące „na tlenie”, z czym łączy się zawsze inne tempo wejścia. Przez ostatni tydzień Kinga i Rafał regenerowali się w Bazie Głównej na 5600 m, czują się dobrze i są dobrej myśli.

W drodze do dwójki. Fot. Kinga Baranowska