Log in
    

Hajzer i Kaczkan wyruszają na Gasherbrumy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Artur Hajzer i Marcin Kaczkan 8 czerwca wyruszają na wyprawę mającą na celu zdobycie dwóch ośmiotysięczników: Gasherbruma I i Gasherbruma II w jednym sezonie i jak najlepszym stylu.

Gasherbrum II, droga normalna. Z prawej strony ewentualny trawers do Gasherbruma I. Fot. Krzysztof Wielicki

Poniżej zapowiedź wyprawy piórem Artura Hajzera

Moim i Marcina Kaczkana celem jest zdobycie dwóch ośmiotysięczników Gaszerbrum I 8068 m i Gaszerbrum II 8035 m w jednym sezonie i w możliwie jak najlżejszym stylu oraz bez użycia tlenu z butli.

Oba szczyty należą do grupy tzw. niskich ośmiotysięczników i nieraz były zdobywane jeden po drugim, bez powrotu do bazy, a jedynie do obozu I. Nie dokonano natomiast pełnego trawersu masywów ze szczytu na szczyt łączącą je granią przez przełęcz Gaszerbrum Col 6400 m. Zakładamy jednak skromnie, że oba szczyty zdobywać będziemy drogami klasycznymi uznawanymi za normalne a ewentualny trawers to trudna opcja zależna od warunków i naszej dyspozycji. Poza tym jedziemy dla podtrzymania formy i kontaktu z wysokością przed ewentualnymi wyprawami zimowymi w latach następnych. Wyprawa organizowana jest przez PZA, nie korzysta ze wsparcia publicznego czy dotacji Związku - finansowana jest z naszych własnych środków i sponsorów. Wyprawa odbywać się będzie w okresie od 8 czerwca do 3 sierpnia.

Droga klasyczna na Gasherbrum I. Fot. Krzysztof Wielicki

Artur Hajzer

Źródło: pza.org.pl