Log in
    

Wyprawa kobieca Sosbun 2011

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

28 sierpnia 2011 wyrusza w Karakorum kobieca wyprawa SOSBUN 2011. W wyprawie bierze udział 8 kobiet. Celem alpinistycznej wyprawy są sześciotysięczne szczyty w rejonie lodowca Sosbun.

Wyprawa Sosbun 2011

Fot. Janusz Skorek

Jest to dzika, wysoko położona dolina (baza powyżej 4000 m n.p.m) , znajdująca się w bocznej odnodze drogi prowadzącej na lodowiec Baltoro. Kobieca wyprawa ma charakter unifikacyjny. Jednym z jej celów jest wypracowanie dobrego współdziałania dużego zespołu kobiecego w górach najwyższych. Uczestniczki zamierzają wejść na sześciotysięczne szczyty w mało dotąd eksplorowanej dolinie Sosbun w Karakorum Centralnym. Jedyna polska wyprawa jaka działała w tym rejonie, to wyprawa Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego z 1986roku.

Po zakończeniu działalności sportowej w dolinie Sosbun uczestniczki wyprawy przejdą lodowcem Baltoro pod K2 i na symbolicznym cmentarzu- Kopcu Gilkeya - umieszczą pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Tadka Piotrowskiego, tragicznie zmarłego w 1986 roku, po pokonaniu południowej ściany K2 w stylu alpejskim.

Przejście uczestniczek wyprawy z  doliny Sosbun  przez Baltono pod K2 w okresie jesiennym (ostatnie dni września) będzie doskonałym rekonesansem pozwalającym zobaczyć jakie mogą być warunki w Karakorum w okresie przedzimowymi i pozwolą zorientować się jak poradzi sobie z nimi wyprawa czysto kobieca.

Wyprawa Sosbun 2011 oraz zaplanowa na wiosnę 2012 roku wyprawa  na szczyt ośmiotysięczny Cho Oyu są wspólnym przedsięwzięciem  i stanowią pierwszy etap realizacji planu rozwoju kobiecego himalaizmu.

Uczestniczki wyprawy:

Kierownik wyprawy - Danuta Wach - Jurajski Klub Wysokogórski, członek  Zarządu PZA,

Kadra PZA:

Paulina Janczar - KW Warszawa,
Joanna Nowosadzka - KW Warszawa,
Danuta Przybylska - KW Warszawa,
Bernadeta Szczepańska - KW Szczecin

Pozostałe uczestniczki:

Irena Kladzińska-Wituska, Anna Kladzińska - Jurajski Klub Wysokogórski
oraz
Danuta Piotrowska - fotograf, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.