Log in
    

Sekretne Szczyty Afganistanu 2012: Wyprawa wspinaczkowo – paralotniowa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Latem tego roku wyrusza międzynarodowa wyprawa wspinaczakowo - paralotniowa do Korytarza Wachańskiego w Afganistanie. Celem wyprawy jest dotarcie do odizolowanych dolin we wschodniej części Korytarza Wachańskiego w masywie Małego Pamiru w celu wejścia na dwa dziewicze szczyty, odbycie lotów na paralotni nad zdobytymi szczytami w celu sfilmowania masywu z "lotu ptaka" i udokumentowanie wyprawy w krótkim filmie dokumentarnym.

Szczyt Baba Tangi 6515m. Fot. Małgorzata Skowrońska

Szescioosobowa ekipa wyprawy składa sie ze wspinaczy z Polski, Małgorzaty Skowrońskiej i Mariusza Hoffmanna; Niemiec - Chrisa Nettekovena i Andreasa Schnalla, lekarki wyprawy Sary Sheridan z Australii i paralotnika z Wielkiej Brytanii – Willa Palmera.

Wachan to wąski pas ziemi osadzony między Tadżykistanem, Pakistanem i Chinami. Majacy 350 km długości i 50 km szerokiści powstał w 19tym wieku po rozpadzie księstwa Wachan w czasie geopolitycznej rywalizacji między Wielką Brytanią i Rosją, znanej jako "Wielka Gra". Wachan stał się w efekcie strefą buforową oddzielającą imperjum brytyjskie i rosyjskie. Okupacja sowiecka w Afganistanie, wojna domowa i reżim Talibów spowodowała, że region był zamknięty dla podróżnych od 1979 aż do ustanowienia rządu Hamida Karzaja w 2002 roku.

Afganistan. Fot. Małgorzata Skowrońska

Punktem rozpoczęcia tegorocznej wyprawy jest Duszanbe, stolica Tadżykistanu, skąd jeepem ekipa przemierzy 524 km do niewielkiej górskiej miejscowości Khorog. Stąd zespół dotrze do Eszkaszkim przejścia granicznego z Afganistanem. Z afgańskiego miasteczka Eshkashim kolejne 104 km jazdy wzdłuż rzeki Panji gdzie u zbiegu rzek Pamir i Wakhan, w niewielkiej osadzie Qala Panja ekipa pozostanie na nocny odpoczynek. Kontynuując wzdłuż rzeki Wakhan zespół dotrze do wsi Sarhad-e Broghil. Osada będzie punktem rozpoczęcia wędrówki trekkingowej, która zabierze zespół do podnóża Sekretnych Szczytów Afghanistanu....

Wspinaczka

Przed inwazją sowiecką, w "złotych latach" wspinaczki w górach Hindukusz głównym celem był najwyższy szczyt Noszak (7492m). W 1960 roku pierwsze wejście na Noshaq zostało dokonane przez japoński zespół w skladzie Goro Iwatsubo i Toshiaki Sakai. Tego samego roku szczyt został zdobyty przez polską ekspedycję prowadzoną przez Boleslawa Chwaszińskiego. W 1973 polska ekipa z Andrzejem Zawadą i Tadeuszem Piotrowskim dokonała pierwszego w historii wejścia na 7000 tysiecznik w warunkach zimowych. Wszystko to zakończyło się z sowiecką inwazją w 1978 roku i wojnie domowej, która trwała przez następne 25 lat. Pierwsi powojenni wspinacze zaczęli przyjeżdżać w 2003 r., kiedy to włoski zespół prowadzony przez Carlo Alberto Pinelliego wyruszył na ekspedycję mającą na celu zbadanie szeregu dolin na południe od rzeki Panji.

Afganistan. Fot. Małgorzata Skowrońska

Tegoroczna wyprawa do gór Małego Pamiru będzie ściśle w stylu alpejskim, bez korzystania z pomocy tragarzy wysokościowych. Jeśli będzie konieczne, eipa założy liny poręczowe. Ze względu na odizolowany charakter rejonu, zespół bierze pod uwagę wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa i sprzęt ratunkowy, które są niezbędne w tego typu ekspedycjach. Ekipa będzie zaopatrzona w urządzenia komunikacyjne takie jak telefon satelitarny i osobisty sygnalizator lokalizacji a takze GPS.

Kultura i społeczność:

Celem zespołu jest zaangażowanie lokalnej społeczności, przewodnika i tragarzy,gdyż pomoże to promować ideę turystyki jako dodatkowego dochodu dla mieszkańców, którzy utrzymują się głównie z rolnictwa i pomocy humanitarnej. Udział lokalnych mieszkańców wzmocni ich kontakt z obcokrajowcami i pozwoli na poznanie i zrozumienie obu kultur. Jednocześnie lokalni członkowie zespołu ułatwią ekipie nawiązać kontakt z mieszkańcami osad napotkanych na drodze.

Wieś Sarhad, ostatnia wieś dostępna jeepem. Fot. Małgorzata Skowrońska

Korytarz Wakchański jest ojczyzną ludzi Wakchi. Lokalna ludność posługuje się językiem Wachi, który wywodzi sie z grupy języków pamirskich mających pochodzenie w języku irańskim. Niektórzy mieszkańcy posługują sie też językiem perskim, szczególnie w komunikacji z ludnością z innych części Afganistanu. Wachi są muzułmanami wyznania Ismaili, a ich duchowym przywódcą jest Aga Khan. Obecnie okolo 10.000 Wakhi zamieszkuje Afgańki Korytarz Wakchan, ale duża liczba ludności Wakhi mieszka też w krajach sąsiedzkich, w Tadżykistanie, Pakistanie i Chinach. Mieszkańcy Korytarza Wachańskiego utrzymują sie glównie z rolnictwa, uprawiają jęczmień, pszenicę i groch, i z hodowli zwierząt takich jak owce, kozy, yaki a także wielblądy. Region ten jest także zamieszkany przez ludność Kirgiską, która jest pochodzenia tureckiego. Ludność ta posługuje sie zarówno językiem kirgiskim jak i Wachi i jest wyznania Sunni. Zamieszkuje ona głównie wyższe partie wschodniego Wachanu, o wysokiści 4000-4500 m.n.p.m.

Szacunek dla środowiska:

Jeden z wielu szczytów w Wachanie. Fot. Małgorzata Skowrońska

Motto ekipy „Weź tylko zdjęcia i pozostaw tylko ślady”

Aby uchronić delikatny ekosystem górski żadne z plastikowych opakowań nie będą spalone w górach tylko zabrane spowrotem. Zespół będzie używać tylko środków myjących, które ulegają biodegradacji. Ekipa zapewnia własne paliwa do gotowania, aby uniknąć użycia lokalnych krzewów lub łajna jaków, które są normalnie używane przez miejscową ludność w sezonie letnim podczas podróży do wyższych obszarów wypasu. Dodatkowo członkowie wyprawy wyznaczyli sobie za cel zmniejszenie emisji CO2, który bedzie wywołany lotami i użyciem paliw. Współpraca z organizacją ‘CO2OL Tropical Projekt’ pozwoliła ekipie na zasadzenie drzewek w tropikalnych lasach Ameryki środkowej i Południowej i przyczynienia sie do zwiększenia obszaru zielonych płuc Ziemi.

Ekipa w dalszym ciągu poszukuje sponsorów. Chętnych zapraszamy do współpracy.

Linki

http://wakhanexpedition2012.jimdo.com/

http://www.facebook.com/pages/Afghanistans-Secret-Peaks-2012/235798379844740