Log in
    

Polski Klub Alpejski wraca na ośmiotysięczniki

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

6 czerwca rusza polska niezależna wyprawa górska Nanga Parbat Experience 2013. Jej celem jest zdobycie pakistańskiego ośmiotysięcznika – Nangi Parbat.

Nanga Parbat. Fot. Daniel Martin

Trzyosobowy zespół rzucił wyzwanie kolejnemu himalajskiemu ośmiotysięcznikowi. Podczas wspinaczki Polacy zmierzą się z jednym z największych na świecie przewyższeń. Trasa na szczyt prowadzi drogą Kinshofera na ścianie Diamir Face, mierzącej prawie 4000 metrów i będącą największą ścianą na świecie. 

- Nie będziemy zdobywać szczytu za wszelką cenę, nie jesteśmy szaleńcami. Zamierzamy wrócić w całości – mówi Włodek Kierus, jeden z uczestników wyprawy Nanga Parbat Experience 2013, w której oprócz niego biorą udział: Bogusław Magrel (Prezes Polskiego Klubu Alpejskiego) i Adam Stadnik. Nie mają oni wsparcia oficjalnych instytucji, sponsorów ani patronów medialnych. Zbiórkę pieniędzy na wyprawę przeprowadzono jedynie wśród internautów za pośrednictwem platformy polakpotrafi.pl.

Nanga Parbat jest jednym z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Ta trudna, ciesząca się złą sławą góra,  mieści się północnej części Pakistanu. Szczyt zdobył w 1953 roku Hermann Buhl.

Powrót planowany jest w połowie lipca 2013.

Polski Klub Alpejski jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowym, formalnie istniejącym od 2000 roku. Naszymi głównymi celami statutowymi są: popularyzacja alpinizmu, organizacja wypraw w góry wysokie, krzewienie kultury górskiej w naszym społeczeństwie. Na koncie mamy ponad 130 wypraw na pięć kontynentów, podczas których działaliśmy w najwyższych górach świata: Himalajach, Andach, Kaukazie, Ałtaju, Górach Elbrus, Ruwenzori oraz w Alpach.

Komentarze   
0 #1 Dariusz 2013-06-09 11:42
...powodzenia !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!. Ale ...Diamir nie jest najwieksza scianą na świecie. Pobliska Rupal jest większa. Nie 4000 a 4500m o ścianie na Annapurnie - Baraha Shikhar - nie wspomnę. Dobrze byłoby wiedzieć na co sie włazi.....
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).