Log in
    

Wyprawa Pik2Peak

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

19 lipca do Tadżykistanu wyruszyła wyprawa Pik2Peak. Jej uczestnicy od trzech dni działają w górach. Więcej o wyprawie przeczytacie poniżej. My obiecujemy, że będziemy na bieżąco informować o postępach.

Nasza wyprawa Pik2Peak: Pamir Expedition 2013 to następny krok do zdobycia prestiżowego wyróżnienia dla himalaistów – „Śnieżnej Pantery”, przyznawanego za zdobycie pięciu azjatyckich siedmiotysięczników.

  • Piku Pobiedy (7439m n.p.m.) i Khan Tengri (7010m n.p.m.) w Tien Shanie

  • Piku Komunizma (7495m n.p.m.), Piku Korżeniewskiej (7105m n.p.m.) i Piku Lenina (7134m n.p.m.) w Pamirze       

Tym razem udajemy się w góry Pamir do Tadżykistanu by zdobyć dwa z wyżej wymienionych szczytów: Piku Korzeniewskiej i Komunizma.

Podczas wyprawy przyjdzie się nam zmierzyć z chorobą wysokościową, chimeryczną pogodą, silnymi wiatrami, szczelinami lodowcowymi, serakami, lawinami i głębokim śniegiem. Jesteśmy na to jednak w pełni przygotowani, a niebezpieczeństwa jakie szykują nam góry traktujemy jako wielkie wyzwanie.

Pik Korzeniewskiej (7105 m n.p.m.)  – trzeci pod względem wysokości szczyt w paśmie Pamiru. Górę odkrył rosyjski geograf Nikołaja L. Korzeniewskiego, który nazwał szczyt na cześć swojej żony Eugienii. Zdobycie szczytu jest wymagane do uzyskania rosyjskiego wyróżnienia alpinistycznego: Śnieżnej Pantery. Pik Korzeniewskiej został zdobyty w 1953 roku przez wyprawę pod kierownictwem A. Ugarowa.  Trudności drogi klasycznej wyceniane są na 5A w skali rosyjskiej.

Pik Komunizma (7495 m n.p.m.) – po odzyskaniu przez Tadżykistan niepodległości nazwa szczytu została zmieniona na Pik Ismaila Somoni (narodowy bohater Tadżyków, który rządził tym terytorium w X wieku). Jest to  najwyższy szczyt Pamiru i najwyższy z całej piątki szczytów wchodzących w skład Śnieżnej Pantery.  Pierwszego wejścia dokonał radziecki wspinacz  Jewgienij Abałakow w 1933 r. Obecnie na szczyt prowadzi ponad dwadzieścia dróg o zróżnicowanej wycenie. Klasyczna droga według skali rosyjskiej wyceniana jest na 5A.

Dodatkowo postanowiliśmy, jako nieliczni, pokonać dystans z Jirgital do bazy na lodowcu częściowo na pieszo i częściowo samochodem. Trasa obejmuje około 80 km w tym kilka przepraw przez rzeki. Przejdziemy z tego około 40 km na nogach.

Mało kto to robi i brakuje materiału na temat tej drogi. Dla nas będzie to poszerzenie naszej przygody o dodatkowe aspekty. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to będziemy mieli do udostępnienia wszem i wobec dokumentację tej trasy dla potomnych łącznie z logami GPS.

Jak długo?

Całość wyprawy zajmie prawie 6 tygodni – od ok. 17 lipca do końca sierpnia 2013 roku, kiedy to w Pamirze panuje najbardziej stabilna i znośna pogoda.

Uczestnicy

Jesteśmy grupą osób, pochodzących z Łodzi Bydgoszczy i Płocka, których połączyło wspólne marzenie wyjazdu w wysokie góry Azji – Pamir. Jest nas w sumie 5 osób (Agnieszka Wieczorek, Przemysław Włodek, Paweł Woźnicki, Czesław Szymański, Jarosław Bozewicz). Jesteśmy członkami różnych klubów górskich i wspinaczkowych. Posiadamy odpowiednie doświadczenie organizatorskie oraz wysokogórskie, aby nasza wyprawa przyniosła sukces. Dla każdego z nas góry są częścią życia, a zdobywanie kolejnych szczytów wyzwaniem i sposobem na to, żeby życie stało się niezwykłe, a w żyłach popłynęła adrenalina.

Kto nam pomaga?

Wyprawę finansujemy z własnych środków, naszym sponsorem sprzętowym jest firma BRUBECK (odzież termoaktywna) oraz firma KAPPA (utrzymanie strony).

Zachęcamy do odwiedzania naszych stron www.pik2peaks.pl oraz https://www.facebook.com/Pik2PeakPamirExpedition2013 na których będziemy zdawać relację z wyprawy oraz umieszczać informacje.