Log in
    

Rosjanie atakują K2

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak już pisaliśmy wcześniej wyprawa rosyjska postanowiła tej zimy zdobyć K2 - niezdobyty dotychczas, najtrudniejszy szczyt świata. Wielu juz próbowało, w tym Polska wyprawa, ale góra nadal pozostaje niedostępna dla człowieka zimą. Czy tym razem uda się 16 osobowej rosyjskiej wyprawie? Zapraszamy na wieści o wyprawie i jej postępach w Karakorum.

K2

Wyprawa przebywa w Pakistanie od 10 grudnia. Siedem dni później kierownik wyprawy Viktor Kozlov przekazał, że zespół dotarł do Skardu, miejsca skąd rozpoczyna się większość wypraw na ten ośmiotysięcznik. Wspinacze rozpoczęli już aklimatyzację. Do bazy pod K2 planują dotrzeć około 1 stycznia.

Oto kolejne wieści z postępów wyprawy:

26.12.2011 15:18 - Druga część zespołu powróciła do Skardu po aklimatyzacji. Obecnie czekamy na helikopter do bazy.

30.12.2011 16:44 - w tym dniu helikopter MI-17 wystartował ze Skardu. Na pokładzie śmigłowca znajdowali się: Iljas Tuhkvatullin, Andrew Mariev, Alexey Bolotov, Vadim Popovich, Vladimir Belous, trzech Pakistańczyków oraz część wyprawowego ładunku. Dziś na wysokości 5000 m pod K2 pięciu Rosjan i 3 Pakistańczyków założyło bazę główną. Jutro, jeśli pozwoli na to pogoda, odbędzie sie koleny lot śmigłowca ze Skardu do bazy pod K2.

31.12.2011 15:37 - Dziś Eugeny Vinogradsky, Nickolay Totmjanin, Valery Shamalo, Vitaly Gorelik, Nickolay Cherny and Serguey Bychkovsky przylecieli do bazy helikopterem. Jutro, jeśli pogoda pozwoli, przyleci trzecia grupa z pozostałym ładunkiem do bazy.

Źródło: k2-winterclimb.ru/eng/