Dziewiąta edycja Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich

Już wkrótce rozpoczyna się kolejna, dziewiąta edycja Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich (11-16.XII.2012). Program jest wyjątkowo bogaty, dlatego też został rozłożony aż na sześć dni.

Dwa pierwsze dni (11 i 12.XII) to projekcje słynnego cyklu wspinaczkowego Reel Rock Tour (2011 i 2012). Te pokazy zaplanowano w kinie Wisła. Część główna imprezy odbędzie się tradycyjnie w Kinotece (PKiN) w dn. 13-16.XII. Obok wielu wspaniałych filmów z ostatniego okresu będzie też projekcja głośnego obrazu Temperatura wrzenia z 1976 roku z wyprawy Wandy Rutkiewicz na Gasherbrumy. A oprócz tego spotkania z licznymi honornymi gośćmi, takimi jak choćby Anna Czerwińska, Ola Taistra, Marek Arcimowicz, Artur Hajzer, Darek Załuski, a przede wszystkim Bernadette McDonald z Kanady. Na bibliofili będzie czekało stoisko z wydawnictwami górskimi .

Pełny repertuar na stronie: www.przeglad.turnia.pl

Zapraszamy wszystkich fanów gór i miłośników wielkiej przygody.

9. Warszawski Przegląd Filmów Górskich –- krótkie omówienie programu

Tegoroczny Przegląd ma wyjątkowy charakter. Ze względu no dużą liczbę ciekawych prelegentów repertuar filmowy został przesunięty na pierwsze dni imprezy (głównie Prolog), dlatego też fanów kina górskiego zapraszamy przede wszystkim na dwa pierwsze dni imprezy, a także na wcześniejsze pokazy podczas poszczególnych dni części głównej. Tak bogaty program filmowy zawdzięczamy bliskiej współpracy z Przeglądem Filmów Górskich w Lądku Zdroju i Spotkaniami z Filmem Górskim w Zakopanem.

Prolog (kino Wisła) 11 i 12 grudzień, 2012 r:

Podobnie jak podczas poprzedniej, wiosennej edycji, zapewne najmocniejszym akcentem filmowym będzie pokaz dwóch cykli Reel Rock Tour – edycje 2011 i 2012. Dla osób niezorientowanych warto podpowiedzieć, że jest to zbiór najlepszych filmów alpinistycznych w danym sezonie z rynku amerykańskiego i angielskiego. Wiele z tych filmów otrzymało prestiżowe nagrody na najważniejszych festiwalach filmów górskich, a charakteryzuje je przede wszystkim: potężna dawka adrenaliny, pokazanie asów wspinaczki dokonujących niewiarygodnych wyczynów oraz mistrzowskie operowanie kamerą i montażem. Szczególnie dla młodszej publiczności jest to na pewno rzecz godna uwagi, zwłaszcza wyczyny Chrisa Sharmy, Oama Ondry i Alexa Honnolda.

Część główna (Kinoteka), 13-16 grudzień 2012 r:

Oprócz pojedynczych filmów z cyklu Reel Rock Tour 2012 warto zwrócić szczególną uwagę na Vertical Sailing Greenland - nakręcony z ogromnym poczuciem humoru, a jednocześnie prezentujący ekstremalne wspinanie na grenlandzkich klifach. Z pewnością spore zainteresowanie wzbudzi też pokazywany po latach kontrowersyjny film Andrzeja Zajączkowskiego Temperatura wrzenia, ukazujący od kuchni wyprawę Wandy Rutkiewicz na Gasherbrumy w 1975 roku. Inne, bez wątpienia wartościowe filmy to Moonflower autorstwa angielskiego speca od produkcji górskich Alaistera Lee, a także obraz Erhard Loretan – wdychając zapach nieba, poświęcony pamięci jednego z najwybitniejszych alpinistów wszechczasów, który zginął tragicznie w tym roku.

Wśród szeregu znakomitych gości Przeglądu wypada wyróżnić Bernadettę McDonald, której książka o polskim himalaizmie lat 80. pod tytułem Freedom Climbers (polskie wydanie Ucieczka na szczyt) odniosła spory międzynarodowy sukces. Autorka opowie nam o kulisach powstawania tej książki. Podczas tego samego pokazu zaplanowano prezentację filmu Sztuka wolności, który jest wspaniałym uzupełnieniem tematyki książki kanadyjskiej autorki. Rozwinięciem tematu historycznego będzie prezentacja Wojciecha Brańskiego Z Tatr na najwyższy polski dziewiczy ośmiotysięcznik –Kangczendzongę Środkową. Pokaz będzie obejmował ponad 50-letni okres działalności górskiej autora. Interesująco zapowiada się też prezentacja znanego polskiego fotografika i alpinisty – Marka Arcimowicza, który przedstawi relację z tegorocznej brawurowej wyprawy na dziewicze Tepui w Wenezueli (pokaz dedykowany szczególnie miłośnikom artystycznej fotografii i ekstremalnych przygód). Wątek podróżniczy prezentuje też Mieczysław Bieniek, popularny Hajer. Jego humorystyczne opowieści z wojaży, w których pobrzmiewa śląska gwara, zawsze mają wierny krąg słuchaczy. Tym razem będzie rozprawiał o śmiałej podróży rowerowej z Polski do Azerbajdżanu, m.in. przez góry Turcji i Gruzji.

Młodzieży zafascynowanej sztucznymi ściankami i ekstremalną wspinaczką skalną polecamy pokaz Oli Taistry. Jej tegoroczny sezon w hiszpańskich skałkach był wyjątkowo udany, bowiem zakończył się przejściem drogi o trudnościach rzadko pokonywanych przez kobiety. Tym wyczynem Ola Taistra weszła do ścisłej czołówki światowej we wspinaczce skałkowej. Nieco starszej, choć wciąż młodej widowni dedykowana jest prezentacja Maćka Ciesielskiego z tegorocznego wejścia na magiczną Trango Nameless Tower w Karakorum.

Jak zwykle, nie zabraknie naszej kadry himalajskiej – stałych gości Przeglądu. Artur Hajzer będzie wspominał dawne zmagania z południową ścianą Lhotse, jako ze z tą górą odświeżył w tym roku znajomość. Anna Czerwińska wraz Darkiem Załuskim opowiedzą zaś, jak wyglądała kiedyś i dziś wspinaczka na Everest od północnej strony. Marcin Kaczkan zrelacjonuje, jak wyglądała latem zupełnie nietypowa sytuacja na stokach K2, gdy pod górą pojawiła się wyprawa komercyjna i jak jej działalność wpłynęła na losy polskiej ekspedycji.

W sumie 14 pokazów, topowe filmy z ostatniego sezonu, wielu znakomitych gości, a także stoisko z wydawnictwami górskimi, na którym nie zabraknie górskich nowości – m.in. książek Artura Hajzera Atak rozpaczy i Anny Czerwińskiej GórFanka na himalajskiej ścieżce. Zapewne więc każdy miłośnik gór znajdzie tu coś dla siebie.

Pełny program i więcej informacji na: www.przeglad.turnia.pl

Powiązane artykuły