Logo

Looking for the Void na Siula Chico

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 16-20 maja francuski zespół w składzie Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux i Robin Revest wytyczyli nową drogę Looking for the Void (M7, WI6, R, 900m) na zachodniej ścianie Siula Chico w alpejskim stylu. Jest on bocznym wierzchołkiem bardziej znanego szczytu Siula Grande.

Linia drogi Looking for the Void. Fot. J. Corominas

Siula Chico ma wysokość 6256 metrów i po raz pierwszy został zdobyty przez niemiecką ekspedycję w 1966 roku (pod kierownictwem Manfreda Sturma). Kolejne wejście miało miejsce dopiero w 2007 roku (Jordi Corominas i Oriol Baro). Hiszpanie wytyczyli nową linię na imponującej zachodniej ścianie. Warto dodać, że w 1998 roku oparła się ona atakowi zespołu Mick Fowler i Simon Yates.

Wspinaczka. Fot. arch. Frédéric Degoulet

W tym roku nową linię postanowili wytyczyć Francuzi. Ich nowa linia biegnie bardziej środkiem ściany. Francuzi po 20 dniach aklimatyzacji wbili się w zachodnią ścianę. Wspinaczka - w stylu alpejskim - zajęła im 5 dni (4 biwaki na wys. 5800, 5980 i dwa na 6170 m). Nowo powstała Looking for the Void została wyceniona na M7, WI6 z dopiskiem R, ze względu na ryzykowny runouty.

Źródło: planetmountain.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski