Log in
    

Nowa droga na Mt. Logan

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nowa droga na Mt. LoganJapoński zespół zdobył dziewiczą, jak dotąd, południową ścianę Mt. Logan. 2500 metrów skały i lodu o trudnościach ED+/WI5, M6 poddało się po 4 dniach walki.

 

Dwaj japońscy alpiniści Yasushi Okada i Katsutaka “Jumbo” Yokoyama przeszli jedną z wielkich niezdobytych jak dotąd ścian w Północnej Ameryce: południową stronę Mt. Logan, najwyższej góry Kanady i drugiej co do wysokości w północnej części Nowego Świata. Zespół wszedł w stylu alpejskim i w przeciągu 3 dni dotarł do wschodniej grani, skąd następnego dnia dotarł na wschodni szczyt.

Znany alpinista amerykański Jack Tackle określił tą nowa linię na Loganie jako swój „ostatni wielki projekt” i wspomógł japoński zespół radami i fotografiami, więc ci nazwali drogę I-TO, co znaczy nić, linia, ale także związek.

Katsutaka i Okada należą do tak zwanych „Giri-Giri Boys”: w 2005 roku Katsutaka i Fumitaka Ichimura zrobili drugie powtórzenie Denal Diamond, a w 2008 dokonali trudnego połączenia dróg na Denali: Isis Face, Ramp Route i Slovak Direct. W 2009 roku otrzymał nominację do Piolets d’or, która jest prestiżową nagrodą francuskiego miesięcznika Montagnes. Okada jest również twórca wielu wspaniałych osiągnieć w Himalajach, włączając w to zdobycie dziewiczej Meru Shark's Fin, oraz nowej drogi na Tengkangpoche w Nepalu.

Nowa droga na Mt. Logan

I-TO, nowa droga na Mount Logan

 

Japończycy na szczycie

Japończycy na dachu Kanady

Źródło: Climbing.com