Log in
    

Wyruszyła wyprawa PZA na K2

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W pierwszej dekadzie czerwca rozpoczęła się kolejna wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu wpisująca się w długofalowy program sportowy "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015".

Celem wyprawy jest drugi szczyt ziemi K2 8611 m. W wyprawie uczestniczy dwóch młodych, utalentowanych himalaistów Adam Bielecki i Marcin Kaczkan. Adam Bielecki w marcu zdobył jako pierwszy na świecie ośmiotysięcznik Gasherbrum I zimą, a Marcin Kaczkan szczyt Nanga Parbat w 2010 r. i uczestniczył w zimowej wyprawie na K2 w 2003 roku, posiada tytuł Śnieżnej Pantery za zdobycie wszystkich 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR.

K2 z zaznaczoną drogą klasyczną. Fot. pza.org.pl

Himalaiści atakować będą K2 w okresie od 20 czerwca do końca lipca, drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, z lodowca Godwin Austin - Żebrem Abruzzi. Wspinacze nie będą korzystać z aparatury tlenowej. Założyć muszą kolejno 4 obozy i rozpiąć ok. 4000 m lin poręczowych. Aby wykonać to ostatnie zadanie niezbędne będzie podjęcie współpracy z innymi ekipami zdobywającymi w tym sezonie tą górę.

Nadchodząca wyprawa ma dwa cele – zdobycie szczytu K2 oraz zapoznanie się z górą, będące elementem przygotowania do największego wyzwania współczesnego himalaizmu, jakim jest pierwsze zimowe wejście na ten szczyt. K2 uchodzi za najtrudniejszy z ośmiotysięczników. W ciągu 56 lat został zdobyty przez 304 osoby, niestety jednak ani razu nie udało się tego dokonać zimą.

Patronat honorowy nad programem "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015" sprawuje Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Sponsorem Generalnym wyprawy jest PKN Orlen S.A.

K2 (8611 m n.p.m.) - to drugi co do wysokości szczyt świata i najwyższy w Karakorum. Uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik. Niezdobyty do dziś zimą, pomimo wielu prób mocnych wypraw. Idealny kształt góry sprawia, że jest ona wymarzonym celem wielu wspinaczy.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl, pza.org.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież