Logo

I przejście południowej ściany Gauri Shankar

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

23 października francuski zespół: Mathieu Détrie, Mathieu Maynadier, Pierre Labbre i Jérôme Para stanęli na szczycie Gauri Shankar (7134 m, Himalaje Rolwaling) po przejściu dziewiczej południowej ściany, a czwartego w ogóle wejścia na szczyt. Drogę nazwali Peine Prolongée (ED, WI5+, M5 A1)

Gauri Shankar. Fot. Gaurishankar project 2013

Południowa ściana Gaur Shankar była wcześniej atakowana w 2011 roku przez zespół Stefan Glowacz - David Göttler, którzy musieli się wycofać, z powodu kiepskiej pogody. Sam szczyt był również atakowany przez Polaków w 2011 roku (Michał Król, Andrzej Sokołowski, Przemysław Wójcik. Patrz news).

Franzuzi założyli Base Camp 23 września. Po aklimatyzacji oczekiwali na okno pogodowe. Wyglądało na to, że 17 października będzie okno pogodowe, lecz prognoza się nie sprawdziła. Zdecydowali się zakończyć wyprawę.

Podczas likwidacji bazy, otrzymują wiadomość, że będzie kolejne okno pogodowe. Szybko zmieniają plany i 21 października wyruszają. Po dwudniowej walce stają na wierzchołku. Do bazy docierają dzień później.

Źródło: planetmountain.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski