Logo

Nanga Parbat zdobyta

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pod koniec 2015 roku do Pakistanu wyruszyła włoska wyprawa, której celem było pierwsze zimowe wejście na szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). W jej skład weszli Simone Moro z teamu The North Face® i Tamara Lunger. Dziś, po ponad 80 dniach działania na jednym z dwóch niezdobytych wcześniej zimą ośmiotysięczników, Włoch stanął na szczycie!

David Goettler/The North Face Nanga Parbat Expedition

Wraz z Moro jako pierwsi na Nanga Parbat zimą weszli Alex Txikon (Hiszpania) i Ali Sadpara (Pakistan), z którymi Włosi połączyli siły przed ostatnim atakiem szczytowym. Z ostatnich doniesień wynika, że Tamara Lunger zatrzymała się niedaleko szczytu – ta informacja czeka jednak na potwierdzenie.

Dla Simone Moro jest to czwarte wejście na niezdobyty wcześniej zimą ośmiotysięcznik i jest tym samym pierwszym himalaistą w historii, który tego dokonał.

W 2005 wraz z Piotrem Morawskim stanął na szczycie Shisha Pangma (8027 m n.p.m.). W 2009 roku z Denisem Urubko zdobył Makalu (8463 m n.p.m.), a dwa lata później sukcesem zakończyła się zimowa wyprawa The North Face® (Moro, Urubko, Richards) na Gasherbrum II (8035m n.p.m).

Ostatnią próbę zdobycia Nanga Parbat zimą Moro podjął w 2014 roku wraz z Davidem Goettlerem. Wtedy złe warunki zmusiły wspinaczy do odwrotu z wysokości 7200 m n.p.m. Relację z tamtej wyprawy przeczytać można na stronie: www.thenorthfacejournal.com. Wkrótce znaleźć tam będzie można także relację z tegorocznej, zakończonej sukcesem ekspedycji.

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski