Log in
    

Muztagh Tower (7273 m n.p.m.)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Muztagh Tower  (tłum. lodowa wieża) jest wybitnym siedmiotysięcznikiem leżącym na granicy Pakistanu i Chin. Wznosi się pomiędzy lodowcem Baltoro i Sarpo Laggo. Zdobyta po raz pierwszy w 1956 roku przez ekspedycję angielską (5 dni później na szczyt weszła ekspedycja francuska).

Muztagh

Muztagh Tower. Fot. Dave Collier

Wysokość:  7273 m n.p.m.

Lokacja:  Pakistan/Chiny

Pierwsze wejście: 1956, 6 VII - Zespół: John Hartog, Joe Brown, Tom Patey i Ian McNaught-Davis

Pierwsze wejście zimowe: brak

Opis

Opis góry

Historia zdobywania

Latem 1956 roku Joe Brown, John Hartog, Ian McNaught-Davis i Tom Patey obrali za cel północno-zachodnią grań. Brown i McNaught-Davis zdobyli Zachodni wierzchołek, lecz ze względu na późną porę nie zdecydowali się na przejście granią do niewiele wyższego ( 3 metry) wschodniego wierzchołka.

Następnego dnia Hartog i Patey korzystając z pracy Browna i McNaught-Davisa przeszli grań szczytową i 6 lipca stanęli na zachodnim wierzchołku.

Kilka dni później André Contamine, Paul Keller, Guido Magnone i Robert Paragot po przejściu trudnej południowo-wschodniej grani stanęli na wschodnim wierzchołku.

Następne wejście miało miejsce dopiero w 1984 roku. Sandy Allan, Tony Brindle, Mal Duff i Jon Tinker powtórzyli drogę pierwszych zdobywców. Szwedzi Goran Kropp i Rafael Jensen dokonali czwartego wejścia (również oryginalną linią, lecz w dolnej partii wytyczyli własny wariant).
Co ciekawe Rosjanie dokonali dopiero (sic!) piątego wejścia, wytyczając nową drogę (ostatnia nowa droga 56 lat temu). Droga Francuska jest do tej pory niepowtórzona...

W 2008 roku ścianę zaatakowali Pavle Kozjek i Dejan Miskovic. Słoweńcy wybrali lewą część ściany wyprowadzającą na południowo-wschodnią grań.
W 17 godzin przewspinali 1800 metrów do perci na grani metrów (trudności do WI5, M5). Następnego dnia ze względu na pogodę postanowili zejść granią. Po chwili niezwiązany Kozjek spadł z oberwanym nawisem ginąc na miejscu. Miskovica uratował helikopter z 5400 metrów.

W 2012 roku Dimitri Golowczenko, Aleksander Lange i Siergiej Nilow w 17 dni pokonali niemal dwu kilometrową, północno-wschodnią ścianę Muztagh Tower. Często w kiepskiej pogodzie.

Rozpoczęli wspinaczkę na wysokości 5300 metrów, spędzając 8 dni na wspinaczce w 60-65° lodowych rampach. Na wysokości 6400 metrów dotarli do trudnej technicznie grani. Na wysokości 6500 metrów wbili się w kluczowy Headwall (pionowa lub przewieszona skała pokryta śniegiem). Przejście tego (6700 – 6900) odcinka zajęło im cały dzień.

Na Headwallu. Fot. mountain.ru

Potrzebowali jeszcze czterech dni na dojście do szczytu. Dzień przed wejściem na szczyt skończyło im się jedzenie, a podczas ataku szczytowego również gaz. Na szczęście udało im się zjechać w miarę szybko (24 godziny) do lodowca.

Droga Rosyjska. Fot. mountain.ru

Ważniejsze wejścia

  • 1956, 6 VII - Zespół: John Hartog, Joe Brown, Tom Patey i Ian McNaught-Davis
  • 1956, 11 VII - Zespół: Guido Magnone, Robert Paragot, André Contamine, Paul Keller
  • 1984 - Drogą pierwszych zdobywców. Zespół: Sandy Allan, Tony Brindle, Mal Duff, Jon Tinker
  • 1984 - Drogą pierwszych zdobywców, z wytyczeniem własnego wariantu w dolnej części. Zespół: Goran Kropp, Rafael Jensen
  • 2012 - Nowa droga i pierwsze przejście północno-wschodniej ściany Muztagh Tower. Zespół: Dimitri Golowczenko, Aleksander Lange, Siergiej Nilow. Patrz news

Drogi

Znasz drogi tej górze? Podziel się nimi.

Ciekawostki

Jakieś ciekawostki odnośnie góry

Cytaty

Cytaty o górze

Zdjęcia

Muztagh_Tower

 Zdjęcie wykonane w 1909 roku, gdzie Muztagh Tower, zdecydowanie góruje nad K2. Fot. Vittorio Sella / en.wikipedia.org

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Masz filmy? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!