Log in
    

Ostatnio dodane

Prev Next

Łomnica / Droga Puškaša V

Łomnica / Droga Puškaša V

Droga Puškaša V na zachodniej ścianie Łomnicy to piękny klasyk. Sama ściana słynie z litej skały, a tutaj mamy naprawdę sporo ciekawych formacji i właściwie cały czas się wspinamy. Dodatkowo droga posiada sporo spitów, więc asekuracja jest dobra. W bonusie mamy podjazd kolejką. Dla bardziej rozwspinanych zespołów ciekawą opcją może być połączenie zachodniej ściany z Granią Wideł.

Ganek / Zachodni Filar V

Ganek / Zachodni Filar V

Zachodni Filar Ganku V to jeden z klasyków tatrzańskich. Ma około 300 metrów wysokości i oferuje ładne wspinanie z wejściem na piękny szczyt w Głównej Grani Tatr. Kilka całkiem wspinaczkowych wyciągów, w pięknej scenerii. Podejście i zejście nie należą też do banalnych, więc dzień może należeć do forsownych.

Batyżowiecki Szczyt / Pilierissima VII

Batyżowiecki Szczyt / Pilierissima VII

Pilierissima VII na południowej ścianie Batyżowieckiego Szczytu to nowość z 2020 roku. Ostatnio udało się ją zrobić i można powiedzieć, że jest to ciekawa dróżka, która ma kilka zróżnicowanych miejsc. Nie jest to raczej droga dla początkujących, bo zdarzają się wyjścia nad przelot, a z ich zakładaniem może być ciekawie :). Po jej ukończeniu można spokojnie zjechać wzdłuż linii drogi (obite stanowiska, wyposażone w mailony).

Mały Siarkan / Veličkov kút VI

Mały Siarkan / Veličkov kút VI

Veličkov kút VI na Małym Siarkanie to ładna, ciekawa droga i do tego mało znana wśród polskich wspinaczy. Oferuje sześć wyciągów wspinania i kilka ciekawych pasaży. Mam nadzieję, że ten opis trochę ją rozpropaguje. Może to być ciekawa alternatywa na zatłoczone ściany w Polskich Tatrach. Na drodze nie znajdziecie żadnych spitów, jedynie co to parę haków w trudnościach :). Drogę można zakończyć na szczycie (krótka graniówka) i zejść do Doliny Złomisk....

Podsumowanie sezonu zimowego 2021/22 w Tatrach

Podsumowanie sezonu zimowego 2021/22 w Tatrach

Chyba już można napisać, że sezon zimowy w Tatrach zakończył się. Możliwe, że jeszcze będzie robić alpiniady z pogranicza turystyki, ale większość łojantów odłożyła już dziabki i działa pewnie w skałach. W tym sezonie działo się dość sporo w Tatrach, jak zwykle w dużej mierze o sukcesie decydował dobór celu do warunków. Warto dodać, że wydany został zimowy przewodnik, a jak to bywa w takich sytuacjach - ludzie rzucili się na...

Kościelec / Komin Świerza VI

Kościelec / Komin Świerza VI

Komin Świerza VI+ jest najbardziej charakterystyczną formacją na zachodniej ścianie Kościelca, w WHP figuruje jako wariant do Drogi Stanisławskiego i może być ciekawą opcją prostowania tejże drogi (jeśli będzie sucho). Tej zimy Komin miał przejście zimowo klasyczne za sprawą zespołu Piotr Pietrzak i Paweł Kajzerek 13.02.22. Paweł napisał kilka zdań na temat tej drogi.

Zamarła Turnia / Prawi Wrześniacy VI-

Zamarła Turnia / Prawi Wrześniacy VI-

Prawi Wrześniacy VI- to jedna z dróg braci Wrześniaków. Ta trudniejsza, gdzie mamy więcej wspinania i możemy natknąć się na trochę więcej kruszyzny. Ogólnie jednak ładna droga, choć są ładniejsze na Zamarłej. Ja robiłem wariant za VI+ . Od dobrych paru lat wzdłuż Prawym Wrześniaków jest linia zjazdowa, dzięki czemu można wykorzystać stanowiska.

Konserwacja sprzętu wspinaczkowego

Konserwacja sprzętu wspinaczkowego

Odpowiednia konserwacja wydłuży żywot naszego ulubionego karabinka, lub liny ;). Ma to znaczenie, ze względu na nasze bezpieczeństwo, ekologię i ekonomię naszego portfela... Poniżej kilka porad, patentów :).

Próg Grzędy Kościelcowej / Last Minute M6

Próg Grzędy Kościelcowej / Last Minute M6

Last Minute M6, to krótka dróżka na Progu Grzędy Kościelcowej, którą udało mi się wytyczyć razem z Anią Gugulską i Arturem Iwaniukiem. Droga oferuje kilkadziesiąt metrów wspinania w całkiem niezłej skale i może być propozycją dla osób, które szukają dróg o trudnościach ~M6 i dobrej asekuracji. Według mnie jest szansa, aby została “klasykiem” w Laboratorium zimowym.

Sławkowski Szczyt / Filar Sawickiego M5+

Sławkowski Szczyt / Filar Sawickiego M5+

Filar Sawickiego M5+ na Sławkowskim Szczycie to ciekawa alpiniada. Formacja ta należy do najdłuższych w Tatrach (niemal 900 metrów), mimo tego trudności kumulują się w pierwszej części. Później jest już łatwo lub wręcz można ominąć grań. Jest to droga zimowa o nie zawszej dobrej skale. Można ją robić w jeden dzień, lub rozbić na dwa (dobre miejsca biwakowe). Z racji tego, że zaczyna się dość nisko, to mamy sporo drzew/kosówek w...

Słowo o półsłówkach w nazwach dróg wspinaczkowych

Słowo o półsłówkach w nazwach dróg wspinaczkowych

Przeglądając przewodniki wspinaczkowe czasem ma się wrażenie (zupełnie słuszne), że autor miał wene. Takie nazwy jak Szał na Kortach, Tenis w Porcie, Mit Kicaja to niezłe półsłówka. Pytanie skąd się wzięły :-)?

Zadni Granat / Depresja Poszukiwaczy M5

Zadni Granat / Depresja Poszukiwaczy M5

Depresja poszukiwaczy ok M5 to jedna z trzech dróg na Zadnim Granacie wytyczona w 2021 r. przez Staszka Bobaka i Adriana Koźbiała. W zimie jest ciekawą propozycją którą przeszliśmy z Bogdanem Groniem 11 01 2022.  W przypadku jakiejś "awarii " łatwe wycofy w prawo. Naszym zdaniem ciekawa propozycja zimowa i warta polecenia :).

Próg Grzędy Kościelcowej / Koszałek Opałek M4+

Próg Grzędy Kościelcowej / Koszałek Opałek M4+

Koszałek Opałek M4+ to krótka, ale urokliwa droga mikstowa w Laboratorium na Hali Gąsienicowej. Ma 3 wyciągi, które można wydłużyć jeszcze o jeden z drogi Pieskie Popołudnie 4+. Wychodzi nam całkiem niezła droga dla początkujących zimowych zespołów. Według mnie może to być ciekawa alternatywa dla takich dróg jak Kliś - zdecydowanie mniej zatłoczona i podejście bezpieczne lawinowo. Zachęcam do powtórzeń :)

Jak zacząć samodzielne wspinanie w Tatrach?

Jak zacząć samodzielne wspinanie w Tatrach?

Odświeżam stary artykuł poradnikowy nt. tego jak zacząć wspinać się w Tatrach. Parę lat temu miałem z tej tematyki prelekcję w Klubie Wysokogórskim Kraków, pt. „Jak zacząć wspinać się zimą w Tatrach“. Zainteresowanie było spore, więc postanowiłem wrzucić na stronę małą infografikę z taką, według mnie, sensowną „ścieżką rozwoju górskiego“ do taternictwa czy wspinaczki wysokogórskiej. Za to wiosną 2020 zrobiłem całą prelekcję online, która dostępna jest na yt. Dodatkowo dziś wrzuciłem również pół...

Wołowa galeria / Mroczny obiekt pożądania 7/7+

Wołowa galeria / Mroczny obiekt pożądania  7/7+

Mroczny obiekt pożądania 7/7+ na Wołowej Galerii to nowa droga powstała na obozie PHS w grudniu 2021. Jest ciekawą propozycją dla średnio zaawansowanych zespołów. Posiada również unikalny skalny tunel.

Kocioł Kazalnicy Mięguszowieckiej / Welcome to Jamaica M8

Kocioł Kazalnicy Mięguszowieckiej / Welcome to Jamaica M8

Welcome to Jamaica M8 to kombinacja kilku dróg na Kotle. Wytyczona od razu klasycznie - docelowo zespół chciał zrobić Polaka w Kosmosie, ale nieco zboczyli z niego :). Sporo “Kotłowej Roboty”: czujne wspinanie, mocne dogięcia, wymagające trawersy, sporo kęp trawy i kilka przerys :). Asekuracja całkiem niezła (są gorsze momenty). Kluczowy wyciąg ma niewiele przejść, więc jest dość brudny z małą ilością gruzu. Bardzo dobre fototopo opracował Maciej Bedrejczuk.

Turnia Zwornikowa / Talon na Balon M5

Turnia Zwornikowa / Talon na Balon M5

Talon na Balon M5 to droga na Turnii Zwornikowej. Dość długa propozycja (ok. 350 metrów), ale w większości mamy do czynienia z chodzeniem po śniegu/trawach. Realnie są tam 3 / 4 wyciągi wspinania (w zależności od wariantu). Bardzo dobry opis i schemat znajdziecie również na Szlaki i Drogi.

Cubryna / Sen Zielonych Motyli M6+

Cubryna / Sen Zielonych Motyli M6+

Sen Zielonym Motyli M6+, na Kazalnicy Cubryńskiej to ciekawa i zróżnicowana droga. Jak to zimą, warunki na drodze mogą sprawić, że trudności wzrosną/zmaleją. Wydaje mi się, że pierwszy wyciąg na sucho może być trudniejszy (więcej w opisie drogi. Robiłem ją w 2019 roku razem z Asią Klimas i ostatnio okazało się, że zrobiliśmy (prawdopodobnie?) pierwsze zimowo klasyczne przejście tej drogi. Myślę, że duży udział miały w tym liny, które przyniosła...

19. KFG: zapisy na warsztaty

19. KFG: zapisy na warsztaty

19 KFG: zapisy na warsztaty Fundacji GOPR. Uwaga, liczba miejsc ograniczona! Niespełna kilka dni pozostało do 19. Krakowskiego Festiwalu Górskiego! Jeśli nie macie jeszcze planów na weekend 4-5 grudnia, zapraszamy do ICE Kraków. A jeśli dodatkowo interesują was warsztaty – musicie się pospieszyć, bo na wybrane szkolenia ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy!

Kozie Czuby / Droga Motyki VI

Kozie Czuby / Droga Motyki VI

Droga Motyki VI na zachodniej ścianie Kozich Czub jest jedną z pięciu dróg, które Stanisław wytyczył we wrześniu 1936 roku. Wspominana jako popularna wg Wawrzyńca Żuławskiego w opowiadaniu „Przygoda na Śnieżnej Kopie” dziś już nie należy z pewnością do kanonu Dolinki Pustej. Jest to również jego kolejna droga, która została uklasyczniona przez Tadeusza Orłowskiego.

Kozi Wierch / Południowy Filar V

Kozi Wierch / Południowy Filar V

Południowy Filar V Koziego Wierchu to droga ciekawa i ładna. Należy do klasyków kursowych w Dolinie Pięciu Stawów i ma swój urok :). Robiłem ją z kursem latem 2021 roku i wydaje mi się, że może to być cel sam w sobie lub alternatywa dla zatłoczonej Zamarłej. Zrzuciliśmy trochę gruzu z drogi, więc powinno być nieco bezpieczniej :).

Podsumowanie sezonu letniego 2021 w Tatrach

Podsumowanie sezonu letniego 2021 w Tatrach

Podsumowanie lata 2021 obejmuje to co działo się w Tatrach od maja do listopada. Sezon nie był bogaty w przejścia jak poprzednie lato, ale działo się sporo :). W tym podsumowaniu skupię się na przejściach, które “wybijają” się w pewnych kwestiach. O czym poniżej.

Strzelecka Turnia / Prawy Filar V

Strzelecka Turnia / Prawy Filar V

Prawy Filar V na Strzeleckiej Turni w Dolinie Staroleśnej, to rzadko uczęszczana droga przez polskich wspinaczy. Gdyby znajdowała się na Hali Gąsienicowej to byłby to taki nasz Filar Staszla :). Relatywnie krótkie podejście, nasłoneczniona wystawa i ciekawe wspinanie sprawiają, że droga jest klasykiem w pięknym otoczeniu. Około pięć wyciągów i ciekawa grań do szczytu.

Kościelec / Lewy Dziędzielewicz VI

Kościelec / Lewy Dziędzielewicz VI

Lewy Dziędzielewicz VI to zróżnicowana droga i nie tak popularna jak Prawy Dziędzielewicz. Pierwsze dwa wyciągi to przede wszystkim mocna gimnastyka aby zaasekurować się w sposób bezpieczny. Trzeba dobrze szukać miejsc do osadzania punktów przelotowych, do tego kluczowe fragmenty to dosyć niewygodne i techniczne wspinanie, często na tarciowych stopniach, bez stałych punktów. Przydatne są małe kostki i duży friend (rozmiar 3). Wyciągi trzeci i czwarty to w pewnym sensie nagroda, bardzo...

Kilka filmików z patentami wspinaczkowymi

Kilka filmików z patentami wspinaczkowymi

Ostatnimi czasy sporo szkolę i miałem mało czasu na wrzucanie konkretniejszych artykułów poradnikowych na drytooling.com.pl. W tym czasie sprawdzały mi się krótkie filmiki poradnikowe, wrzucane na mój kanał na YT. W sumie forma filmowa jest dość szybka do ogarnięcia i nie bawiąc się za wiele w obróbkę to można od czasu do czasu, zamieścić coś wartościowego. Może akurat dzięki takim filmikom ludzie będą sprawniej wspinać się górach. Tutaj podsyłam kilka...

Mnich / Droga Klasyczna IV+

Mnich / Droga Klasyczna IV+

Droga Klasyczna IV+ na płn-zach. ścianie Mnicha jest drogą historyczną - pierwszą która powstała na tej ścianie. Nie mylić z Droga przez Płytę. Z dzisiejszej perspektywy to ultra klasyk, który jest bardzo często chodzony i w weekendy możecie spotkać się tam z kolejkami - warto wyjść wcześnie. Wejście na szczyt Mnicha dla wielu osób będzie wisienką w Torcie. Droga posiada świetną asekurację, stanowiska są obite. Jedynie to należy uważać na przesztywnienie liny na ostatnim...

Kilka mało chodzonych dróg na Sokoliku Małym

Kilka mało chodzonych dróg na Sokoliku Małym

Jura i Sokoliki to chyba dwa najbardziej znane rejony skałkowe w Polsce. Sokolików nie trzeba reklamować. Jest to mały rejon, gdzie jest ponad tysiąc dróg i również tutaj skały przeżywają oblężenie w weekendy. W tym tekście proponuję kilka dróg na własnej asekuracji na północno wschodnich ścianach Sokolika Małego i Sokolej Lalki. Znajdziecie tutaj kilka naprawdę ciekawych propozycji, a na pewno nie będziecie narzekać na kolejki pod drogami :).

Podsumowanie sezonu zimowego 2020/21 w Tatrach

Podsumowanie sezonu zimowego 2020/21 w Tatrach

Sezon zimowy 2020/21 w Tatrach jest w pewien sposób wyjątkowy - działo się sporo. ze względu na Covid ludzie nie wyjeżdżali za granicę, więc obserwowaliśmy spore natężenie dobrych przejść, które przedstawiam tutaj. Dodatkowo sezon trwał bardzo długo i warunki zimowe były całkiem niezłe w maju, więc pokuszę się tutaj o “rozszerzenie” nieco zimy na kwiecień i maj ;).

Mały Lodowy Szczyt / Droga Motyki V

Mały Lodowy Szczyt / Droga Motyki V

Droga Motyki V na Małym Lodowym Szczycie (Široká veža) to jeden z największych klasyków tatrzańskich w tych trudnościach - o ile nie największy. Mamy piękne i lite wspinanie na wygrzanej południowej ścianie. Do tego sporo nietypowych wymyć, które są wizytówką tej drogi. Droga to głównie czwórkowe wspinanie z piątkowymi miejscami. Podsumowując - należy mieć ją w kajecie!

Jakiego sprzętu wspinaczkowego potrzebujesz? Ile to wszystko kosztuje w 2021 roku?

Jakiego sprzętu wspinaczkowego potrzebujesz? Ile to wszystko kosztuje w 2021 roku?

Ilość sprzętu wspinaczkowego może być naprawdę minimalna lub możesz zapełnić nim swoje mieszkanie. Wspinanie jest pod tym względem sportem nie wymagającym dużych nakładów finansowych. Przynajmniej do pewnego momentu. Postaram się przedstawić proces zakupowy w stylu: "co powinieneś kupić najpierw", a później wraz z doświadczeniem dokupujesz dany sprzęt. Spróbuję też podliczyć koszty sprzętu potrzebnego na danym etapie wspinania. Taka mała statystyka będzie ciekawostką dla wszystkich.

Wielicka Baszta / Gálfy - Urbanovič VI-

Wielicka Baszta / Gálfy - Urbanovič VI-

Droga Galfy'ego (Gálfy - Urbanovič) należy do klasyków Doliny Wielickiej. Latem 2020 nadarzyła się okazja, aby ją przejść i muszę powiedzieć, że jest to naprawdę ładna droga, o wyrównanych trudnościach, w dobrej jakości skale i pięknych okolicznościach przyrody - czyli bardzo ładny widok na Gerlacha.

Żabi Mnich / Czech-Ustupski V-

Żabi Mnich / Czech-Ustupski V-

Czech-Ustupski V- na Żabim Mnichu uchodzi za jedną z ładniejszych dróg kursowych. Mimo, że ma jedno miejsce za V-, to w większości mamy teren czwórkowy. Większość wyciągów jest po prostu ładna, więc szczerze polecam tą drogę. Szczególnie, że jest tam o wiele mniej ludzi niż na obleganym Mnichu.

Wrażenia z użytkowania kurtki TNF Summit Series L3 50/50 w sezonie zimowym 2020/21

Wrażenia z użytkowania kurtki TNF Summit Series L3 50/50 w sezonie zimowym 2020/21

Końcem listopada 2020 otrzymałem do testów kurtkę puchową The North Face Summit Series L3 50/50. Amerykański producent zastosował nowy patent na umieszczenie komór puchowych, które zapewniają lepszą oddychalność. Używałem ją niemal cały sezon zimowy 2020/21. Wcześniej opisałem moje pierwsze wrażenia. Teraz czas na całość :).

Kazalnica Cubryńska / Jagiełło-Roj M5

Kazalnica Cubryńska / Jagiełło-Roj M5

Droga Jagiełło-Roj M5 na Kazalnicy Cubryńskiej to najłatwiejsza propozycja na tej ścianie. Biegnie głównie zachodami, ale posiada kilka trudniejszych miejsc. Szczególnie kluczowy kominek na końcu ;). Byłbym zapomniał - przygoda dopiero zaczyna się na zjazdach ścianą :).

Czuba nad Karbem / Droga Potoczka M4

Czuba nad Karbem / Droga Potoczka M4

Droga Potoczka M4 na Czubie nad Karbem to zimowy klasyk dla początkujących wspinaczy. Jest to droga w miarę długa, odporna na warunki lawinowe i do tego posiada sporo różnych wariantów. Dla każdego coś miłego - trudności, które można tam wygenerować to na spokojnie od M3 do M6+, choć znajdzie się i M8:).

Polski Himalaizm Sportowy (PHS) - rekrutacja

Polski Himalaizm Sportowy (PHS) - rekrutacja

Rusza następca Polskiego Himalaizmu Zimowego . Tym razem zainteresowania będą bardziej wspinaczkowe. Wszyscy chętni niech zgłaszają się :)

Czuba nad Karbem / Droga Głogowskiego M4

Czuba nad Karbem / Droga Głogowskiego M4

Droga Głogowskiego M4 na Czubie nad Karbem, należy do zimowych kursowych klasyków Hali Gąsienicowej. Oferuje dwa wyciągi wspinania i sporo popylania po śniegach. Drogi na Czubie są też dobrą propozycją, na niekorzystne warunki lawinowe, bo podejście i zejście jest w miarę ok.

Czuba nad Karbem / Droga Niemiec-Pańczak-Soszyński M5-

Czuba nad Karbem / Droga Niemiec-Pańczak-Soszyński M5-

Niemiec-Pańczak-Soszyński M5- (funkcjonuje również nazwa Prawa Droga Niemca) to droga o wiele mniej popularna, niż nieodległy Potoczek, czy Głogowski. Dla drogi kluczowe jest ~40-45 metrowe zacięcie, które jest mieszaniną skały i trawek. Jest po prostu ładne i wydaje mi się, że cała droga jest nieco poważniejsza niż Droga Potoczka.

Hlińska Dolina / Lodospad do Wielkiego Ogródu WI4+/III

Hlińska Dolina / Lodospad do Wielkiego Ogródu WI4+/III

Wielki Ogród (Ľadopád do Veľkej záhradky zwany też Lodospadem Kurtyki) (WI4+/II) - położony jest na  północnych stokach Hrubego Wierchu, w prawej części ściany wyprowadzającej na Wielki Ogród. Jeśli jest dobrze wylany to oferuje 3 wyciągi wspinania lodowego. Z czego kluczowy (drugi) jest naprawdę ładny. Jest tam sporo podejścia, więc dobrze jest połączyć go z czymś innym. My zrobiliśmy też Firhanga.

Zestaw standardowy na wspinanie lodowe (w Tatrach i nie tylko)

Zestaw standardowy na wspinanie lodowe (w Tatrach i nie tylko)

Wspinanie lodowe to jedna z dyscyplin wspinania zimowego. Opiszę tutaj jaki mniej więcej trzeba mieć przygotowany sprzęt na lodospady. Chciałbym, aby był to w miarę ogólny tekst, ale podam również parę detali pod kątem specyfiki tatrzańskiej.